דוח קופות שבורות, 05.05.2024: הכשיל

ריאן גוסלינג קופץ בקול תרועה גדול ואז מתרסק על הפנים.

"הכפיל" הוא, לצערנו, כנראה די כישלון. 

כלומר, הוא במקום הראשון וזוכה לביקורות נהדרות, ואולי הוא עוד יסיים במקום טוב, אבל עם תקציב של 150 מיליון דולר (שזה הרבה) הוא הרוויח בסופ"ש האחרון 27.7 מיליון דולר (שזה מעט). ברחבי העולם הוא הרוויח עוד 36 מיליון דולר, אבל בניגוד לכל מיני סרטים עם פתיחות גלובליות מפוצצות, "הכפיל" די מתגלגל לו – במכונית בוערת שיורים עליה זיקוקים – ממדינה למדינה. 

שוב, ה"כישלון" כאן הוא יחסי – הסרט בסך הכל מסומפט, ובהחלט יכול להגיע עם רגליים מספיק ארוכות ל-100 מיליון דולר בארה"ב שהוא מעין סף מוסכם ל"אחלה בחלה סרט". אבל תג המחיר והציפיות עשו את שלהם, והסרט נצבע בצבעים יותר מאכזבים ממלהיבים. מה שבעצם אומר שזוהי התזכורת השבועית להוליווד להתחיל לעשות סרטים בתקציבים יותר קטנים. גם "הכפיל", לעזאזל בייחוד "הכפיל", היה יכול וצריך לעלות 90 מיליון דולר.

במקום השני יש לנו את, אה, "אימת הפאנטום". הסרט הרוויח 8 מיליון דולר הסופ"ש, לכאורה סכום לא מרשים עד שנזכרים בכל שאר ההוצאות המחודשות שלרוב מדשדשות בתחתית הטבלה – ואלה לסרטים שמישהו, נו, אשכרה אהב. 

סתם, לא יודע, יש דור שבא ומסביר לנו כעת למה "אימת הפאנטום" על כל ג'אר ג'אר בינקס-יותו הוא בעצם סרט נהדר כמו שאני בטוח שבעוד עשור תסביר לנו חבורה של נערים למה הטרילוגיה של דיסני היא ההתגלמות המזוקקת ביותר והקוהרנטית לחלוטין של מלחמת הכוכבים או משהו. כל עוד דיסני יכולים לעשות מזה כסף, אני בטוח שלפחות מישהו שם מרוצה. 

פחות מרוצים: האנשים מאחורי "מתחרים" שנדחקו למקום השלישי עבור סרט בן 25 שנה, וזה בסוף השבוע השני שלהם. כן, הירידה באחוזים קטנה – 49% – ועדיין, לסרט שעלה 55 מיליון דולר, להרוויח עוד 7.5 מיליון דולר לסך של 29.4 מיליון דולר זה… לא מדהים. נראה שגם פה עובר קו כלשהו של "תעשו סרטים זולים יותר" אבל להגנת "מתחרים": 55 זה כמעט תקציב סביר לסרט מהסוג הזה, ויש סיכוי טוב שהוא גם יגיע אליו – גם אם לא ישלש או יכפיל אותו. 

הסרט החדש האחרון שמגיע לבתי הקולנוע הוא "טארוט", שמוכיח – אני מניח – שאפילו לקהל סרטי האימה יש גבול כלשהו, והם הספיקו רק ל-6.5 מיליון דולר. אבל הסרט עלה 8 מיליון דולר אז לא אכפת לו. לעזאזל. 

שאר הטבלה הוא מאוד "שאר הטבלה"-י: "גודזילה X קונג" (4.5 מיליון דולר), "הקרב על אמריקה" (3.5 מיליון דולר), הסרט ההוא על המשפחה הנוצרית המוזיקלית (3 מיליון דולר), "קונג פו פנדה 4" (2.5 מיליון דולר), "מתוקה רצח" (2.3 מיליון דולר) ו-"מכסחי השדים: אימפריה קפואה" (1.8 מיליון דולר). חלקם הצלחות, או הצלחות חלקיות, או כשלונות אבל בגדול בשלב הזה (קרי, כשאני מוגבל בזמן ובכוח בשל המילואים) הם בעיקר "החצי הפחות מעניין של הטבלה".

בסוף השבוע הבא, אולי תיפתח עונת הבלוקבאסטרים על אמת עם "כוכב הקופים: ממלכה חדשה". טוב, לא, הסרט כנראה יפתח עם כזה 55 מיליון דולר. מצד שני, התקציב שלו אמור להיות באזור ה-120 מיליון דולר שכזה, ואולי ברחבי העולם הוא יעשה יותר כסף. בקיצור, נגלה בשבוע הבא.