כולם לשיר עכשיו: כל הביוגרפיות הקולנועיות המוזיקליות שמאיימות להופיע בשנים הקרובות

הייתי צריך להקשיב לאימא שלי כשהיא אמרה "אם לא תאכל יבוא ביופיק מוזיקלי".

ז'אנר הביופיק המוזיקלי הוא לא המצאה של השנים האחרונות – ביוגרפיות שכאלה מלוות אותנו, מילולית, מאז שה"קול" נכנס לקולנוע. סרטים שניסו לשכלל את הנוסחה של "סרט ביוגרפי אז חשוב אבל יש מלא מוזיקה אז כיף" להכנסות מרובות ואוסקרים קיימים עוד משנות השלושים והארבעים. ובכל זאת, נראה שאנחנו עומדים בפני מבול חריג של סרטים שכאלה. לצורכי הכתבה מצאתי 39 סרטים על מוזיקאים שהוכרזו ובשלבים כלשהם של הפקה.

אז כדי לעשות סדר בנושא, הנה כל הסרטים (שמצאתי עליהם מידע) על אמנים מוזיקליים שבדרך אלינו, מחולקים ל-3 מקצים: כנראה איום ריק, עוד לא הופקו אבל סביר שיקרו, וסרטים מאוד אמיתיים שצולמו וכל החרא הזה. במידה והסרט הוכרז ללא שם, ייכתב "סרט על זה וזה". בנוסף, ננסה להבין למה כל הסרטים האלה טובים. בהצלחה לכולנו.


כמה מוקדם זה עכשיו?
או: סרטים שצולמו או מצטלמים בקרוב ויוצאים גג בשנה הבאה

נתחיל עם הסרטים שבוודאות קיימים, גם אם אולי לא נראה אותם אי פעם בארץ, כי הם צולמו או מצטלמים, ולרובם יש כבר תאריך יציאה. לצורך השפיות שלי אני מחריג סרטים שיוצאים בארץ באיחור כמו "המנצחת" שכן הם בעצם כבר קיימים כמה שנים ולא פרויקט חדש בשום צורה.

1. איימי ווינהאוס: Back to Black
טוב ל: אנשים עם זכרון ממש קצר

אני יודע שאומרים ש-13 שנה זה לכאורה הרבה זמן אבל לא זה לא, אין סיבה לעשות ביוגרפיה  על מישהי שמתה לפני רגע וחיה חיים די קצרים. אפשר היה אולי לדבר על זה שזה פשוט סרט בשביל להיכנס ולשמוע את המוזיקה שלה, אבל הטריילר לא ממש מבטיח בנושא הזה, ואף אחד מהעוסקים במלאכה הוא לא מישהו שמעורר ביטחון בכל הנוגע להיבט הזה.

מצד שני, לפחות נגלה ממש עוד רגע כמה מיותר כל העסק ולא נצטרך לחכות שנים כמו חלק מהסרטים האחרים בהמשך הרשימה.

2-3. אמר סינג צ'מיקלה ומורדת יפהפייה
טוב ל: נטפליקס שמנסים לנסות את ידם בז'אנר

אין לי מושג מי זה אמר סינג צ'מיקלה או ג'יאנה נאניני – מצטער לכל הקוראים ההודים והאיטלקים – ולכן אני מרגיש בנוח לזרוק את השניים ביחד במשבצת "אם חשבתם שהז'אנר עצמו גנרי ומשעמם, בואו נראה מה נטפליקס יעשו איתו". והטריילר של "מורדת יפהפייה" אכן לא מאכזב, אם כי דווקא ההודי נראה יותר מעניין – לכל הפחות הטריילר מבין שלא כולם יגיעו כדי לשמוע את הלהיטים ומבטיח לנו סרט מתח שבו רוצחים את הדמות הראשית. נראה מגניב, למרות שסרט נטפליקס וכל זה.

4. ברך | Kneecap
טוב ל: ללמוד אירית

לא יודעים מי אלו "ברך"? אבל איך? הרי הם הוציאו… אה… אלבום אחד ב-2021! שהם לא קוראים לו אלבום, כי משום מה הם מתייחסים לאלבום החדש שיצא להם בקרוב כ"אלבום הבכורה שלהם"!

טוב, לפחות אפשר לומר את זה: ביופיק על אמן שעדיין לא התחיל באמת את הקריירה שלו, זה עדיין לא היה לנו. מדובר בשלישיית היפ הופ שמצליחה לעורר סערות פוליטיות קטנות – בעיקר סביב הפעילות שלהם לשימור השפה האירית אבל גם קצת סביב עניינים פרו-פלסטינים.

הביקורות על הסרט – שבו שלישיית ההיפ הופ מגלמת את עצמה – חיוביות למדי, והוא זכה בפרס הקהל בסאנדנס ומסתבר שגם מייקל פסבנדר פה, אז למה לא. טוב, אם יש למה לא זה כי הסצנה האחת שהוציאו מהסרט גורמת לו להיראות קצת בלתי נסבל. אבל נשמור על אופטימיות.

5. גיבור נשכח | Unsung Hero
טוב ל: להפתיע כותבי דוחק"ו כשעוד אחד מהסרטים הנוצריים האלה מגיע למקום שלישי עם איזה 10 מיליון דולר בסופ"ש הראשון שלו.

