דוח קופות שבורות 04.10.20: לא זמן לפתוח

זה לא כל-כך נעים לראות בתי קולנוע נסגרים.

המצב של בתי הקולנוע לא נראה טוב. סרט הבונד החדש, "לא זמן למות", זז ברגע האחרון מתאריך השחרור של החודש הבא ל-2 באפריל, 2021. "חולית" זז מדצמבר הקרוב לאוקטובר 2021 ואני בספק ש"וונדר וומן 1984" אכן יצא לקולנוע בדצמבר. כל זה בעצם אומר שלבתי הקולנוע אין מה להקרין, וזה שם אותם בבעיה רצינית. למרות ש-70% מבתי הקולנוע בארצות הברית פתוחים, העובדה ששתי הערים עם הקהל הכי גדול של צופי קולנוע, ניו-יורק ולוס אנג'לס עדיין סגורות ממשיכה להיות משמעותית. אם כי גם כשהן יפתחו, לא בטוח שאנשים יחליטו להסתכן וללכת לקולנוע לסרטים כל כך לא משמעותיים. "ריגל סינמה", רשת בתי הקולנוע השנייה בגודלה אחרי AMC, הודיעה על סגירה של בתי הקולנוע שלה בבריטניה ובארצות הברית ויש סיכוי שעוד בתי קולנוע ילכו בדרכה. בעוד שמדינות רבות נאבקות בגל השני (או ממשיכות להיאבק בגל הראשון שלא באמת חלף), מתחילים לתהות בקול רם האם בכלל חוויית הקולנוע כמו שאנחנו הכרנו אותה אי אז במרץ תישאר אותו דבר גם אחרי (אם וכאשר) שהקורונה תלך.

מה שבטוח זה שהסכומים שסרטים עושים בימינו הם לא מה שיציל את רשתות הקולנוע הגדולות, בייחוד כשלוקחים בחשבון שרק חצי מהסכום הזה עובר לבתי הקולנוע עצמם.

"טנט" עדיין מחזיק במקום הראשון עם 2.7 מיליון דולר. הוא הכניס בסך הכול 45 מיליון דולר בארצות הברית. סכום נמוך עד מצחיק לסרט בגודל כזה. זה יהיה נס אם הוא יגיע ל-100 מיליון בארצות הברית. בשאר העולם הסרט חצה את ה-300 מיליון דולר מה שהיה הסכום המשוער הנמוך ביותר שאליו הסרט יגיע. במקום להציל את בתי הקולנוע, הסרט הזה עשה רק נזק, כי מתחיל להיות ברור שההחלטה לפתוח את בתי הקולנוע בקנה מידה גדול יותר הייתה טעות – וכמובן, לא עוזר שהקונצנזוס המסתמן במקומות שהצליחו לראותו הוא שמדובר בסרט בינוני בסך הכול.

במקום השני יש לנו הפתעה לקראת ליל כל הקדושים: הוצאה מחודשת של "הוקוס פוקוס" (1993) שהכניסה 1.9 מיליון דולר בסוף השבוע האחרון. הלהיט הקלאסי עוקב אחרי שלוש מכשפות בגילומן של בט מידלר, קתי נאג'ימי ושרה ג'סיקה פרקר אשר הוצאו להורג בשנת 1693 אך בעזרת כישוף וילד ששובר אותו חוזרות לתחייה בשנות ה-90. יש שמועות שלסרט מתוכנן סרט המשך עם הצוות המקורי ואני בטוחה שמספרים כאלה יפים (כלומר, באופן יחסי) יניעו את השמועות האלה קדימה.

