הכה את האוסקר 2013: הזוכים

מי זכה באוסקר אנחנו כבר יודעים, אבל מי זכה ב"הכה את האוסקר"? והאם נמצא מישהו שלא הימר על אן האתוויי?

זה היה אוסקר קשה לניחוש. היו כמה קטגוריות ברורות, אבל גם כמה קטגוריות שבהן שום זוכה לא היה ברור מראש, וקולות המנחשים התפצלו על פני כמה אפשרויות. בחמש מבין 13 הקטגוריות, התשובה הנכונה לא היתה התשובה המתבקשת ביותר (שנותנת את מספר הנקודות הקטן ביותר) – ואולי משום כך מספר הנקודות של מנחשים רבים היה דווקא גבוה יותר מבשנים קודמות. 66 מנחשים קיבלו 20 נקודות ומעלה (לעומת עשרה מנחשים בלבד בשנה שעברה).

דניאל דיי לואיס ואן האתוויי, כמובן, לא הפתיעו אף אחד. כולם ידעו שהם הולכים לזכות וכמעט כולם (87% ו-89% מהמנחשים, בהתאמה) גם הימרו עליהם. לא חוכמה גדולה. הזכיה של כריסטוף וואלץ בפרס שחקן המשנה אמנם נחשבה להפתעה, אבל מתברר שבשבילכם זה היה די צפוי. הוא קיבל את מספר ההימורים הגדול ביותר בקטגוריה – 34% מהניחושים. הזכיה של אנג לי בפרס הבימוי הפתיעה את רובכם: 65% הלכו על ספילברג בקטגוריה הזאת, ורק 16% – על אנג. אבל מפתיעה עוד יותר היתה קטגורית סרט האנימציה, שבה רוב גדול של הניחושים הלכו ל"ראלף ההורס", ורק פחות מ-15% הימרו על "אמיצה".

מספר הנקודות המקסימלי שניתן היה להגיע אליו היה 30. גם השנה, אף אחד לא הצליח להגיע לניחוש מושלם כזה. ארבעה משתתפים שונים קיבלו 25 נקודות – אבל כל אחד ואחת מהם הגיעו לשם בדרך שונה לחלוטין. נופועפה, orftahe, עוגיונת ו-The Black Ship ניחשו כולם את הזוכים ב-11 קטגוריות וטעו בשתיים. המקרה של נופעפה מעניין במיוחד – אחת הקטגוריות שבהן היא (זאת היא, נכון?) טעתה היתה דווקא "הסרט הטוב ביותר", הקטגוריה שנחשבה להכי קלה ופשוטה.

מה שמעביר אותנו לספירת האותיות. שאלת שובר השיוויון (המוזרה, יש להודות) היתה מה יהיה סך כל האותיות של כל הזוכים בכל הקטגוריות באוסקר. מובן מאליו שסחיפה של רוב הפרסים ע"י "ארגו" היתה נותנת תוצאה שונה לחלוטין מגריפה של "Silver Linings Playbook". בפועל, קיבלנו קצת מזה וקצת מזה: "ארגו" הקצרצר קיבל שלושה פרסים (12 אותיות) – עדיין הרבה פחות מהזכיה הבודדת של "אופטימיות". שלושת האוסקרים של "עלובי החיים" הקפיצו את מספר האותיות הכולל ב-39, בעוד הזכיות של "אמיצה" ו"אהבה" הורידו את הממוצע. מספר האותיות הכולל של כל הזוכים כולם: 226.

מבין המנחשים המצטיינים, נופעופה נתנה ניחוש לא כל כך ריאליסטי של 50 אותיות; הספינה השחורה גם קימצה, עם 94; עוגיונת הלכה על 296 ו-orfathe – על 180, הניחוש הקרוב ביותר. ולכן, Orfathe זוכה במקום הראשון ב"הכה את האוסקר ה-85"! עוגיונת והספינה השחורה מקבלים מדליות כסף וארד, וכולם מקבלים זוגות כרטיסים לסרטים לבחירתם ב-Yes Planet. מזל טוב לזוכים!

אלה הם המובילים בזוהי טבלת המובילים, – שימו לב שבין המקומות 1-4 ו-5-9 שורר בעצם תיקו; הטבלה אינה מדורגת על פי תוצאות שובר השיוויון.

[fi_oscar_score oscar="85" display="top" top="9" /]

לטבלת כל 102 המובילים – ובאיזה מקום אתם מדורגים?