אוקיי, אז הסרט הזה הוא רעיון די חמוד: קצת כמו "משפחה מנצחת", הסרט לא מתמקד בכל הילדים שהפכו לאמנים זוכי פרסי גראמי (בתחום המוזיקה הנוצרית המודרנית, שזאת קטגוריה בגראמי. לא, אין מקבילה יהודית או מוסלמית או משהו. רק נוצרית) כמו רבקה סיינט ג'יימס או הצמד "For King and Country", אלא בהורים שלהם, וספציפית באמא שלהם, שתמכה בהם אבל בקטע אשכרה תומך ולא חצי פסיכופתי כמו ריצ'רד ויליאמס. אבל אני סוטה מהנושא. אחד מהזמרים האלה מגלם את אבא שלהם (וגם עזר לביים את הסרט), ובאופן כללי זה נראה מאוד "מרומם נפש ובעל ערכים טובים" כמו שהסרטים האלה אמורים להיות, אני מניח. בדיוק 0% סיכוי שזה אי פעם יגיע לפה.

6. מריה | Maria
טוב ל: שומעים חופשיים בגילמן

פבלו לוריין עושה בשנים האחרונות אך ורק ביופיקים. לכאורה משעמם, אבל כשהביופיקים האלה הם "ספנסר", "ג'קי" ו"הרוזן", כל סרט חדש שלו (הפעם על זמרת האופרה מריה קאלאס) דורש תשומת לב – לא רק כי הם כנראה יהיו מועמדים לאוסקר, אלא כי הניסיון שלו לפצח בני אדם הוא מהניסיונות היותר מעניינים שמראים שביוגרפיות קולנועיות לא חייבות להיות אותו דבר.

אומנם אני בספק שמריה יהיה לחלוטין מטורלל ונגלה שזמרת האופרה היא בעצם נוסעת בזמן שהגיעה מתקופת היורה, שם הייתה טכנולוגיה למסע בזמן, אבל כנראה שיהיה שם משהו. את התסריט כתב סטיבן נייט ("לוק" ו"כנופיות בירניגהאם" אבל גם "מים שקטים") ובתפקיד זמרת האופרה תככב אנג'לינה ג'ולי בתפקיד הקולנועי הראשון שלה מאז "הנצחיים". הסרט כבר צולם והכול, אז כנראה אנחנו רק מחכים לשמוע על הפצה.

7. איש טוב יותר | Better Man
טוב ל: כולנו, אני מקווה

לכאורה, אין צורך בסרט על רובי ויליאמס. אבל אז מגלים שרובי ויליאמס מגלם את עצמו בביופיק הזה, וקצת כמו "ברך" נוצר רושם שכל הביופיק הזה אמור להיות הרבה יותר מטורלל – רק שפה יש לרובי תקציב גדול בהרבה וחזון פרוע בהרבה (הזכרנו כמה פעמים את זה שבהתחלה קוף CGI היה אמור לגלם את רובי ויליאמס עד שהוא החליט ללהק את עצמו, אבל שווה להזכיר את זה עוד פעם).

אם יש משהו שיכול לפגוע בביוגרפיה הזאת, זה הבמאי שלה: מי שעשה את "האמן הגדול מכולם", שלא היה סרט מי יודע מה ציני ושנון ומגניב כמו שאני מדמיין כרגע את הסרט הזה. אבל אני מקווה שהקוף הפנימי בוויליאמס ינצח ונוכל לראות פארודיית ביופיקים מוזיקלית שלא תבייש את "הולך חזק".

8. מייקל
טוב ל: לנקות את השם של מייקל ג'קסון

מייקל ג'קסון הוא אחד מהדמויות הכי משפיעות של המאה ה-20: דמות מעוררת מחלוקת ולפחות קצת מטורללת שהולידה שלל דימויים ויזואליים שליוו את התרבות הפופולרית, וגם אדם שנגרר לבית משפט בטענות על כך שאנס ילדים. או, אם מאמינים לכל מיני מעריצים אדוקים, קורבן למזימה מרושעת של הורים חמדנים.

אם אתם אומרים: לא, מה פתאום, אין באמת אנשים שחושבים שזאת מזימה מרושעת. ובכן, אנשים שטענו שהם קראו את התסריט לסרט טוענים שיש אנשים כאלה, וקוראים להם מי שיוצר את "מייקל". עכשיו, כדאי לקחת טענות שכאלה בספקנות – רק לאחרונה נתקלנו בכותרת מפוצצת על איך "נשארים לחג" העתיק "מילה במילה" מתסריט אחר רק שלא, הוא ממש לא, על מה אתה מדבר.

ובכל זאת, מדובר בסרט שיורשיו של ג'קסון אישרו, ובן דוד שלו מגלם אותו – באמת סביר שבשלב כלשהו הם ישאירו איזה חלק אמביוולנטי לגבי השאלה האם הוא פדופיל או לא? סביר שאפילו סתם רגעי ביזאר כמו כל הקטע עם הקוף יצטמצמו עבור תסריט שינסה להסביר למה מייקל הוא אדם מסכן שראוי לאמפתיה שלנו, ובמידה שלא השתכנעתם הנה עוד אחד מעשרות אלפי השירים המגה-פופולריים שלו.

בקיצור, קשה להאמין שהסרט יהיה באמת "מאוזן", כמו שטען הבמאי שלו – ולא רק בגלל הטריק הזה של מייקל ג'קסון שהוא עומד באלכסון.

9-10. צמד סרטים על פארל ויליאמס
טוב ל: ערב טריוויה שמדברים בו על סרטים תאומים

כל אחד מהסרטים האלה – אחד ביוגרפיה קולנועית שעשויה כולה בלגו ותצא בהמשך השנה, השני מחזמר שמבוים על ידי מישל גונדרי על בסיס ילדותו של פארל בכיכובם של מיסי אליוט, אנדרה בנג'מין ועוד ומצטלם באפריל – היה זוכה למקום של כבוד בהיכל ה"אוקיי, אולי זה דווקא יהיה טוב". הרי אין ביוגרפיות בלגו, ועיבודים חופשיים יותר ומוזיקליים נוטים להיות מעניינים, לכל הפחות.

