עדכון פרסים: ישראל אימפריה תיעודית, וזינוק עם שחר

הסרט של קתרין ביגלו על בין לאדן מקבל את פרס המבקרים המשמעותי הראשון, והרשימה המקוצרת לאוסקר התיעודי כוללת שני סרטים ישראליים

למצטרפים חדשים, חסרי ניסיון בעונת הפרסים, הבהרה: זה יהיה ארוך. דצמבר, ינואר וחלק מפברואר מלאים בהכרזות על זוכים, מועמדים ועולי-שלב בפרסי סיכום שנה למיניהם. רבים מהם נמדדים בעיקר במידת ההשפעה שיש (או אין) להם על הפרס היחיד שנחשב באמת – האוסקר, שיחולק בסוף פברואר. השנה יש מצב שהמירוץ יהיה מעניין, לפחות בהשוואה לשנה שעברה – בה "הארטיסט" הוביל מההתחלה ועד הסוף.

פרס המבקרים הראשון של השנה חולק אתמול: פרס תא המבקרים של ניו יורק. והזוכה הוא: די מפתיע. לא "ארגו", לא "לינקולן" ולא "עלובי החיים" – הזוכה בפרס הסרט הטוב ביותר שלהם היה "Zero Dark Thirty", הסרט של קתרין ביגלו (זוכת האוסקר על "מטען הכאב") על המצוד אחר בין לאדן, ששמו העברי הדפוק הוא "כוננות עם שחר", אז אולי כדאי שאני אתחיל להתרגל לשם הזה עם כל הצער שבדבר. הסרט הזה נכנס לתחרות ממש ברגע האחרון: הקרנות מוקדמות למבקרים נערכו רק בשבוע שעבר, והסרט ייצא להפצה מסחרית ייצוגית בארה"ב רק ב-19 בדצמבר, ולהפצה רחבה – רק ב-11.1 (לארץ הוא יגיע ב-31.1).

בשנה שעברה, תא המבקרים של ניו יורק היו הראשונים להצביע על "הארטיסט" בתור סרט השנה, ואחריהם באו כל הפרסים האחרים והאוסקר. השנה זה כנראה לא יהיה כל כך פשוט, התחרות נראית הרבה יותר קשה, ולפחות השלישיה שהזכרתי קודם – ארגו, לינקולן, העלובים – לא יוותרו כל כך בקלות. אבל הזכיה הזאת מצרפת רשמית את "כוננות עם שחר" לליגה הבכירה והופכת אותו לאחד המתחרים הראשיים של העונה.

כמה מהזוכים האחרים בניו יורק: בימוי – קתרין ביגלו; שחקן – דניאל דיי-לואיס על "לינקולן"; שחקנית – רייצ'ל וייז על "ים כחול עמוק" (מפתיע, בעיקר כשדווקא ג'סיקה צ'אסטיין מ"כוננות עם שחר" קיבלה טונות של באזז על ההופעה שלה); הסרט הזר – "אהבה"; סרט האנימציה – "פרנקנוויני". ומכיוון שמכל הסרטים האלה, סרטי האנימציה הם היחידים שכבר הוקרנו בארץ ולכן יש לי דעה עליהם, אני יכול לצעוק: מה פתאום פרנקנוויני? סרט נחמד, אבל "פארנורמן", "ראלף ההורס" ו"שומרי האגדות" אוכלים אותו בלי מלח. לא מבינים כלום המבקרים הניו יורקים האלה! שחיתות!

לרשימת הזוכים המלאה


בינתיים, האקדמיה האמריקאית לקולנוע – זאת שמחלקת את האוסקרים – עוסקת בצמצום רשימות: המועמדים הסופיים יוכרזו ב-10 בינואר, אבל בינתיים מוכרזות לאיטן הרשימות המצומצמות של סרטים שיתמודדו על מועמדות סופית בקטגוריות השונות. אתמול פורסמה הרשימה של 15 הסרטים התיעודיים שמתוכם ייבחרו חמשת המועמדים לפרס הסרט התיעודי הטוב ביותר. הרשימה כוללת לא סרט ישראלי אחד, אלא שניים: "חמש מצלמות שבורות" ו"שומרי הסף". סרט תיעודי ישראלי שלישי, "שלטון החוק" (או בשמו האנגלי: "The Law in These Parts") לא מועמד, אבל זה בטח לא בגלל חוסר באזז – זה אחד הסרטים התיעודיים המדוברים ביותר השנה.

רשימת הסרטים המלאה