דוח קופות שבורות, 10.07.2022: אהבה וכסף

שוק ותדהמה: סרט של מארוול עושה הרבה כסף בקופות.

זה לא בדיוק מפתיע ש"תור: אהבה ורעם" פתח ברעש גדול עם 144 מיליון דולר בארצות הברית. מדובר בעוד סרט שהצליח לפתוח במעל 100 מיליון דולר בסוף השבוע הראשון שלו בקולנוע, מה שמסמל עוד צעד לעבר חזרה לנורמליות בקופות. מצד שני הסרט היווה 60% מכל כרטיסי הקולנוע שנמכרו בצפון ארצות הברית ככה שזה עדיין לא בדיוק מצב מאוזן במיוחד.

מבחינת הזיכיון יש פה התפתחות חיובית: "תור: ראגנארוק" פתח עם 122 מיליון דולר, ככה שהזיכיון בסך הכול נמצא בעלייה. זאת לא פתיחה חזקה כמו של "ד"ר סטריינג' בממדי הטירוף" (187 מיליון דולר), אבל שם הסרט נהנה מציפייה עצומה לאירוע קולנועי שלא ניתן לפספס. פה מדובר בסך הכול בעוד סרט שעומד בפני עצמו פחות או יותר. אבל היי, גם הפתיחה הרביעית הכי גדולה של השנה זה לא בדיוק תואר שצריך להתבייש בו.

אם כבר מדברים על "ד"ר סטריינג'" אז שני הסרטים חולקים את אחד מציוני הסינמה סקור הכי נמוכים בתולדות מארוול: B+. רק "נצחיים" קיבל ציון נמוך יותר, של B. כן, "תור: העולם האפל" קיבל ציון גבוה יותר (A-). זה כנראה יפגע בסוף השבוע השני של הסרט וברגליים שלו. וגם ציון עגבניות רקובות של 67  מצד שני לא יעזור לו.

הפתיחה העולמית של הסרט עומדת על 303 מיליון דולר, שזה לא רע בכלל, אם כי יחס ההכנסות של הסרט מחוץ לארצות הברית קצת קרוב מדי לזה של ארצות הברית, וזה לא סימן טוב להכנסות הכלליות של הסרט. אבל בינתיים הסרט רוכב על גל של כסף.

"המיניונים: עלייתו של גרו" ירד באופן צפוי למקום השני עם 46 מיליון דולר. זאת ירידה של 56.9 אחוזים מהסוף השבוע הקודם. זאת לא התרסקות אבל זה כן קצת גבוה יותר מהמצופה לסרט קיץ לכל המשפחה. ההכנסות הכלליות של הסרט עומדות על 405 מיליון דולר: סכום מעולה, אבל פתאום כבר לא בטוח שהסרט יצליח להגיע למיליארד.

במקום השלישי נמצא המלך של הקיץ – "אהבה בשחקים: מאווריק" שהכניס עוד 15.5 מיליון דולר. זאת ירידה גדולה לסרט, יחסית לעצמו, של 40.1 אחוזים. "יחסית לעצמו" כי זאת ירידה מצחיקה יחסית לעובדה שזה סרט שנמצא כבר 7 שבועות על המסך הגדול שבהם הוא עדיין נמצא בשלישייה הפותחת שבוע אחר שבוע, ועדיין מכניס מספר דו ספרתי אחרי כל הזמן. עם 597 מיליון דולר בהכנסות בארצות הברית ו-587 מיליון דולר בהכנסות מחוץ לארצות הברית הסרט כנראה יחצה את קו ה-600 מיליון דולר בשתי החזיתות בקרוב. כרגע הסרט נמצא במקום 12 בטבלת הסרטים הכי מכניסים אי פעם בארצות הברית, ומקום 22 בטבלת הסרטים הכי מצליחים אי פעם עם הכנסות כלליות של 1.185 מיליארד דולר. סביר להניח שהוא יצליח להתברג בעשירייה ובעשרימייה (בהתאמה).