אבל אז נשאלת השאלה, למה בעצם מדובר בשני סרטים נפרדים? כלומר, עם הרבה כבוד לפארל, הוא לא מספיק מעניין לשני סרטים, אפילו אם ככל הנראה סרט אחד לא יכיל את כל הדיסקוגרפיה הרחבה שלו. בכנות, זה די בסדר – אף אחד לא צריך את "קווים מטושטשים" בלגו. או בכל גרסה שהיא לא הגרסה של וירד אל.

11. אדם לא מוכר לחלוטין | A Complete Unknown
טוב ל: כל האנשים שרוצים ביוגרפיה על בוב דילן שהיא לא קובייה הונגרית של רפרורים, אלא סתם משהו נחמד עם כל המוזיקה שלו.

טימות'י שלמיי הוא בוב דילן בימיו הראשונים בניו יורק שמחפש את וודי גאתרי, בסרט שג'יימס מנגולד הבמאי אומר שהוא יותר "אנסמבל" מביוגרפיה (הרשו לי לפקפק באמירות האלה) אבל אם כבר אז כן: בקאסט יש גם את אדוארד נורטון, ניק אופרמן, בויד הולברוק ואל פאנינג, שזה אחלה צוות של שחקנים. שלמיי עובד קשה על חלקי השירה עם מורה לשירה (אני מניח שהבעיה היא שהוא שר טוב מדי), וכל הפרויקט מתחיל להצטלם ממש או-טו-טו, כך שהוא יגיע אלינו או בסוף השנה או רק בשנה הבאה.

עם זאת, כל השמות בפרויקט שציינתי עד כה (כולל דילן, במחילה) לא ממש מבטיחים איכות. יש אחד שכן: התסריטאי ג'יי קוקס, שכתב עד כה חמישה תסריטים, ומתוכם שניים הועמדו לאוסקר ("עידן התמימות" ו"כנופיות ניו יורק"), שניים הם יצירות נהדרות שלא מספיק אנשים ראו ("ימים מוזרים" ו"שתיקה") ואחד הוא… "יום ולילה" מ-2004. מה שאולי בכל זאת מעורר חשש מסוים, כי בעצם הסרט הכי פחות טוב שכתב היה גם הוא ביוגרפיה מוזיקלית. בכל זאת, נחזיק אצבעות לפרויקט.


אולי, אולי, אולי
או: סרטים שהוכרזו רק לאחרונה או שיש סימן חיים מעודד לגביהם

אנחנו עוברים לקטגוריה שבה סביר שחלק מהסרטים פה יפלו אבל רובם אמורים להתרחש, אז כדאי להתכונן אליהם רגשית ולא (רק) לצחוק עליהם.

15-12. הפרויקט של סם מנדס על הביטלס
טוב ל: כל מעריצי הביטלס שצריכים אפילו עוד דברים להתאבסס עליהם

אנחנו לא באמת יודעים כלום על הפרויקט הזה חוץ מזה שיהיו בו ארבעה סרטים, שסם מנדז יביים אותם, וזה שתכלס, קצת חבל שפיטר ג'קסון לא קפץ על הפרויקט – יהיה נחמד שהוא יעשה מתישהו קאמבק לסרטים עלילתיים, וזאת הזדמנות די מתבקשת, אבל, בסדר, אחלה מנדז.

האם הפרויקט הזה עוד יכול ליפול? לכאורה, אבל כשמדובר בלהקה כמו הביטלס אני נוטה להאמין שלא יוצאים בהכרזות סתם. אני כן סקפטי בנוגע לזה שבאמת יצאו בסוף ארבעה סרטים שונים שיתארו את אותם המאורעות. זה נשמע כמו קונספט כלכלי מפוקפק, ואני חושב שבשלב כלשהו נשמע על צמצום במספר לסרט אחד (או שניים) ושאת כל הקטע של "הביטלס: רינגו" וכו' יהיה אפשר לראות באפל+ באופן ייחודי.

עם זאת, 2 דברים יכולים לגרום לי להתרגש מאוד לקראת ארבעה סרטים שלמים:
א. אם מישהו יקשיב לשון לנון וילהק את אמה סטון כאבא שלו.
ב. אם הסרט יעקוב אחרי מעלליהם של חברי להקת הביטלס בעודם מנסים לא לשבור את רצף הזמן-חלל.

16. אדית | Edith
טוב ל: אפילו עוד דיונים על גבולות הטעם הטוב בשימוש בבינה מלאכותית

אין לי מושג למה בוורנר חושבים שצריכים עוד ביוגרפיה על אדית פיאף. יש לנו כבר שלושה סרטים עליה – כולל אחד שזיכה את מריון קוטיאר באוסקר. אבל לא, וורנר הכריזו על "סרט באורך 90 דקות" (טוב, אז לא הכול יהיה נורא בו) שבו קולה ודמותה יעוצבו בעזרת בינה מלאכותית. דימוי של הקול שלה יקריין את הסרט שיציג "היבטים חדשים לגביה שעוד לא נגעו בהם", ושאנימציה תשלב שלל חומרי ארכיון עם כל זה. התמונה למעלה אמורה להוכיח שזה פרויקט טוב. היא לא עושה את העבודה.