שלושת המקומות הבאים הם סרטים מוכרים שלכל הפחות יכולים להתנחם בכך שהם עדיין בטבלה, כי בלוח הפצות רגיל הם כבר מזמן לא היו פה: במקום השלישי "המוטנטים החדשים" עדיין אתנו עם מיליון דולר נוספים, ו-41 מיליון דולר ברחבי העולם עד כה. מתחתיו "ללא מעצורים" הכניס עוד 847,378 דולר בסוף השבוע השמיני שלו בקולנוע, ו-36 מיליון דולר עד כה ברחבי העולם. במקום החמישי, "אינפידל" הכניס עוד 460,450 דולר נוספים, עם הכנסות כוללות של 3.4 מיליון דולר.

במקום השישי יש לנו הפתעה. "מלחמת הכוכבים – פרק 5: האימפריה מכה שנית" עם הכנסות של 335,000 דולר. ההפצה המחודשת הזאת הכניסה 2.8 מיליון דולר והעלתה את ההכנסות של הסרט עצמו ל-550 מיליון דולר (ללא התאמה לאינפלציה).

מפה והלאה המצב חמור: יש לנו את הקומדיה הרומנטית "גלריית הלבבות השבורים" עם עוד 276,336 דולר, ואז שני סרטי אימה: " Possessor Uncut", שמספר על ארגון סודי שמשתמש בטכנולוגיית שתלי מוח כדי לגרום לאנשים לבצע התנקשויות, עם ג'ניפר ג'ייסון לי ושון בין. הסרט הכניס 252,664 דולר, אך להגנתו, הוא מוקרן רק על 320 מסכים בעוד שכל הסרטים שמעליו מוקרנים על יותר מ-2,000 מסכים. מתחתיו נמצא "Shortcut", שעוקב אחרי חמישה תלמידים שנלכדים באוטובוס בית ספר בזמן שהוא מותקף על ידי יצור מסתורי, כי האוטובוס החליט לקחת קיצור דרך שכנראה קיצר לכולם את החיים. הסרט הכניס בסוף השבוע 212,220 דולר, ובסך הכל הכניס 655,195 דולר. לא בדיוק להיט.

מצד שני, גם לא נחיתה על הפנים כמו המקום האחרון, כניסה חדשה שהיא הסרט "הצילו את עצמכם!" (Save Yourselves!) שהכניס 142,694 דולר בסוף השבוע האחרון, אם כי לא ברור על כמה מסכים הוא הוקרן. הסרט הוא קומדיית סוף העולם על זוג שמחליט להתנתק מהעולם ולכבות את הפלאפונים וכל המסכים למשך שבוע שלם בזמן שהם נופשים בבקתה מבודדת. החיים קשים בלי אינטרנט, והם הופכים לקשים יותר כשהם נתקלים בפוף חי אצלם בבקתה. הם קולטים שכדור הארץ נמצא תחת מתקפה על-ידי חייזרים שמתחרים על תואר החייזרים הקטלניים (כנראה?) הכי חמודים אי פעם.

בשבוע הבא אמורים לצאת שני סרטים חדשים בהפצה רחבה: "המלחמה עם סבא" (The War with Grandpa) – אחרי שאד מתקשה להשתלב בעולם הטכנולוגי של ימינו, ביתו מזמינה אותו לגור אצלה בבית ולחלוק את החדר עם הנכד שלו. הנכד לא מקבל את הבשורות בצורה טובה והשניים מכריזים מלחמה אחד על השני בניסיון לגרש זה את זה מהחדר. זה נראה כמו קומדיית נקמה ילדותית ומשעשעת שכוללת כמה שמות מוכרים כמו רוברט דה נירו, אומה תורמן, כריסטופר ווקן וג'יין סימור. בנוסף, יוצא גם סרט תיעודי בשם " Aggie" שחוקר כמה היבטים של אמנות וצדק אחרי שאגנס גונד, אספנית אמנות, מכרה את הציור המפורסם "יצירת מופת" של רוי ליכטנשטיין תמורת 165 מיליון דולר שאיתם הקימה קרן אמנות למען צדק על מנת לנסות לעצור כליאה המונית בבתי כלא.