דוח קופות שבורות, 01.01.2023: שנה חדשה, מקום ראשון זהה

כחול הוא הצבע הרווחי ביותר.

אחרי פתיחה בלוקבאסטרית, ירידה בלוקבאסטרית, סוף סוף מגיע סוף השבוע שמוכיח ש"אווטאר: דרכם של המים" עשוי מהחומרים של סרט של ג'יימס קמרון – הסרט ירד בסוף השבוע האחרון ב… אה, הוא לא ירד. הוא עלה.

כן, בסוף השבוע השלישי שלו הסרט עלה ב-5.5% והרוויח 66.8 מיליון דולר. תוסיפו לזה 424 מיליון דולר בקופות של ארה"ב עד כה (כרגע מקום שלישי מכל סרטי 2022, עוד רגע מקום שני. לאו דווקא מקום ראשון) ו-1.39 מיליארד ברחבי העולם (עוד רגע מקום ראשון מבין הסרטים שיצאו ב-2022, אם כי מבחינת הכסף שהורווח ב-2022 עצמה, "אהבה בשחקים: מאווריק" ניצל ושמר את מעמדו) ו"אווטאר: דרכם של המים" בהחלט מצטייר כשובר הקופות שמושיע שנה בלי הרבה שוברי קופות.

איפה כל זה יסתיים? ובכן, שאלה יפה. הסכומים של "אווטאר" הסופ"ש נבעו משלושה גורמים: הסרט עצמו (אני מניח, כן? זה יהיה מוזר אם כולם הולכים לסרט כי הם שמעו שהוא גרוע), חוסר התחרות המוחלט, והעובדה שהייתה חופשה. מה יקרה כשאחד וחצי מהמרכיבים האלה יעלמו (כי חופשה כבר אין, ויש סרטים חדשים אבל לא בדיוק מה שנקרא "שוברי קופות")? אין לי מושג. ההערכות מדברות על אזור 600 מיליון דולר בארה"ב, ואזור 2 מיליארד ברחבי העולם. זה נשמע סביר, אבל נכון לעכשיו זה "אווטאר" שמעדכן את ההערכות, לא ההערכות שמכתיבות את ההתנהגות של "אווטאר". מניח שניפגש שוב בשבוע הבא ונדבר על הערכות חדשות.

אבל יש עוד תשעה סרטים אחרים בטבלה, אז בואו נדבר גם עליהם – בייחוד שרובם נהנו מעליות חדות יותר מזו של "דרכם של המים".

נגיד, במקומות הכסף והארד, "החתול של שרק: משאלה אחת ודי" ו"הפנתר השחור: וואקנדה לנצח" נהנו מעליות של 35% ו-38% (בהתאמה) והרוויחו 4.8 ו-16.7 מיליון דולר (לא בהתאמה). עבור "הפנתר השחור" מדובר בגירוד אחרון של דולרים – הסרט הרוויח 439 מיליון דולר בארה"ב, ו-820 מיליון ברחבי העולם עד כה, ואלה בהחלט סכומים מרשימים, אבל אולי לא כש"דרכם של המים" ממש שם מעליך.

עבור החתול אלה חדשות יותר טובות, והוא כבר מדלג ל-66 מיליון דולר בארה"ב, ו-134 מיליון דולר ברחבי העולם. עלייה כזאת עלולה להצביע שגם הוא, לצד אווטאר, עשוי ליהנות מרגליים ארוכות – דבר שהוא בהחלט צריך, כי הוא בכל זאת עלה 90 מיליון דולר. אם הוא יצליח להרוויח 10 מיליון דולר ומעלה עוד כמה שבועות, הוא בהחלט יכול לסיים כמנצח.

אבל לא כולם מנצחים בסופ"ש הזה, ושלושת הסרטים הבאים ברשימה כן הצליחו לרדת בהכנסות שלהם. דבר מאכזב בעיקר עבור מי שסוגרים את החמישייה הראשונה – "ויטני" ו"בבילון", שכן זה רק סוף השבוע השני שלהם. "ויטני" יורד הכי בקטנה, עם 16%, ומרוויח 4 מיליון דולר, בעוד "בבילון" יורד ב-27% ומרוויח 2.6 מיליון אבל לשניהם אין מה לצאת בצהלות שמחה – האחד הרוויח עד כה בארה"ב 14 מיליון דולר, השני 10, וזה לא טוב לאף אחד מהם. "מי מפחד מסנטה?", במקום השישי, שירד ב-39%, יכול לפחות להתנחם בכך שזה הסופ"ש החמישי שלו. הוא הרוויח 2.1 מיליון דולר.

בניגוד לשבועות האחרונים שבהם נראה ש"אווטאר" שתה את כל התחרות וחלקים גדולים מדי של הטבלה אפילו לא הרוויחו מיליון דולר, הפעם המצב יותר טוב – רוח החג, או משהו, גרמה לכל הסרטים לעלות במספרים, וזה נכון גם למקומות התחתונים. וכך "הלוויתן", "הפייבלמנים" ו"התפריט" כולם הרוויחו יותר ממיליון (1.3, 1.1, ו-1, בהתאמה) ורק "עולם מוזר" הורס את החגיגה עם 513 אלף דולר במקום העשירי.

הסרט החדש היחיד שיצא השבוע הוא "איש ושמו אוטו", אבל הוא יצא בארבעה אולמות בסך הכל. מצד שני, הוא הרוויח בכל אחד מהם סכומים של שובר קופות (כלומר, 14.5 אלף דולר בממוצע לאולם). מצד שלישי, הביקורות של הסרט לא נלהבות. בקיצור, נראה מה יהיה כשהפצתו תתרחב.

שבוע הבא אמורים לצאת שלושה סרטים שקשה לראות אותם מאיימים על המקום הראשון: האחד הוא דרמה שקטה על נשים שנפגעו מינית בקהילה דתית ("נשים מדברות"), השני הוא סרט אימה על בובה רצחנית ("מייגן") והשלישי הוא מערבון עם ניק קייג' ("הדרך הישנה"). האם הם בכלל יצליחו להגיע למקום השני? נראה.