דוח קופות שבורות: זמנים קשוחים

בצד החיובי, 'טנט' הכניס 140 מיליון דולר ברחבי העולם עד כה. בצד השלילי, זה היה הצד החיובי.

"טנט" של כריסטופר נולאן יצא לקולנוע והביא איתו חדשות קולנוע אמיתיות וגם פרספקטיבה חדשה על המצב הנוכחי. לא קל להשיק שובר קופות פוטנציאלי באמצע מגפה, ובנוסף סוף השבוע האחרון בארצות הברית היה Labor day, בדרך כלל לא סוף שבוע חזק בקופות.

כצפוי, "טנט" פתח במקום הראשון בארצות הברית עם מספר יפה שלא ראינו כמותו הרבה זמן: 20.2 מיליון דולר. הבעיה היא, שעם תקציב משוער של 220 מיליון דולר, הסרט יצטרך להכניס הרבה יותר כדי לא לרשום הפסדים. מעבר למיעוט האולמות שבכלל פתוחים כדי להציג אותו, סרטים גדולים כאלה בדרך כלל נהנים מאהבתם של צופים חוזרים שרואים את הסרט בקולנוע יותר מפעם אחת,  דבר שאנחנו לא יודעים אם ייקרה בימינו. בתי הקולנוע עדיין סגורים בערים שמביאות הכי הרבה צופים בארצות הברית – ניו-יורק ולוס אנג'לס – וכל עוד זה המצב, מדובר במכה קשה לסרטים בכלל.

בצד החיובי, ההכנסות הכלל עולמיות של הסרט עומדות כרגע על 146 מיליון דולר, לא רע בכלל באמצע מגפה עולמית. בסין נרשמה פתיחה מרשימה של 30 מיליון דולר, אולי יותר טוב מהמצב בארצות הברית אבל לא מתקרב לשיאים – אמיתיים או לא – שסין יכולה להביא.

ואולי כל זה לא קשור לקורונה אלא פשוט לסרט עצמו: הסרט קיבל ציון של 74% ברוטן טומטוז ו-B בסינמה סקור, שזה כמעט הגדרה מילונית של בינוני וסביר. לפי הציונים האלה, המבקרים והקהל שכן הצליחו לראות את הסרט לא בדיוק משתגעים עליו. אולי בגלל זה היו צופים שהחליטו שהוא לא שווה יציאה מהבית באמצע מגפה.

אנחנו נדע את המשמעות האמיתית של המספר הזה כשנראה אם "וונדר וומן 1984" יידחה שוב ולא ייצא לאקרנים בתאריך המתוכנן לו בחודש הבא, או כשיתברר האם "האלמנה השחורה" עדיין מתוכנן להגיע לאקרנים או שילך בדרכו של "מולאן" לדיסני פלוס.

אם כבר מולאן, אולי חלק נוספת לסיבה למספרים הנמוכים של "טנט" יכול להיות שאנשים פשוט העדיפו להישאר בבית ולראות את "מולאן" בבטחה (ובתשלום) מבתיהם במקום לצאת החוצה. העובדה ששני הסרטים יצאו באותו היום בארצות הברית בטח לא תרמה להכנסות של "טנט" ודי בטוח שזה היה מהלך מכוון מצד דיסני.

במקום השני בטבלה נמצא "המוטנטים החדשים", עם 2.9 מיליון דולר נוספים בסוף השבוע השני שלו בקולנוע. מדובר בהתרסקות של 58.4 אחוזים, די נורא בהתחשב בעובדה שהפצת הסרט התרחבה לעוד 342 בתי קולנוע חדשים. יכול להיות שהוא פשוט מיצה את קהל הצופים שלו די מהר. בסך הכול הסרט הכניס 20 מיליון דולר ברחבי העולם: אחלה לסרט אימה, איום ונורא לסרט של אקס-מן, ורחוק מלכסות את התקציב בכל מקרה.

במקום השלישי נמצא "ללא מעצורים" שבסוף השבוע הרביעי שלו מוכיח שדווקא יש לו רגליים. הסרט הכניס עוד 1.7 מיליון דולר בסוף השבוע הנוכחי. עם הכנסות כלליות של 23 מיליון דולר, הסרט הזה יכול להיות די מרוצה מעצמו.

שאר המקומות מציגים מספרים פחות יפים: במקום הרביעי "ביל וטד 3" שהכניס 657,074 דולר בסוף השבוע האחרון. הסרט זמין גם לרכישה דיגיטלית, מה שכנראה פוגם בהכנסות שלו. בסך הכול הסרט הכניס 4.2 מיליון דולר בקולנוע. לא להיט. מתחתיו, עוד כמה לא להיטים:

במקום החמישי נמצא "בובספוג הסרט: מבצע הצלה", עם עוד 345,000 דולר (שלהזכירכם, באים רק מקנדה), מתחתיו "ההיסטוריה האישית של דייוויד קופרפילד" ממשיך בבינוניותו עם עוד 335,000 דולר בכיס. ובמקומות האחרונים יש את "Words on Bathroom Walls" עם הכנסות של 282,365 דולר, וסרט חדש בשם "My Brothers' Crossing" שהכניס 19,386 דולר מ-73 בתי קולנוע. הסרט מבוסס על מקרה אמיתי על זוג רכוב על אופנוע שנהרג מפגיעת מכונית והסרט הוא סיפור המחילה של הנהג. לא בדיוק החומר שממנו עשויים להיטים.

בדוחק"ו אנחנו תמיד מסתכלים על הנתונים מנקודת המבט של האולפנים והסרטים, אבל צריך לזכור שחצי מההכנסות של כל סרט הולכות לבית הקולנוע. השאלה היא האם המספרים האלה מספיקים כדי למנוע את קריסת בתי הקולנוע. "טנט" היה אמור להציל את התחום עם מספרים מפוצצים שיעזרו גם לבתי הקולנוע לצאת מהמשבר הכלכלי, אבל עכשיו בכלל לא בטוח שזה יכול לקרות. אם עוד סרטים גדולים ידחו את יציאתם עד שהעניינים ירגעו, גדל הסיכוי שבתי קולנוע רבים לא ישרדו את התקופה הקרובה וזאת מחשבה עצובה.

ההחלטה של דיסני לוותר בינתיים על הפצה קולנועית של "מולאן" בארצות הברית הכעיסה רבים בדיוק בגלל זה, ויש צורך ביותר מ"טנט" אחד כדי לחזור למספרים שלפני הקורונה או פשוט לשרוד כלכלית.

הסרט היחיד שמתוכנן לצאת השבוע הוא "The Broken Hearts Gallery", סיפורה של בחורה שפותחת גלריית מזכרות מאקסים של כל מיני נשים בתקווה להתגבר על הפרידות שלה ולהתחיל מערכת יחסים חדשה. השם הכי מוכר מצוות השחקנים הוא דקר מונטגומרי מ"דברים מוזרים" ותאריך היציאה הוא ה-11 בספטמבר, אז אל תבנו על הלהיט הבא.