17. אתל | Ethel
טוב ל: קריירה הקולנועית של שירה האס

הבמאית של מודי מביאה לנו עוד ביוגרפיה קולנועית על אישה לא מאוד מוכרת – הפעם אתל סטארק, מוזיקאית קנדית שהקימה בשנות הארבעים מקהלה נשית על טהרת הגיוון האתני והפכה למנצחת הראשונה שהופיעה בקרנגי הול. שירה האס תגלם את אתל, ושרה פולסון גם היא בצוות השחקנים, בהפקה שאמורה לצאת לצלם את הסרט השנה ואני מניח שתגיע לאקרנים בארץ ב-2025 (או, אם זה יהיה יותר סרט קטן ועצמאי ופחות מגנט פרסים, ב-2027).

18. סרט על נאט קינג קול
טוב ל: עוד מועמדויות לאוסקר עבור קולמן דומינגו

אוף. חשבתי שאני וקולמן דומינגו חברים, ושהוא יהיה בסרטים כיפיים ורק מדי פעם יחלטר בסרטי אוסקר אבל לא – מבט על העתיד שלו גורם לו להיראות קצת כמו ברדלי קופר הבא: תראו אותי, אני מביים וכותב ומשחק אייקון שחור! תנו לי אוסקר! בבקשה!

בכל מקרה, נאט קינג קול הוא יוצר נהדר, ואני מקווה שהסרט הזה יתן קצת יותר מקום ליצירה שלו ולמה היא טובה לעומת מה שברדלי קופר עשה ב"מאסטרו"; אבל אני לא אופטימי, לא מהכיוון הזה שדומינגו לוקח ולא לגבי הסרט הזה.

19. סרט על לינדה רונסטאדט
טוב ל: צופי "האחרונים מבינינו"

אחרי הכישלון של "אמסטרדם", דיוויד או ראסל החליט שמה שהוא צריך לעשות עם החיים שלו זה להתנצל בפני האחיינית שלו ולפצות אותה על עוגמת הנפש שהוא העביר אותה  לעשות ביופיק על רונסטאדט עם סלינה גומז. כמעט אותו הדבר. הסרט הוכרז בתחילת השנה, ולכאורה יש לאו ראסל בכלל פרויקט אחר שהוא עובד עליו אז יש סיכוי מסויים שהפרויקט הזה יתמסמס באופן כזה או אחר או שיקרה לו מה שקרה לסרט ההוא של או ראסל שהוא צילם ואז כל כך שנא שהוא הוריד ממנו את השם שלו.

20. סרט על הבי ג'יס
טוב ל: מי שהתחיל את הבדיחה

אין ליהוק, אין שם, אבל יש תסריט ובמאי: ג'ון לוגאן ורידלי סקוט. לוגאן אגב גם כתב את התסריט של "מייקל" שפה ברשימה. גם הוא וגם סקוט עבדו על דברים מוערכים ואהודים (נגיד, "גלדיאטור") ודברים שאף אחד לא אוהב (נגיד, "הנוסע השמיני: קובננט") אז קשה לדעת אם הסרט הזה יהיה אשכרה טוב, אם אי פעם יצא לפועל. מה שכן ידוע זה שמדובר בסגירת מעגל חביבה (בהנחה שהסרט יצא לפועל), שכן הסרט הראשון של סקוט היה אמור להיות סרט ימי הביניים בכיכוב הבי ג'יס, רק שבסוף זה קרס והוא הלך לביים במקום זה את "הדואליסטים". בכל מקרה, סרט על הלהקה קם ונפל הרבה פעמים בשנים האחרונות, אבל הוא תמיד מוצא דרך להישאר בחיים – אז אולי הפעם זה באמת יקרה.

21-22. שני סרטים שונים על פרד אסטר
טוב ל: לבלבל אנשים שגם ככה מתבלבלים בין ג'יימי בל וטום הולנד

אי אז ב-2020 ו-2021 הוכרזו שני סרטים על פרד אסטר (אותו אדם שלא יודע לשיר או לשחק אבל יודע קצת לרקוד): שניהם בכיכוב של מי שהתחילו את הקריירה שלהם כבילי אליוט: ג'יימי בל, שעשה את התפקיד בקולנוע, וטום הולנד, שגילם את בילי על הבמה. אחד אמור להיות סרט ש"בוחן את מערכת היחסים שלו עם ג'ינג'ר רוג'רס, שתגולם על ידי מרגרט קוואלי" (זה של בל) והשני ביוגרפיה יותר קלאסית (זה של הולנד). אחד מבוים על ידי פול קינג של סרטי "פדינגטון" ו"וונקה" (זה של הולנד) והשני על ידי הבמאי של "סוף הפאקינג עולם" (זה של בל).

שניהם לא ממש זזו מאז שהכריזו עליהם, אבל שני הכוכבים דיברו לאחרונה על הפרויקטים כדברים שממש הולכים לקרות עוד רגע. האם אחד יפרוש מהמירוץ ברגע שהשני יתחיל את ההפקה? האם שניהם יתאחדו לסרט שלישי משותף "פרד אסטר: אין דרך הביתה"? ולמה בעצם אנחנו עד כדי כך מעוניינים בחייו הסבירים לחלוטין תודה ששאלתם של פרד אסטר, במיוחד בהתחשב בכך שהאגדה מספרת שהוא התנגד נחרצות לסרט על חייו?

בעצם, יודעים מה? אם לפחות אחד מהסרטים הוא רק על השלב בחיים שלו שהוא היה אובססיבי לסקייטבורד אני בעד.