"אלביס" נמצא במקום הרביעי עם עוד 11 מיליון דולר. זאת ירידה של 39.4 אחוזים בהכנסות מהסוף השבוע הקודם. הסרט ממשיך במגמת הירידות הקצת יותר חדות מהמצופה אבל לא רעות, כי זה באמת אחלה אבל מספר קצת גבוה לסרט בסוף השבוע השלישי שלו. הסרט הכניס 91 מיליון דולר בארצות הברית בלבד ככה שהוא ממש קרוב לקו ה-100 מיליון דולר. הוא הכניס עוד קצת כסף גם מחוץ לארצות הברית וההכנסות הכלליות שלו עומדות על 155 מיליון דולר.

"עולם היורה: עולם חדש" ממשיך במגמת הדעיכה המהירה שלו במקום החמישי עם עוד 8.5 מיליון דולר. תוך חמישה שבועות הוא ירד למספרים חד ספרתיים מה שאומר שהוא בשלב הדעיכה המהירה שלו. ההכנסות הכלליות שלו עומדות על 876 מיליון דולר. למיליארד הוא כבר בטוח לא יגיע וגם לא בטוח שהוא יצליח להגיע ל-900 מיליון. אכזבה (יחסית) לדינוזאורים.

"בלאק-פון" עדיין איתנו במקום השישי עם עוד 7.7 מיליון דולר. ההכנסות הכלליות של הסרט עומדות על 99 מיליון דולר. מתחתיו,  "שנות-אור" ממשיך בהתרסקות הכואבת שלו עם עוד 3 מיליון דולר. זאת עוד ירידה ענקית של 52.2 אחוזים בהכנסות – לא מספר נוראי באחוזים כשלעצמו, אבל זה מספר ממש גבוה לסוף שבוע רביעי של סרט בקולנוע. ההכנסות הכלליות של הסרט עומדות על 204 מיליון דולר. אכזבה לכל המעורבים בפרויקט.

סוג-של כניסה חדשה לטבלה זה הסרט Marcel the Shell with Shoes On שעלה מהמקום ה-11 למקום השמיני עם 322,167 דולר. זהו עיבוד לסרטוני אנימציה קצרים שבהם מרסל יוצאת למסע חוצה מדינות בניסיון למצוא את המשפחה שלה. הסרט התרחב ל-48 אולמות קולנוע בסוף השבוע השלישי שלו בקולנוע, וצפוי בסוף השבוע להתרחב עוד אז צפו לו עוד עלייה בטבלה. בייחוד, עם ציון עגבניות רקובות של 99.

בתחתית הטבלה "הרשימה של מר מלקולם" עדיין איתנו במקום התשיעי עם עוד 255,116 דולר ואת הטבלה סוגר "דוקטור סטריינג' בממדי הטירוף", כי רק סרט מארוול אחד יכול לשלוט בקופות בכל תקופה. הסרט הכניס עוד 245,541 דולר. הוא מסיים את חיו הקולנועיים עם 411 מיליון דולר בארצות הברית ו-953 מיליון דולר בסך הכול. הוא גם הסרט השני הכי מכניס השנה בארצות הברית וגם בעולם, כך שנראה לי שהוא מסיים במקום חיובי בסך הכול. גם אם יש תחושה של פספוס שהוא לא הגיע למיליארד.

בשבוע הבא יש שלושה סרטים שיוצאים בהפצה רחבה: "מארסל", כאמור, עובר להפצה רחבה. "סמוראי על ארבע", סרט אנימציה שהוא… עיבוד חופשי ל"אוכפים לוהטים", אבל עם כלבים וחתולים וסמוראים? אוקיי.

בנוסף, העיבוד הקולנועי לרב המכר "שירת סרטני הנהר" הולך לצאת בהפצה רחבה. הסרט עוקב אחר ילדה שגידלה את עצמה בביצות ומוצאת את עצמה מואשמת ברצח. למרות שמדובר ברב מכר עולמי קשה לי להאמין שהסרט יצליח לעשות את אותו הדבר, במיוחד בהתחשב בעובדה שדרמות פחות הולכות בקולנוע לאחרונה ואין שמות מוכרים שיכולים לעורר בסרט עניין.