הכה את האוסקר 2014: הזוכים

עד כמה צפוי היה טקס האוסקר הפעם, ומי הרוויח מזה

טקס האוסקר הסתיים והיה נחמד וצפוי. הוא בדרך כלל די צפוי: ברוב השנים וברוב הקטגוריות אין הפתעות. לכן במקרים בהם הן כן קורות קוראים להם "הפתעות". כמעט תמיד יש איזו קטגוריה או שתיים שבה הזוכה מצליח להיות הפתעה לגבי רוב המנחשים, דבר שמפחית משמעותית את הסיכוי לקבל ניחוש מושלם. אבל הטקס השנה היה צפוי עוד יותר מהרגיל, מתברר. קטגורית הסרט, הבמאי, כל השחקנים, הצילום, סרט האנימציה – שום דבר שם לא הפתיע אף אחד, התשובה הצפויה ביותר היא זו שזכתה והיא גם זו שהרוב הגדול של המשתתפים במשחק הימרו עליה. אפילו הכללת קטגוריות התסריט המקורי (שבה "היא" ניצח את "חלום אמריקאי" באופן לא-לגמרי-צפוי-מראש) והסרט הזר הטוב ביותר (שבה הזכיה של "יפה לנצח", שוב, לא היתה מפתיעה כשלעצמה, אבל גם לא היתה מובנת מאליה) לא שינתה בהרבה את המאזן: רובכם ידעתם טוב טוב בדיוק על מה אתם מהמרים, וצדקתם ברוב הניחושים שלכם.

התוצאה של כל זה היא שהשנה יש לנו ניחושים מושלמים. נדמה לי (ותקנו אותי אם אני טועה) שזו הפעם הראשונה מאז הסוויפ של "שיבת המלך" ב-2004 שבה ישנם משתתפים במשחק שניחשו נכון בכל 12 הקטגוריות, והשיגו 23 נקודות מתוך 23 נקודות אפשריות. מנחשים, ברבים. ולא שנים, או שלושה. הו לא. 14 מנחשים שונים השיגו ניחוש מושלם, מספר חסר תקדים. 43 שחקנים נוספים קיבלו 21 נקודות, ושמונה אחרים – 20 נקודות. זאת היתה שנה קלה, מה לעשות.

אז קודם כל, כבוד לכל ה-14 שמצטופפים על הפודיום: אור לופטה, אורי שפירא, איילת רווה, אסף אופיר, ארצ'י, גיא מוגילבסקי, דיזי, ויטלי, טלי דיקר, ליאב גבעון, נתנאל רויטמן, שחר טנא, שירה ותום ארנסט. כולם כאחד זוכים במקום הראשון, ומוכיחים שהימורים זהירים זה לפעמים משתלם.

אבל, רגע. יש לנו גם פרסים לחלק. יש 14 מנצחים, אבל רק חמישה כרטיסים ל"מלון גרנד בודפסט" לחלק. כאן נכנסת לתמונה שאלת שובר השיוויון, שהפעם עסקה ב-"Let it Go": מתי השיר, או הביטוי, יוזכר בפעם הראשונה בטקס? היו כאלה שהימרו על כך שהוא יוזכר כבר בדקות הראשונות של הטקס, כנראה במונולוג הפתיחה (הוא לא), או יושר מתישהו במהלך שעת הטקס הראשונה (הוא לא) או השניה (הוא לא). רק בשעה 6 ושמונה דקות בבוקר, אחרי שכל שאר השירים המועמדים כבר בוצעו, עלתה "אדינה מנזלני" או איך שג'ון טרבולטה הדביל בחר לכנות אותה (למה ממשיכים להזמין אותו לטקסים?) לבמה לביצוע קצר ומאכזב של השיר. מבין 14 המנחשים המצטיינים של "הכה את האוסקר", אף אחד לא ניחש שהשיר יגיע כל כך מאוחר, ולכן אלה שנקבו בשעות מאוחרות יותר – זוכים. הקרוב ביותר היה גיא מוגילבסקי, שהלך על 5:40 בבוקר – ולכן מקבל את תואר הזוכה מבין הזוכים (מזל טוב!). ארבעת האחרים שניחוש ה"לט איט גו" שלהם היה הקרוב ביותר הם: שירה, איילת רווה, ויטלי ודיזי. (שחר טנא היה, פשוטו כמשמעו, במרחק של שתי דקות מהפרס).

חמשת הגדולים יקבלו הזמנה זוגית למלון גרנד בודפסט, וכל האחרים – מצטער, זה לא הנצחון חשוב אלא ההשתתפות – ואתם עדיין יכולים להירשם להגרלת הכרטיסים למען צ'אנס נוסף להתארגן על כרטיסים חינם לסרט.