23. צעק את זה חזק | Shout It Out Loud
טוב ל: ההורים של ההוא מצ'יפ טריק

אומנם אין ליהוקים לסרט הזה שיספר את סיפורה של להקת KISS, אבל עוד ב-2023 דיברו על כך שהסרט יגיע לנטפליקס ב-2024, אז נראה שכן יש מידה של רצינות מסוימת עבור סרט שכולנו נשכח שקרה איך שהוא יצא בשירות הסטרימינג. ואולי נטפליקס פשוט יוותרו על החלק של להפיק סרט ורק יעשו לו משבצת בשירות בידיעה שתכלס אף אחד לא יכנס לזה, ומי שבטעות כן סתם יקבל תמונה של חברי הלהקה עם כמה שירים ברקע למשך איזה שעה.

24. ביוגרפיה על ג'וני מיטשל
טוב ל: לראות את הדברים משני הצדדים

עוד סרט שבקלות יכול להיות שלא יצא לפועל – קמרון קרואו הכריז שהוא עובד על תסריט בשיתוף פעולה עם ג'וני מיטשל לפני שנה, ומאז יש דממת אלחוט בנושא. הייתי אומר ש"CODA" הוציא את הרוח מהמפרשים של סרט עם מוזיקה של מיטשל, אבל בהתחשב בכך שהם הכריזו עליו הרבה זמן אחר כך, כנראה הם חושבים שההפך הוא הנכון. בכל מקרה, אין התקדמות אז אפשר להמציא מה שאתם רוצים לגבי הסרט הזה, כמו נניח שגודזילה תגלם את ג'וני מיטשל.

25. סרט על ג'ורג' קלינטון
טוב ל: מעצבי תלבושות שרוצים אוסקר

גם ג'ורג' "הסנדק של הFאנק" קלינטון רוצה ביופיק, וגם אדי מרפי (עדיין) רוצה אוסקר, וכך כל הכוכבים מתכנסים לכיוון ביופיק שהוכרז ב-2022, וב-2024 עדיין הוזכר כדבר שאולי קורה, אבל כרגע נראה שמדובר יותר במשאלת לב של מרפי מאשר משהו עם, נו, תסריט או משהו. לא נאמר האם מרפי יגלם גם את ביל קלינטון והילארי קלינטון באיפור מוגזם.

26. סרט על סנופ דוג
טוב ל: מלא משחקי מילים על כלבים

מה שקרה זה ככה: בימד"ב יש עמוד לסרט על מרווין גיי בשם "ריפוי מיני". במאי, תסריטאי, שחקנים, הכול. הכול טוב ויפה רק שהסרט קרס בגלל קשיים בהפקה. בזמן שאני מחפש את זה, אני מגלה כותרת מפוצצת על כך ש"הסרט על סנופ דוג מקבל קדימות על פני הסרט על מרווין גיי".

עכשיו, אין סרט למרווין גיי – בשלב כלשהו דר דריי איים שיעשה כזה, אבל שום דבר מהותי לא קרה. מה שכן קרה, בערך, הוא עבודה איטית אך קיימת על ביוגרפיה על סנופ דוג. עוד אין ליהוק, אבל יש במאי (אלברט יוז) ותסריטאי ורצון עז של סנופ דוג שיהיה סרט עליו (מגובה בחברת סרטים שכבר הוציאה את קומדיית הספורט המוזרה ההיא ועובדת על סרט אנימציה למבוגרים). זה לא אומר בוודאות שזה יקרה, אבל זה בהחלט בדיונים פעילים.

27. תרגיע | Relax
טוב ל: עורכי עיתונים שיכולים לעשות בדיחות "Frankie Goes to Hollywood goes to Hollywood"

פרויקט שהוכרז ב-2023. הבמאי של "קנדימן" (זה משנות התשעים שיש לו במאי, לא זה שיצא לאחרונה ויש לו במאית) מביים, קאלום סקוט האוולס מגלם את הסולן ואני בטוח שכולם נורא מתלהבים מהביוגרפיה המאוד נחוצה על להקת הלהיט האחד "פרנקי הולך להוליווד". כלומר, כשג'ימי קימל עשה טריילר פארודיית ביופיק על זמרים שהצליחו עם שיר אחד בדמות לו בגה זה היה בדיחה, וכשטום הנקס עשה את זה עם להקה בדיונית זה היה גם אמירה מסוימת ומעניינת. כשזה סיפור אמיתי של להקה אמיתית שהצליחה, זה קצת יותר פתטי. להגנתם, יש את כל האלמנט של כך שהשיר האחד שלהם גם הוחרם בגלל שהוא בוטה מדי ושהם עירבו דברים מתרבות להט"בית וסאדו-מזוכיסטית במיינסטרים אבל כזה, זה בדיוק חמש דקות גג בסרט.

28. דיאן וורויק
טוב ל: אנשים שדיאן וורויק היא הדמות האהובה עליהם בסרט על "We Are The World".

טֵיאנה טיילור הוא שם שכדאי להתחיל לזכור, מכיוון שמדובר במה שנקרא "שחקנית עולה" (שהתחילה בכלל כזמרת בעצמה) אחרי הופעת הפריצה שלה ב"אלף ואחת" שנה שעברה – סרט אינדי קטן שאף פעם לא ממש פרץ בגדול בעונת הפרסים אבל סִקרן מספיק אנשים בשביל לנסות להעלות את הסטטוס של כל המעורבים בדבר. להוכחה: טיילור לוהקה לתפקיד ביופיקי למהדרין על הזמרת דיאן וורויק. מצד שני, אני לא מוצא שום מידע חוץ מזה שטיילור מגלמת את וורויק, אז בוא ניקח את הכול בערבון מוגבל.

