דוח קופות שבורות, 16.06.2024: הקופות בראש

אכזבה וכישלון, זוזו הצידה ופנו מקום לרגש חדש-ישן: "הצלחה קופתית".

חדשות טובות למי שאוהבים לראות אולמות מלאים, בתי קולנוע שמצליחים לסגור סוף שבוע עם חיוך על הפנים ומספרים מפוצצים: "הקול בראש 2" יצא והשיג את הפתיחה השנייה בגודלה בארה"ב לסרט מונפש, שהיא 154.2 מיליון דולר. לצורך סיבור האוזן, יש רק סרט אחד בטבלה שהרוויח יותר ממנו בצפון אמריקה בסך הכל – "כוכב הקופים: ממלכה חדשה" – וגם זה ב-4 מיליון דולר ש"הקול בראש 2" יעקוף עוד חצי שנייה. וכדי להמשיך לסבר את האוזן עד שהיא תהיה ממש מסוברת, הפתיחה הזאת לבדה הספיקה כדי להפוך את "הקול בראש 2" לסרט החמישי הכי מכניס באמריקה. ההנחה שהוא יכבוש את המקום הראשון היא פחות שאלה של "האם" ויותר "האם כבר בשבוע הבא או שנצטרך לחכות שבועיים שלמים".

גם בשאר העולם טוב לסרט, עם פתיחה של 295 מיליון דולר (חלקו בארץ הוא "מעל ל-200 אלף כרטיסים", למתעניינים) שמזכירה לאנשים איך זה כשסרט פותח בגדול. אפילו התקציב של 200 מיליון הדולר שלו נראה לא רלוונטי – הסרט יגיע למיליארד דולר, או מאוד קרוב לכך. סרטים כאלה הם הסיבה בגללה הוליווד נכנסה למלכוד של בלוקבאסטרים בתקציב מנופח מלכתחילה.

מה שמביא אותנו לחדשות הרעות: אחרי רצף סרטים שאכזבו קופתית ולא ממש עשו כבוד לפירמה גם בשום מובן אחר, הניצחון המוחלט של "הקול בראש 2" הוא סימן די ברור לכך שפיקסאר הולכים להפוך רשמית לאולפן למיחזור זיכיונות, ואפילו לא נראה לי שזה הלקח שצריך ללמוד פה.

החדשות הטובות/רעות ממשיכות בכך שלא רק ל"קול בראש 2" יש סיבה לשמוח אלא גם, אממ, לוויל סמית'. לא סיקרנו את הפתיחה של "בחורים רעים: הכל או כלום" בשבוע שעבר, אז נגיד בקצרה שהיא נפלה תחת הקטגוריה של "נחמד מאוד" עם 56 מיליון דולר. אבל הסרט לא רק הצליח בשבוע הראשון אלא ירד בשבוע השני בסכום הקשה עד בלתי אפשרי של 40% בלבד, מה שהביא לו עוד 33.7 מיליון דולר, מה ששם את כל ההכנסות שלו בארה"ב ב-112 מיליון דולר, ו-214 מיליון דולר סך הכל. יחסית לתקציב הלא-בדיוק-צנוע של 100 מיליון דולר, זה הופך את הסרט לאחת מההצלחות של הקיץ. זה כנראה יותר בגלל הקיץ ופחות בגלל הסרט עצמו, אבל זאת עדיין הצלחה.

ומ-33 ל-5. שאר הסרטים בטבלה לא זכו להיכנס לבריכת הכסף של שני המקומות הראשונים והסתפקו בבריכה מתנפחת בחצר. בין אם אלה סרטים שסך הכל החיים שלהם טובים כמו כאמור "כוכב הקופים" החדש (שהרוויח 5.5 מיליון דולר) או "גארפילד" (4.7 מיליון), ואפילו "חברים דמיוניים" (3.6) שהגיע הסופ"ש לקו ה-100 מיליון דולר והפך "רשמית" לאחד הסרטים היותר מצליחים, לפחות על הנייר. זה פחות טוב לסרטים כמו "הם רואים הכל" (3.5, ו-23 מיליון דולר עד כה ברחבי העולם על תקציב משוער של 30 מיליון דולר, אז די כישלון), או "פיוריוסה" ו"הכפיל", שניהם בסך הכל סביב 160 מיליון דולר, והשבוע הם עם הכנסות של 2.6 ו-1.6 מיליון דולר בהתאמה. גם ל"זרים: חלק 1" אין חדשות טובות מדי, אבל עם תקציב של 8.5 מיליון דולר והכנסות של 33.9 מיליון דולר בארה"ב לבדה, זה לא באמת משנה מה יהיו ההכנסות שלו (השבוע, 760 אלף דולר) – כל עוד זה לא מספר שלילי, הוא מסודר.

ובמקום העשירי פותח סרט חדש שפשוט נפל על הפנים. מסתבר שאיזה במאי ניו זילנדי עיבד סדרת פנטזיה, צילם את הכל בבת אחת, ועכשיו הוציא את פרקים 1 ו-2 במקביל בקולנוע בלי שום קידום, והתוצאה בהתאם: 632 אלף דולר ל"שר הטבעות: אחוות הטבעת", ו-490 אלף ל"שר הטבעות: שני הצריחים". כואב הלב על יוצרי הסרט שרואים את הסרט שלהם נכשל ככה בקופות.

בשבוע הבא אף אחד לא עתיד להפריע לשלטון הדמים של "הקול בראש 2" – בלי לזלזל ב"מועדון הרוכבים" וב"דיבוק על הסט", אבל איכשהו אני לא בטוח שהם יביאו אנשים בהמוניהם. אולי אם היו דוחפים להם "2" בשם היה להם סיכוי