זהירות, תסריטים דולפים

רוצים לקרוא את התסריטים של "האוונג'רס" של ג'וס ווידון, ושל המערבון של קוונטין טרנטינו?

הם באמת צריכים לשמור על התסריטים שלהם טוב יותר.

מישהו פנה לשורה של אתרי קולנוע והציע להם – תמורת שכר הולם, כמובן – את התסריט המלא של "האוונג'רס" מאת ג'וס ווידון. מהעמוד הראשון ועד האחרון. כל הספוילרים לסרט הכי גיקי של כל הזמנים, כולל איזה דמויות ראשיות ווידון הסאדיסט יבחר להרוג הפעם. אם כל הסקופים. הצעה שאי אפשר לסרב לה.

סליחה, התכוונתי לומר "הצעה שחייבים לסרב לה". נתחיל מזה שהתסריט הזה הוא סחורה גנובה, ולקנות אותו יהיה כנראה לא חוקי. ואפילו אם האתר שהיה מפרסם את התסריט לא היה מסתבך עם המשטרה, הוא היה מסתבך ועוד איך עם מארוול ועם דיסני, תאגידים לא קטנים. היה לוקח בערך שתי דקות עד שהיה מגיע צו ה-Cease and Desist שדורש להסיר את התסריט מהאתר, ואם הם היו מעיזים לא לציית לו, הם היו חוטפים תביעה (מוצדקת) שהיתה גורמת להם לא רק לאבד את המכנסיים אלא ללוות גם את המכנסיים של השכנים כדי שיהיה להם עוד מה לאבד. שום מספר היטים לא שווה את זה. ובנוסף לכל – אם התסריט על כל הפיתולים שלו היה הופך לנחלת הכלל, הוא כנראה כבר לא היה נכון. סרטי מארוול ידועים (לשמצה, בדרך כלל) בכך שהתסריט שאיתו הצילומים מתחילים הוא רק הצעת הגשה, והוא משתנה, ונוספים לו פרטים, תוך כדי צילומים. אם ההפתעות של "האוונג'רס" היו מתפרסמות מראש – הם פשוט היו משנים אותן, כנראה.

בעלי האתרים היו מודעים לכל זה, ואף אחד מהם לא היה טיפש מספיק כדי לשלם על התסריט הגנוב. אבל לפחות אחד מהם, בלוג לא מאוד מפורסם בשם Obsessed with Film, העמיד פנים שהוא מעוניין, ודרש מהמוכר עדויות מצולמות לכך שהתסריט שלו הוא הדבר האמיתי. והוא קיבל. זהו צילום עמוד השער של התסריט:

שם הסרט, כפי שאתם יכולים לראות (בקטן, באמצע) הוא "Group Hug" – שם הקוד המשעשע של "האוונג'רס". הצילום גם מגלה שהתסריט הזה הגיע מ- או נגנב מ- סמואל ל. ג'קסון. אנחנו יודעים את זה משום שהשם שלו כתוב בענק על כל עמוד. הסיבה שהאולפן מדפיס בענק את שם האיש שהתסריט הוקצה לו על כל עמוד היא למקרים כאלה בדיוק: במקרה שבו התסריט ייגנב וצילומים שלו יגיעו לאינטרנט, יהיה קל יותר לאתר בדיוק מאיפה הוא הגיע.

המוכר שלח תמונה נוספת, של עמוד 77 של התסריט (מתוך 129 עמודים), שבו חלק מסצינה עם ברוס (הענק) באנר והאלמנה (סקרלט ג'והנסן) השחורה. התמונה כוללת, כמובן, ספוילרים. אם אתם מאוד רוצים לראות אותה, אפשר למצוא אותה בין השאר כאן.

כאמור, Obsessed with Film לא התכוונו באמת לקנות את התסריט, אבל הם פרסמו את התמונות של שני העמודים (שמשם הופצו לכל רוחות השמים, כי זה האינטרנט פה) ובטח קיבלו לא מעט היטים על זה, בלי לשלם אגורה. יש אנשים שכועסים עליהם בגלל זה. טוענים שהספוילרים שבעמוד 77 מספיקים כדי שמארוול ייאלצו לשנות את הסרט. מאי-שם אפילו הגיעה שמועה שטותית על כך שצילומי הסרט, שהתחילו רק לפני שבוע, הופסקו בגלל ההדלפה. כמובן שזה לא נכון – אפילו אם זה באמת היה ספוילר איום ונורא, תמיד אפשר היה לשנות את התסריט. זה היה כאב ראש גדול, אבל לא היו עוצרים הפקה שבה כל יום צילומים עולה מיליוני דולרים רק בגלל שכמה אובססיבים באינטרנט יודעים מה קורה בעמוד 77.


בינתיים, בפינה אחרת של האינטרנט, התפרסם עמוד השער של תסריט אחר.

כן, זה נראה כאילו ילד בן עשר כתב את זה, אבל במקרה של טרנטינו זה מעיד על אותנטיות: האיש כותב כמו ילד עם דיסלקציה קלה, והתסריטים שלו מלאים שגיאות כתיב. את השם של "ממזרים חסרי כבוד" הוא אפילו איית לא נכון (ואותו איות שגוי הפך לשם הרשמי של הסרט).

במקרה של טרנטינו, דליפת תסריט היא מסורת. את התסריט של "ממזרים חסרי כבוד" אפשר היה להשיג במלואו ברשת עוד לפני שהסרט צולם. הגישה של טרנטינו, ושל המעריצים שלו, היא שונה – כנראה שלא ממש אכפת לו אם אנשים יקראו את התסריט מראש. מי שמתעניין בו מספיק כדי לקרוא תסריט מראש, ממילא יילך לראות את הסרט.

לפני כמה חודשים כבר התפרסם שהסרט הבא של טרנטינו יהיה מערבון, מחווה למערבוני הספגטי. השם "Django Unchained" – שוב, כמו "ממזרים חסרי כבוד" – הוא מחווה לסרט אחר באותו ז'אנר: "ג'נגו" של סרג'יו קורבוצ'י משנת 1966 (ואפרופו מחוות לסרט הזה שקשורות לטרנטינו – הוא התארח ב"Sukiyaki Western Django", המערבון היפני של טקאשי מיקה).

במקרה הזה לא רק עמוד השער, אלא התסריט המלא כבר נמצא שם בחוץ, ויש סיכוי שאם תחפשו ממש טוב תמצאו אותו ברשת – ואם לא עכשיו, אז בקרוב. ג'פרי וולס מ-Hollywood Elsewhere שם יד על עותק של התסריט, אבל עוד לא הביע את דעתו עליו, אלא רק דיווח שהאורך שלו הוא 168 עמודים – עוד אפוס טרנטינואי לא קצר בכלל (מקובל שכל עמוד בתסריט מקביל בערך לדקה של סרט). האתר הראשון שפרסם (היום) ביקורת על התסריט – הם לא לגמרי התלהבו – היה, אר, Obsessed with Film. יש להם איזו אובססיה לנושא, או משהו.