29. ואגנר בונציה | Wagner in Venice
טוב ל: אה, נאצים?

אני מניח שגם לאחד מהמלחינים הכי מעוררי מחלוקת בארץ ובעולם מגיעה ביוגרפיה קולנועית. לעזאזל, אולי מגיע לו יותר בזכות זה. בכל מקרה, לא ברור כמה זה יוצא לדרך – הוכרז בתחילת 2023 עם שחקן ראשי ובמאי-תסריטאי וטענה ש"יצלמו בקיץ", ומאז אין עדכונים על הסרט. מצד שני, זה סרט מלכתחילה בפרופיל די נמוך בלי שחקנים או במאים גדולים אז אפשרי מאוד שהוא פשוט מרחף לו מתחת לרדאר.

30. הילד מדרך הקציר | The Kid From Harvest Road
טוב ל: אנשים שרוצים ביוגרפיות קולנועיות גנריות, אבל עם מוזיקה יותר רועשת

עקרונית, מדובר בסרט שהוא לא ביוגרפיה רשמית, אלא "סיפור חייו באופן רופף", מה שנשמע כמו סתם ביוגרפיה רשמית אבל בלי הלחץ מראש של להיצמד לעובדות, דבר שהם כנראה לא תכננו לעשות בכל מקרה. הסרט מספר על הסולן השני של AC/DC – זה שהיה בשנים שבהן הלהקה פרצה בתודעה ומת בשנת 1980. מדובר בסרט די מגובש: יש לו תסריט, ובמאי, ושחקן ראשי (האדם בעל השם המגניב לאללה לי טייגר היילי) אבל, וזה אבל משמעותי: הסרט "יתחיל לצלם רק בתחילת שנה הבאה". כפי שראינו משלל הכרזות עד כה, הרבה יכול להתרחש עד תחילת השנה הבאה. איך אומרים: הדרך המהירה לגיהנום רצופה בכוונות טובות והכרזות ליהוק.


חלום הוא משאלת קסם
או: אשליות מתוקות של כוכבים שרוצים סרט

ההבדל העיקרי בין הקטגוריה הזאת והקודמת היא הפעם האחרונה שבה שמענו על הסרט: אם הכריזו על הסרט ב-2022, ושום דבר לא קרה מאז… כנראה הסרט לא באמת התניע, ושום דבר לא יקרה עם זה. אז למה להתייחס בכל זאת? כי כל עוד הם לא מתו באופן רשמי (כמו נניח הפרויקט של סקורסזה על סינטרה או של טוד היינס על פגי לי), ואם אנחנו באמת באמצעו של גל נוסף של סרטי ביוגרפיה שכאלה, בכיר אולפנים משועמם אחד יכול לשנות את הסטטוס ולהריץ סרט להפקה. אז להלן כל הסרטים שמישהו מאוד רוצה להפיק, הוכרזו מתישהו, אבל לא שמענו עדכון קונקרטי עליהם בשנה האחרונה.

31. סרט על המתים אסירי התודה | The Grateful Dead
טוב ל: בומרים

מדובר על סרט שהוכרז ב-2021, ועירב שמות גדולים: אפל, מרטין סקורסזה וג'ונה היל בתפקיד הראשי. מאז? יוק. סקורסזה מדבר על לעשות סרטים על ישו, ג'ונה היל מביים כל מיני דברים אחרים לא קשורים ונראה שאף אחד לא יביא את המסע של הלהקה, הג'אמים וההיפים שליוו אותם ממקום למקום למסך הגדול בזמן הקרוב. אודה ואתוודה, אני לא בטוח שמדובר בהפסד גדול.

32. זיקית הקרמה | Karma Chameloen
טוב ל: אנשים שעדיין תקועים ב-1985

מדובר על פרויקט שנועד להנציח את חייו של בוי ג'ורג'. הוא הוכרז ב-2019, עם במאי והכול, וב-2021 הפרויקט היה עדיין חי עם סרטונים של בוי ג'ורג' על שחקנים אפשריים וקריאה לאנשים ללכת לאודישנים לנסות לגלם אותו, אבל אז נראה שהפרויקט נכנס להקפאה. אתם יודעים איך זה עם פרויקטים בקולנוע, זה בא והולך.

אין ספק שמדובר בחיים די סוערים, אליבא הטויקי של הבן אדם, אבל עד כה כל הביוגרפיות הקולנועיות המוזיקליות הגדולות די הצניעו את ההיבטים הלהט"ביים והסוערים לטובת משהו "לכל המשפחה" ברוחו. האם באמת גם בוי ג'ורג' צריך את הטיפול הזה?

כן, אני יכול עקרונית לרשום "Heart Band" ולמצוא תמונה של הלהקה אבל זה יגרום לי לעבוד 0.002 יותר שניות על הכתבה הזאת, שזה לכל הפחות איזה דקה פחות מכמה שהשקעתי בלכתוב את הבדיחה הזאת

33. סרט על לב | Heart
טוב ל: ברקודות? לא בטוח מה היחס של ברקודות ללהקה והשיר שלהן עליהן

מה יש: רצון נלהב של הלהקה לסרט, עדכון די לאחרונה שהסרט עדיין בתהליכים כלשהם.

מה אין: תסריט, במאי, שחקן, חשמלאי, נהג, כל בעל תפקיד שירמוז שהסרט הזה הוא לא רק משאלת לב. מצד שני, הלהקה די נלהבת על הנושא. אפשר אפילו להגיד שהן… משוגעות עליו.

34. ישנתי עם ג'ואי ראמון | I Slept With Joey Ramone
טוב ל: עורכי דין, מסתבר

הסיפור הוא כזה: פיט דיווידסון (כבר התחלה גרועה לפסקה הזאת) ליהק את עצמו לתפקיד הסולן של להקת הראמונז, ג'ואי ראמון. הסרט הוכרז בכזה, 2021 עם במאי והוא היה אמור להיות עיבוד לספר של אח של ג'ואי ראמון (מיקי לי).

אבל בניגוד לסתם סרטים אחרים שהוכרזו ואז לא התרחשו וטוב שכך, הסרט הזה הצליח לגרור את יורשי הראמונז – אשתו לשעבר של ג'ואי ואח שלו – לבית המשפט מכיוון שאלמנתו טוענת שהסרט נעשה בלי לקבל אישור ממנה, ובלי אישור ממנה לא הולך להיות סרט. תכלס מדובר בהמשך קרבות משפטיים שהשניים מנהלים שנים ושנשמעים הרבה יותר מעניינים מהסיפור של להקת הראמונז, בלי להעליב אף ראמון (טוב, אולי רק את די די. איזה שם מטופש).

35. סרט על ג'ין קלי
טוב ל: תפקידים טובים עבור כריס אוונס, מסכן הבן אדם

אוקיי, אני מגזים כאן עם ההכנסה של הסרט הזה כי זה פשוט באמת דבר שלא הולך לקרות. כל הכתבות (כולל פה באתר) תיארו בקול גדול את זה ש"התפקיד הבא של כריס אוונס הוא ג'ין קלי" אבל כזה, עוד אין לסרט הזה אפילו אולפן שקנה את הרעיון העקרוני (על ילד שמדמיין את ג'ין קלי כחבר דמיוני שלו בשנות החמישים במעין "ג'וג'ו ראביט" אבל עם פחות נאצים) מחברת ההפקות. זה הוכרז בינואר 2022, ומאז לא נשמע על זה כלום כי כאמור, די סביר שזה לא קורה. אבל אני שם את זה פה בשביל להגיד שלכל הפחות, מגיע לכריס אוונס תפקידים כמו זה, ולא כמו החרא שהוא עושה בנטפליקס ואפל.

36. אני והחבילה שלי | Me and My Package
טוב ל: מיליוני המעריצים של הלהקה

אני בטוח שלא צריך להציג את "אטום וחבילתו", אחד האמנים היותר מוכרים ובולטים שמשלב פאנק וסיקוונסר לתוצאות שהעלו אותו לגדולה עולמית. שיריו על שוערי הוקי שמנים במיוחד, מכונות גדולות שיכולות להזיז מדינות והתדהמה שלו ממה שאפשר להרוס עם פטיש. כמובן, כל זה לנגד סיפור חייו המטלטל הכולל התמודדות עם סוכרת, דעות פוליטיות פרו ישראליות לא מתנצלות, ההופעה שלו באלבום המחווה אליו ועוד. אבל מה שכן, נראה שכן חמק מלא מעט אנשים ההצהרה של דיוויד קרוננברג שהוא יביים ביופיק על חייו עם מתיו ברודריק בתפקיד הראשי.

טוב, למען הכנות המוחלטת, היא חמקה כי המצאתי לחלוטין את כל הסעיף הזה בשביל לבדוק את העירנות שלכם.

טוב, למען הכנות המוחלטת, לא את כל הסעיף: אדם גורן (שידוע על הבמה כ"Atom and His Package") הוא אמן אמיתי ומטורלל לחלוטין, וכל מה שכתבתי עליו נכון. גיגול נעים.

36. סרט על מריאן פיית'פול
טוב ל: חובבות וחובבי וינטז' נוגה

סרט על מריאן פיית'פול הוכרז ב-2020 עם השחקנית לוסי בוינטון שמאז פרשה מהסרט. גם הבמאי של הסרט לא כל כך נראה כאילו הוא עובד עליו ובאופן כללי למרות שהוא לא מת רשמית, לא כל כך ברור אם הוא מתקדם ואם כן לאן. אולי מחכים, כמו כל ביופיק טוב, שפיית'פול תואיל למות ואז יהיה יותר מרגש לעשות עליה סרט ולהקדיש אותו לזכרה.

37. יפהפייה | Beautiful
טוב ל: משוררים וגיקים של ברודוויי

עקרונית לפרויקט הזה שהוכרז בסוף 2022 יש סיכוי טוב מהשאר אשכרה להתמשש: הוא מבוסס על מחזמר קיים ומצליח, כך שחלק גדול מהשאלה שמפוצצת ביופיקים – מה בדיוק יהיה בסרט – לא רלוונטית למקרה הזה. ליסה צ'ולודנקו ("הילדים בסדר") תביים וכתבה את התסריט, דייזי אדגר ג'ונס תגלם את קרול קינג וכן, איך ניחשתם, אין אף סימן חיים מהפרויקט הזה מאז שהוכרז אי אז. אבל, היי, סוף 2022 זה כמעט טרי – אולי הוא עוד יצוץ בקרוב.

38. היה תינוקי | Be My Baby
טוב ל: זנדאיה

עוד בקטגוריית הפגע וברח: הפרויקט על רוני ספקטור, סולנית להקת הרונטס, שהוכרז ב-2020 כפרויקט שזנדאיה רוצה לעשות, מעולם לא נכתב לו תסריט אבל ב-2022 זנדאיה רמזה לסרט בעת הספד לספקטור (זה נעשה ביותר טוב טעם משאני רומז פה).

