ג'ונה היל וג'פרי רייט ב"איש העטלף": טריק מבורך

כמה הערות על הליהוקים המסתמנים לסרט באטמן של רוברט פאטינסון.

בשלב הזה כנראה שאפילו לאולפני וורנר לא באמת אכפת אם "הבאטמן" של מאט ריבס, האחד שנמצא בגיהנום-פיתוח כבר קרוב לעשור, הינו חלק מה-DCEU או לא. הרי באופן כללי לא ברור באמת מה התוכניות של האולפן לגבי המשך הפרנצ'ייז. מצד אחד אפלק (רשמי) והנרי קאוויל (קרוב לרשמי) נוטשים את הספינה, אבל מצד שני, וונדר וומן ואקוומן הם מניות בעלייה. כדי להוסיף בלבול, אפילו ליחידת המתאבדים הכושל יש המשך שנשמע שהולך על הקו בין ריבוט לסרט הקודם להמשך אליו, ואיכשהו בתוך כל זה יש את הסרט "ג'וקר" שלא באמת קשור לשום יקום הקולנועי ומתגלה כהצלחה ביקורתית פורצת דרך וגבולות עבור הז'אנר.

תהיו מהותו של הסרט מה שהיא תהיה, מה שבטוח זה שנראה שריבס וצוותו לוקחים את העניין ברצינות, בטח לאור העובדה שהשבוע צצו להן שמועות ליהוק מבטיחות מאוד, הראשונות מאז החשיפה שרוברט פטינסון יילבש את חליפת העטלף (וכעת גם אפשר לומר שבסך הכל הקונצנזוס לגבי הליהוק הזה הרבה פחות גרוע ממה שהיה אפשר לצפות, ולבטח הרבה פחות גרוע ממה שבאטפלק סבל ממנו בעת החשיפה הראשונית).

יש לציין שכאמור, מדובר בשמועות ולא משהו רשמי עדיין, אבל אלה כנראה שמועות עם מקורות יודעי דבר מהימנים מספיק ועם בשר אמיתי מאחוריהם כדי שייפורסמו וייסוקרו על ידי יותר מסתם צהובונים, זאת בניגוד, לצורך העניין, שמועה נוספת שרצה לאחרונה על ליהוקו של ג'יאנקרלו אספוסיטו בתור פרופסור X ב-MCU, שכמה שהיא מגניבה היא כרגע לא יותר מנאד שהופרח לאוויר.

ראשון הוא ג'ונה היל, עליו נאמר שקיבל הצעה לגלם את אחד הנבלים בסרט – מי בדיוק? ובכן, לפי הכתוב ברוב המאמרים, מסתבר שאשכרה ניתנה לו הבחירה בין גילום איש החידות לבין הפינגווין – שני נבלים אייקוניים שטופלו כבר בסרטי באטמן בעבר. עכשיו, ניתן להניח שדווקא בגלל שהפינגווין נשמע קצת מובן מאליו מדי עבורו, היל ייבחר ברידלר כמעין הפוך-על-הפוך והליכה נגד הטייפקאסט שלו. וכאילו, כן, מטרה נאצלת והכל… אבל נו ברצינות, כמה מושלם היל יכול להיות בתפקיד הזה? מיספיט דחוי מהחברה בגלל מראה חיצוני שמצליח בזכות אינטלקט נסתר? הלו, איך זה לא יושב עליו בול? להזכירכם, מדובר בשחקן מועמד לאוסקר פעמיים, ואני לחלוטין יכול לראות אותו נותן כאן את הופעת חייו.

מה שכן, הקריירה שלו כרגע לא נמצאת במקום הכי טוב, ולכן להתחייב לפרוייקט שעדיין שייך, מבטיח ככל שיהיה, לפרנצ'ייז לא הכי יציב בהוליווד, הוא סיכון מבחינתו. אולי זאת הסיבה שמעבר לאפשרות הבחירה שלו, היל דורש, לפי הדיווחים, צ'ק שמן של 10 מיליון דולר – יותר ממה שנאמר שפטינסון ירוויח על אותו סרט.

ו(שמועת) הליהוק השני, עם קצת פחות טררם סביבו אבל לא פחות מצויין – ג'פרי רייט בתור המפקח ג'ים גורדון. ובכן, מה אני אגיד, אם זה יקרה, מדובר בהברקה גדולה אפילו יותר.

רייט הוא אחד השחקנים היותר איכותיים בהוליווד לטעמי, בטח ביחס להכרה המועטה היחסית שהוא קיבל, אם כי זה כנראה קשור לזה שהוא לא ממש עשה תפקידים קולנועים בולטים במיוחד. בטלוויזיה, לעומת הזאת, הבנאדם הוא מעצמה, עם הופעה עתורת שבחים ב"מלאכים באמריקה" שזיכתה אותו באמי, ולאחרונה גם ב"ווסטוורלד", בה הוא היה הדבר הכי טוב בעונה הראשונה והדבר הטוב היחיד בשנייה. כשאני חושב על גורדון, אני חושב על אדם מקצוען וסמכותי, אבל כזה שגם יש לו מידה מעוררת הזדהות של אנושיות ופגיעות, ודמויות כאלה הם הלחם והחמאה של רייט. אני לא ממש יכול לחשוב על שחקן מתאים יותר בטווח הגילאים הרלוונטי (בריאן קרנסטון כבר מתקרב ל-70, תאמינו או לא). אם נוסיף לכך את ההצהרות של ריבס על כך שהסרט הזה יהיה הראשון אי פעם שייתמקד בעיקר באספקט ה"בלש הטוב בעולם" של דמותו של באטמן, ניתן לנחש שלגורדון – ורייט? – יהיה הרבה זמן מסך, דבר נהדר בעיניי.

תגיות: