הופעת שנות התשעים של עין הדג

סוכנת FBI, שוטרת, ג'יני, משתתף ריאליטי, רוצח סדרתי, ניאו-נאצי, אנרכיסט, מספר סיפורים, מאפיונר ולבובסקי גדול אחד הולכים ראש בראש.

לרוב בסקרי השנה, סקרי ההופעות מגיעים לאחר סקר סרט העשור. אבל כמו בסקר העשור הקודם שעשינו, גם הפעם החלטנו להתחיל דווקא עם הופעת העשור. אז מתוך 224 סרטים שהגיעו לגמר, הנה עשר ההופעות שקיבלו את מרב הקולות:

הופעת שנות התשעים של עין הדג

מס' מצביעים: 614

Loading ... Loading ...

 

11. אדוארד נורטון, מועדון קרב
12. קווין ספייסי, החשוד המיידי
13. בראד פיט, 12 קופים
14. יואן מקגרגור, טריינספוטינג
15. אדוארד נורטון, פחד ראשוני
16. רובין וויליאמס, סיפורו של ויל האנטינג
17. מורגן פרימן, חומות של תקווה
18. ביל מאריי, לקום אתמול בבוקר
19. ג'ון גודמן, ביג לבובסקי
20. טום קרוז, מגנוליה
21. קתי בייטס, מיזרי
22. טים רובינס, חומות של תקווה
23. נטלי פורטמן, לאון
24. קווין ספייסי, אמריקן ביוטי
25. רובין וויליאמס, פישר קינג
26. ליאם ניסן, רשימת שינדלר
27. אליסיה סילברסטון, קלולס
28. אל פאצ'ינו, ניחוח אישה
29. ג'ון טרבולטה, ספרות זולה
30. ג'ק ניקולסון, הכי טוב שיש

בסך הכל 224 הופעות קיבלו הצבעות, בניכוי הצבעות כפולות אבל ללא ניכוי שטויות, מתוך 139 סרטים (כאשר 10 מתוך אותם סרטים לא היו בסקר ואנשים הוסיפו אותם על אפנו ועל חמתנו). את העשירייה מרכיבים 2 נשים ו-8 גברים, והמצב לא ממש מתאזן בהמשך הרשימה, שבו במקומות 11-30 יש עוד 3 נשים בסך הכל, ובסך הכול 51 הופעות של נשים קיבלו קול אחד לפחות – 53, אם מחשיבים את הדינוזאוריות שקיבלו קולות מ"פארק היורה".

מבחינת שנים, נראה שהשנה המנצחת להופעות בעשירייה היא 98: 3 הופעות מהעשירייה הגיעו ממנה (קארי, ברידג'ס, נורטון), ו-2 הופעות הגיעו משנת 94 (ג'קסון והנקס) ועוד 2 מ-91, אבל מאותו הסרט (פוסטר והופקינס). שאר השנים המיוצגות הן 92 (וויליאמס), 96 (מקדורמנד) ו-99 (פיט). בשקלול כל ההופעות עד מקום 30, נראה שהשנה הכי טובה היא 94, עם 6 הופעות, ואחריה 98 ו-99 עם 4 הופעות כל אחת. השנה הכי פחות טובה להופעות היא 90, שלה נציג אחד בלבד.

מבחינת האוסקרים, יש 4 זוכי פרס האוסקר בעשירייה (2 על שחקן ראשי ו-2 על שחקן משני) ועוד 2 מועמדים (סמואל אל. ג'קסון ואדוארד נורטון). מתחת לעשירייה נמצאים עוד 6 זוכים (3 שחקן ראשי, 2 שחקן משנה, שחקנית ראשית) ו-7 מועמדים.

הסרט שהכניס הכי הרבה הופעות לסקר הוא "מגנוליה" וחוץ מלקרוז, משתמשים הצביעו לג'וליאן מור, פיליפ סימור הופמן, ג'ון סי. ריילי ומלורה וולטרס. במקום השני היה תיקו בין "האלמנט החמישי", שם הצביעו למילה יובוביץ', ברוס וויליס, גארי אולדמן וכריס טאקר, ל"ספרות זולה", שם הצביעו לאומה תורמן, ברוס וויליס, ג'ון טרבולטה וסמואל אל. ג'קסון.

מי היה שחקן העשור? ובכן, רובין וויליאמס קיבל הצבעות ל-7 (!) הופעות שונות שלו: חוץ מאלה שלמעלה, הוא קיבל קולות גם ל"גברת דאוטפייר", "הוק", "ג'ומנג'י" ו"פאץ' אדמס". מצד שני, אדוארד נורטון הכניס רק 3 הופעות – אבל כולן קיבלו הצבעות מרובות ונמצאות במקום 15 ומעלה. במקום השני, בראד פיט קיבל הצבעות ל-5 הופעות, 3 מהן למעלה, הרביעית מביניהן היא "ראיון עם הערפד" והחמישית היא… אממ… "לוק סטוק ושני קנים מעשנים", איפה שהוא לא נמצא (אבל הוא כן ב"סנאץ'", אז טעות מובנת).

זה לא היה עשור מאוד מוצלח להופעות ישראליות, אם לא סופרים את נטלי פורטמן (ואנחנו לא ממש סופרים אותה) – רק הופעה ישראלית אחת (לוסי דובינצ'יק, קלרה הקדושה) קיבלה יותר מקול אחד, וחוץ מזה עוד 10 הופעות מסרטים ישראלים ועוד 2 הופעות של ישראלים בסרטים לא ישראלים (עליהם בהמשך).

לא מעט הופעות קול זכו להצבעות, כפי שאפשר לראות מרובין וויליאמס ואלאדין למעלה, אבל לראשונה הופעות הקול שזכו להופעות לא היו רק המדבבים מארה"ב, אלא גם המדבבים בארץ: וכך תומר שרון זכה להצבעה על הופעתו ב"מולאן" וגם דודו פישר על הופעתו ב"נסיך מצרים". חוץ מהם בגזרת שחקני הקול קיבלו באגס באני ב"ספייס ג'אם", ג'יימס ארל ג'ונס, ג'רמי איירונס ו"סימבה" ב"מלך האריות", ג'פאר ב"אלאדין", דייב פולי על באג לייף, ופייג' אוהרה על "היפה והחיה".

בגזרת ההופעות שאינן של בני אדם מובילה הטי-רקס מ"פארק היורה" שקיבלה 3 קולות (אחת כ"הטי רקס", אחת כ"טי רקס" ואחרונה כ"טירונוזאורס רקס"), אבל גם את הוולוצירפטור לא שכחו, וגם היא קיבלה קול. חוץ מהם, נראה לי שלראשונה קיבל חפץ דומם הצבעה, אז כל הכבוד לבניין מ"דליטקסן". מגיע לו כפיים.

חוץ מזה? מישהו הצביע לג'ולייט בינוש על "לפני הזריחה" (כל הצרפתיות אותו דבר), ג'ף ברידג'ס זכה להצבעות אבל כך גם "הדוד", מישהו קרא לפאצ'ינו "אל פאצ" ואני מחבב את זה מאוד, ואלמונית הצביעה ל"לא מאמינה ששכחתי את סאגת טום ה" על הופעתו ב"בערים אייקוניות. פספוס רציני". אכן פספוס.

הסקר יהיה פתוח עד יום חמישי של שבוע הבא, הוא 11.11.