הסרט היה אמור להיות של אולפן A24 ומבוסס על הספר של ספקטור, אז כנראה הסרט הזה היה אמור להיות יותר "אמנותי". בהתחשב בכך שהפרויקט האמנותי האחר של זנדאיה היה "מלקולם ומרי", אולי טוב שלא נראה את הסרט הזה אי פעם יוצא לאור.

39. דרור קטן | Little Sparrow
טוב ל: אגו של מדונה

הרבה מים עברו בנהר מאז שאי אז הכרזנו על הביופיק שמדונה שנאה. תקצור המים זה שהיא הכריזה שהיא תביים סרט על סיפור חייה בעצמה, ליהקה את ג'וליה גרנר לתפקיד הראשי ואז הפרויקט לא יוצא לפועל ובמקום זה מדונה הלכה למגה סיבוב הופעות. ג'וליה גרנר, שהייתה אמורה לגלם את מדונה, התבאסה קלות. אלא שמאז מדונה ממשיכה לפזר רמזים שהיא הולכת לחזור לפרויקט ושהיא וג'וליה גרנר רציניות לגבי זה ובקיצור – אין לי מושג. יש לא מעט פרויקטים שבוטלו וכמעט כתבתי עליהם (סינטרה של סקורסזה, נניח), אבל בעוד שזה קיבל סטמפה רשמית של "מבוטל", תחושת הבטן היא שלא נאמרה המילה האחרונה בנושא.

40. איש הפסנתר | Piano Man
טוב ל: אנשים שאוהבים את בילי ג'ואל חוץ מכל החלק הזה של השירים שלו

בסיפור כל כך טיפשי שהוא יכול להתרחש רק בהוליווד, סרט על סיפור חייו של בילי ג'ואל הוכרז, רק שהיוצרים לא קנו את הזכויות לספר את הסיפור של בילי ג'ואל או את הזכויות לשירים שלו, אלא של האמרגן שגילה אותו ועבד איתו למשך שנתיים בתחילת הקריירה, ולכן הם לא באמת יכולים לדבר על בילי ג'ואל או להשמיע את השירים שלו שמישהו מכיר.

הפרויקט הוכרז ב-2022 ומאז לא נאמרה מילה נוספת עליו, ספק כי התעשתו על עצמם בחברת ההפקה, ספק כי מחכים שבילי ג'ואל ימות ואז הם יוכלו לקנות את הזכויות על המוזיקה שלו, וספק כי סתם לוקח זמן (אפשר אפילו להגיד שהכי הרבה זמן) להתניע סרט ושנתיים זה תכלס לא כזה הרבה ויכול להיות שנשמע על הסרט ממש כל רגע.

טוב, הפעם אין לי תירוץ סתם לא היה לי כוח לפרצוף של להקת "המי" ורציתי במקום זה ליהנות מקצת נוסטלגיה.

41. האני האמיתי | The Real Me
טוב ל: יאכטות של פיט טאונסנד

ב-2022 הוכרז ש"סוף סוף הסרט על קית' מון יוצא לדרך". מון היה המתופף האגדי של המי, ובכלליות נשמע כמו אדם שהוא או בלתי נסבל או האדם הכי מגניב בחדר, תלוי כמה אתם בקטע של לחיות עם אדם שמבלה את רוב זמנו בלעשות שיגועים כמו לפוצץ אסלות, להרוס חדרי מלון, ולשתות עד שוכרה. אף פעם לא הוכרז ליהוק לקית' עצמו וכן, כולם לשיר ביחד: 🎵 מאז לא שמענו כלום 🎵.

42. סרט על סאבליים
טוב ל: אנשים עם קעקועים של כלבים דלמטיים?

מתוך כל הפרויקטים שהוכרזו ואז לא אותתו על סימן חיים, הוא אחד הצעירים: הוא הוכרז רק בספטמבר 2022, עם במאי (פרנסיס לורנס) ותסריטאי (כריס מונדי). מאז, לא שמענו יותר מדי – הסרט לא לוהק (ואם כן, אף אחד לא הודיע על זה) או צולם או התקדם, ולא להישמע נבזי מדי אבל – טוב מאוד.

כאילו, יש בדיוק שלוש אנקדוטות שמבדילות את הסיפור של סאבליים מכל להקה אחרת:

1. היה להם כלב שליווה אותם לכל ההופעות והסתובב על הבמה, ובעוד שסרט ביוגרפי על הכלב היה יכול להיות מדהים, כולנו יודעים שזה לא יקרה וכנראה סתם מדי פעם נראה קאט מהיר עליו בעוד הופעה שלהם.
2. הם התפלחו לאולפני הקלטות כדי להקליט את האלבום שלהם בחינם, שזה די מצחיק אבל יתפוס גג 4 דקות בסרט.
ו-3. המוות הטרגי של הגיבור משימוש בסמים הוא לא טרגי אלא דבילי, כי הסיבה שברדלי נוול, סולן הלהקה, התחיל להשתמש בהרואין היא כי הוא ראה שהלהקה מצליחה אז הוא אמר "וואלה, אם אני מצליח אז כדאי שאעשה הרואין כי זה מה שכל הזמרים המצליחים עושים!". לא שברון לב, לא ניסיון להדחיק כאבים כרוניים, לא מציאות חונקת – הוא פשוט חשב שזה מה שעושים כשמגיעים לרמה מסוימת של פרסום אז הוא עשה גם. ואז הוא התמכר. ואז הוא מת. בדרך הוא עשה כמה שירים בסדר גמור. המורשת שלו לא צריכה סרט.

מצד שני, תכלס, זה כנראה נכון לרוב הלהקות פה.