הכה את האוסקר 2015: הזוכים

בירדמן זכה באוסקר. מי זכה בבירדמן?

אוקיי, אז בירדמן. אלחנדרו גונזלס אינאריטו ואיש הציפור שלו הם הזוכים הגדולים של האוסקר, עם ארבעה פרסים, כולל הסרט, הבמאי, התסריט המקורי ועריכת הסאונד. למי שמסתכל רק על רשימת הזוכים, זה עשוי להיראות כמו ניצחון מוחץ וחד-צדדי של סרט אחד, אבל כידוע, זה לא היה ככה: המתח נשמר עד לרגע האחרון, ואפילו רגע לפני ששון פן הכריז על הזוכה בפרס הסרט לא ידענו אם בכל זאת הפרס יילך ל"התבגרות" – שבסופו של דבר יצא כמעט בלי כלום. וחשוב מזה, גם אחרי שאנחנו יודעים שבירדמן זכה באוסקר, אנחנו עדיין לא יודעים מי זכה בבירדמן.

birdoll

זהו בירדמן, הפרס (שבדיעבד הפך להולם מאוד) ב"הכה את האוסקר" השנה: פסלון נדיר במהדורת אספנים של בירדמן. השאלה היא מי יקבל אותו.

אף זכיה באוסקר לא היתה ממש הפתעה – אבל גם אי אפשר לומר שהכל היה צפוי לחלוטין, פשוט משום שכמה קטגוריות נחשבו מראש לפתוחות, וזכיה של כל אחד מכמה מועמדים היתה סבירה למדי. התוצאה היא שהשנה אף אחד מקרוב לאלף המשתתפים ב"הכה את האוסקר" לא ניחש נכון את כל 11 הקטגוריות שבשאלון – אבל היו כמה וכמה שהגיעו קרוב.

הקטגוריה הקלה ביותר לניחוש היתה שחקן המשנה הטוב ביותר: 82% מהמשתתפים הימרו, נכון, על ג'יי. קיי. סימונס. גם הזכיה של פטרישה ארקט בשחקנית המשנה היתה רחוקה מלהפתיע (64% ניחשו נכון). בקטגורית סרט האנימציה הטוב ביותר, אני הופתעתי מכמה שלא הופתעתם: למרות שהניחושים ה"מוסמכים", נטו כולם לכיוון "הדרקון הראשון שלי 2", חלק גדול מאוד מהמנחשים בעין הדג – 51%! – הלכו דווקא על "6 גיבורים". וצדקו. הקטגוריה הקשה ביותר היתה, מתברר, פרס התסריט המעובד. רק 29% ניחשו נכונה שזה יהיה "משחק החיקוי" הבלתי ראוי. 36% הלכו על "וויפלאש". זה היה יכול להיות נחמד יותר לכולם אם הוא באמת היה זוכה, אך לא.

מספר הנקודות המקסימלי אליו אפשר היה להגיע היה 26, וכאמור, אף אחד לא עשה את זה. שישה מהמרים צברו 22 נקודות, והגיעו למקום השלישי המשותף: עמי פומרנץ, אור, נדב עמיר, כלב בגודל סביר, דרור ארקין ותומר צובל.

שישה מנחשים צדקו בכל הקטגוריות מלבד אחת. מתוכם, ארבעה השיגו 23 נקודות: דניאל, איתי אליצור, אורן גירשקין ועמית. מעניין שהטעות הבודדת של שלושה מבין הארבעה האלה היתה זהה (ומובנת): להמר על "מלון גרנד בודפסט" בקטגורית התסריט המקורי הטוב ביותר. אורן גירשקין צדק בקטגורית התסריט, אבל את סרט האנימציה הטוב ביותר נתן ל"הדרקון הראשון שלי 2".

כל זה משאיר שני אנשים בלבד שניחשו נכון 10 מתוך 11 קטגוריות וקיבלו על כך 24 נקודות. אצל שניהם, הקטגוריה שבה הם שגו היתה השחקן הטוב ביותר. יובל בן דרור חשב שזה יהיה מייקל קיטון; אמיר בחר בהימור נועז יותר כשהלך על בנדיקט קמברבץ'. זה לא באמת משנה, כי שניהם טעו (אבל צדקו בכל יתר הקטגוריות) ולכן, כאמור, השיגו מספר נקודות שווה. לכן ההכרעה בנושא מי מהשניים יזכה בבירדמן עוברת לשאלת שובר השיוויון.

השאלה היתה: כמה מבין המשתתפים בתחרות – באחוזים – יהמרו על "בירדמן" בקטגורית הסרט הטוב ביותר, הימור שבדיעבד התברר גם כנכון. כמו שכבר אמרתי, אף קטגוריה לא ממש היממה את המהמרים, וזה כולל את הקטגוריה הזאת: התשובה שקיבלה את מספר הניחושים הגדול ביותר היתה גם התשובה הנכונה. אבל ההפרש לא היה גדול רוב המנחשים התפצלו בין שני הסרטים שנחשבו למובילים, "בירדמן" ו"התבגרות". בסופו של דבר, "התבגרות" זכה ל-36% מהקולות, בעוד על "בירדמן" הימרו 38.4 אחוזים מבינהם. (פחות מאחוז אחד הימרו על "סלמה", אגב).

אמיר כתב בשאלת שובר השוויון 64. יובל כתב 48.

And the Birdman goes to: יובל בן דרור!

תשואות! ובהצלחה לכולם בשנה הבאה.