באד קומפני

במקור: Bad Company
במאי: ג'ואל שומאכר
תסריט: גרי גודמן, דייויד
הימלסטיין, ג'ייסון ריצ'מן,

מייקל בראונינג
שחקנים: אנתוני הופקינס,
כריס רוק

אני יודע שחם לכם. אני יודע שעייף לכם. אני יודע שחלקכם לומדים לבגרויות, ובכמה שעות שאתם מפנים לעצמכם בין פיסיקה לעגנון לא בא לכם לאמץ את המח יותר מדי. אני יודע שרבים מכם נתקפים בצורך הטבעי והמובן להשתחרר באיזו קומדית אקשן קלילה ולגמרי לא מחייבת. אני יודע שראיתם את המודעות של 'באד קומפני', ושההצע דל, ויכול להיות שאתם שוקלים ברצינות ללכת לסרט הזה.

עצרו. קחו סרט בוידאו. צפו בערוץ נשיונל ג'אוגרפיק. לכו לים. שחקו מונופול. בצעו סקר רחוב בשאלה "פוסטמודרניזם, בעד או נגד?". דרגו חתולים באינטרנט. הפריחו בועות סבון מהגג. עשו אמבטיה. כל אחת מהפעולות האלה זולה יותר מלראות את 'באד קומפני' (33 ש"ח), ובכולן, סביר להניח, תמצאו יותר עניין והנאה.

העלילה של 'באד קומפני' ('חברה רעה', ובצדק) נראית כאילו שלפו אותה מכובע. לא במובן זה שהיא צמרירית ולבנה עם אזניים ארוכות, אלא במובן שהיא נראית כאילו הורכבה באקראי משורה של פתקים שנשלפו מתוך כובע מלא בקלישאות קולנועיות. משהו כזה, בערך: שני אנשים שונים לחלוטין נאלצים לעבוד יחד כדי לחסל איום טרוריסטי על ארצות הברית. החבר השחור בצמד, שהוא, אגב, גם ספונטני ובעל חכמת רחוב, חייב לאמץ את זהותו של אחיו התאום, מה שגורם לבלבולי זהויות משעשעים, ומאלץ אותו להתעמת באופן קומי עם מוסכמות החברה הגבוהה.

לא זיהיתי שום ניסיון לחבר באופן אמין בין קלישאה אחת לשניה, או אפילו לבצע אחת מהן באופן מוצלח. לצפות ב'באד קומפני' זה מעניין כמו לשמוע את עדי רבן מקריאה את רשימת הקלישאות הזו במשך שעה וחצי.

השחור המצחיק הוא כריס רוק, או אולי כריס טאקר, או שאולי בעצם שניהם אותו אדם, אני לא בטוח. בכל אופן קוראים לו כריס, הוא שחור, יש לו קול גבוה ומעצבן והוא קומיקאי. ייתכן שהוא היה יכול גם להצחיק, אילו היה לו משהו מצחיק להגיד, אבל קשה לדעת – מכיוון שבכל הסרט ישנן בערך שתי בדיחות חביבות מספיק כדי להתקבל לסיט-קום שמכבד את עצמו. הלבן הרציני הוא אנתוני הופקינס. אני יודע בוודאות שהוא שחקן טוב, אם נותנים לו משהו טוב לעשות. בשביל התפקיד שהוא עושה ב'באד קומפני' היה אפשר לקחת גם את לאון רוזנברג. זה גם היה זול יותר.

שניהם ביחד מנסים לעצור ארגון טרור בינלאומי שזומם להשיג מזוודה ובה פצצת אטום מתקפלת (רגע, תנו לי לספור: 'צרה גדולה', 'נפלאות התבונה', ועכשיו גם הסרט הזה… שלוש מזוודות אטומיות תוך שלושה חודשים. באמת שהם צריכים להתחיל לשמור על המזוודות האלה טוב יותר). פרטי העלילה דביליים יותר מהמקובל (האם כשה-CIA אומרים למישהו שהוא יהיה "מוגן היטב", הם באמת מתכוונים שהוא ישכון בחדר מלון ללא שום אמצעי אבטחה, בעוד כמה סוכנים משועממים צופים בו מתוך מכונית החונה במרחק בטוח של כעשר דקות ריצה?) אבל לצערי, גם זה לא מספיק מצחיק. על מתח אל תחשבו אפילו.

כן, חיבור בין שני שותפים שונים זה מזה (מה שנקרא
"…Two unlikely heroes") יכול להיות מעניין, אבל עצם זה שאת המסך חולקים כריס מה-שמו ואנתוני הופקינס לא הופך את היחסים בינהם למעניינים (למרות העובדה הבלתי מעורערת שאנתוני הופקינס הוא בהחלט לבן, וכריס רוק, אין להכחיש זאת, הוא שחור). כימיה לא תמצאו בינהם, אפילו לא ביולוגיה מולקולרית.

כן, טעויות בזיהוי יכולות להוביל למצבים משעשעים. יכולות. אבל כדי שמשהו מצחיק יקרה, עדיין צריך להתאמץ ולכתוב תסריט שמוציא מהטעויות הללו, אתם יודעים, בדיחות. עצם זה שכולם חושבים שכריס רוק, או טאקר, מי שלא יהיה, הוא בעצם אחיו התאום – זה לא מצחיק. אפילו אם מביאים במיוחד לצורך כך כוסית שלא קשורה לעלילה בשום צורה, ושנעלמת מהאופק מיד כאשר תפקידה בסרט (לטעות ולחשוב שכריס רוק הוא אחיו התאום) מסתיים.

אבל על כל זה, ואפילו יותר, הייתי מוכן לסלוח אילו הסרט היה מצדיק את התואר "סרט אקשן". אחרי הכל קיץ עכשיו. פיצוץ או שניים, איזה מרדף מוצלח, ואנחנו נהיה מרוצים. אבל גם את זה לא תמצאו ב'באד קומפני' – וזאת כבר ממש שערוריה. זה סרט קיץ, זה? זה מה שאמור למלא לנו את החלל שבין 'מתקפת המשובטים' ל'ספיידרמן'? קטעי האקשן הטובים ביותר בסרט היו בטריילר של 'XXX' שהוקרן לפניו. ב'באד קומפני' עצמו מורכבות כל סצינות האקשן מ-א. אנשים יורים באקדח, ו-ב. מכוניות נוסעות. ואת זה כבר ראינו פעם או פעמיים. הסרט לא מכיל אפילו פיצוץ אחד – אחד! – ראוי לשמו. על פעלולים מיוחדים בכלל אין על מה לדבר. חרבות אור – זה בדלת ממול.

'באד קומפני' הוא לא הסרט הגרוע ביותר אי פעם, וכנראה גם לא הסרט הגרוע ביותר השנה. הוא פשוט דוגמה למה שקורה כשסרט מיוצר באופן אוטומטי לגמרי, בלי שאף אחד ישקיע בו יותר מחשבה ממה שחברת 'קלוגס' משקיעה בכל קופסת קורנפלקס. בין אם בקולנוע, בוידאו או בכבלים, 'באד קומפני' הוא בזבוז זמן. אין לי ספק שדברים טובים ומעניינים יותר ממנו משודרים ממש עכשיו בטלויזיה. אולי אפילו בערוץ הקניות.