פרסי BAFTA: אל נצור את המלך

הסרט הבריטי זכה בפרסים הבריטיים - זה לא מפתיע. מה שכן מפתיע זה שהבמאי הזוכה דווקא אמריקאי

בשלב הנוכחי ברור ש"נאום המלך" הוא המועמד המוביל לזכות בהרבה מהפרסים המשמעותיים באוסקר, לכן היה מובן מאליו שהוא ינצח בקלות גם במגרש הביתי שלו – ה-BAFTA, פרסי האקדמיה הבריטית. והוא באמת ניצח: הוא זכה בפרסי הסרט הטוב ביותר, הסרט הבריטי הטוב ביותר, השחקן (קולין פירת'), שחקן המשנה (ג'פרי ראש), שחקנית המשנה (הלנה בונהאם קארטר), התסריט המקורי (דייויד סידלר), וגם המוזיקה (אלכסנדר דספלאט). לא צריך אפילו להתרגש מדי מהזכיה של הסרט בקטגוריות שחקני המשנה: כאמור, זה מגרש ביתי שנוטה להעדיף שחקנים בריטיים, לכן אין לזה הרבה השפעה על המרוץ לאוסקר ועדיין יהיה מפתיע אם ג'פרי ראש ייקח לכריסטיאן בייל את פרס שחקן המשנה שלו.

אבל "נאום המלך" לא זכה בהכל. את פרס הצילום הוא הפסיד ל "אומץ אמיתי", את העריכה – ל"הרשת החברתית", ואת פרסי העיצוב – ל"התחלה" (תפאורה) ו"אליס בארץ הפלאות" (תלבושות). אבל מה שהכי מפתיע: טום הופר, הבמאי של "נאום המלך", הפסיד את פרס הבמאי לדייויד פינצ'ר של "הרשת החברתית". זאת לאחר שטום הופר זכה בפרס גילדת הבמאים האמריקאי, שמנבא את האוסקר באופן כמעט מושלם. יהיה קצת מוזר אם הבמאי האמריקאי יזכה בבריטניה והבמאי הבריטי יזכה באמריקה. התחרות על קטגורית הבמאי באוסקר כנראה בכל זאת צמודה.

זוכים אחרים: נטלי פורטמן זכתה בפרס השחקנית הטובה ביותר על "ברבור שחור", כמו בכל טקס אחר. "צעצוע של סיפור 3" קיבל, כמובן, את פרס האנימציה. "נערה עם קעקוע דרקון" השוודי זכה בפרס הסרט הטוב ביותר שאינו דובר אנגלית (באוסקר הוא לא מועמד) וסדרת סרטי הארי פוטר זכתה בפרס מיוחד על "תרומה לתעשיית הקולנוע הבריטית".

לרשימת המועמדים והזוכים המלאה