דוח קופות שבורות, 17.2.19: אליטה: מלאך קופות

'אליטה' מתעלה על הציפיות ובמקום 'כשלון מוחלט' הופך ל'סרט שיתקשה להחזיר את התקציב הענק שלו'.

השבוע הנוכחי ממשיך את רצף אי-ההצלחות של השבועות האחרונים. לא שיש סרט שממש נפל על הפנים, וכמה אפילו הצליחו מעל המצופה, אבל נראה שיש ענן של אדישות שלא שולח אנשים בהמוניהם לקופות. האתרים נהנים לדווח שמדובר בסוף השבוע של יום הנשיאים הגרוע ביותר מזה 15 שנה, בטח יחסית לסופ"ש של שנה שעברה (אז "הפנתר השחור" רוצץ את כל הקופות), ושבכלל – שמתחילת השנה עוד לא היה להיט אחד משמעותי, ושיש איזו דאגה כללית לגבי מצב הקופות בשנה. ועל כך יש לומר – בשנה עם "לשבור את הקרח 2", "מלחמת הכוכבים פרק 9" ו"הנוקמים: סוף המשחק" לא נראה לי שיהיה מחסור של אנשים שיצאו לקולנוע, אבל הם כנראה לא ינהרו בהמוניהם לראות את "אליטה: מלאך קרב".

"אליטה" אמנם מתהדר באחת מהפתיחות הטובות ביותר לרוברט רודריגז (28.25 מיליון דולר לחמישי-שישי-שבת, וסך הכל 43 מיליון דולר מאז שיצא) ובהיותו הסרט הראשון של הבמאי שהגיע לראש טבלת שוברי הקופות, אבל לסרט יש תג מחיר גבוה בהרבה מכל סרט אחר של רודריגז: "אליטה" היה במקור פרוייקט של ג'יימס קמרון, עד שהוא היגר לפנדורה והחליט לעשות המשכי אווטאר עד סוף הקריירה שלו. ועל כן כנראה התקציב העצום של הסרט – 170 מיליון דולר. מה שאומר שכדי להיות רווחי או לפחות להחזיר את ההשקעה, "אליטה" יצטרך נפילות קטנות מאוד בסופ"שים הבאים (קשה לי להאמין שאפקט הפה-לאוזן יגאל את הסרט, אז זה לא סביר במיוחד) או שסין ויפן ירימו את הכפפה ויהפכו אותו לשובר קופות אצלם (מה שנשמע קצת יותר סביר).

במקום השני נמצא "סרט לגו 2", שאחרי סוף השבוע השני שלו (21 מיליון דולר) עדיין לא הגיע לסכום ש"סרט לגו" עשה בסוף שבוע הראשון שלו, וזה למרות שעל פי הביקורות – מדובר בסרט טוב שלא מאכזב את המקור. ואם נקפוץ לרגע למורד הטבלה, נגלה את אותו הסיפור עם "מז"ל טוב 2", שהתברג במקום החמישי עם 9.5 מיליון דולר: סכום מכובד לסרט אימה עם תקציב של 9 מיליון דולר בסך הכל, אבל נפילה רצינית מה-26 מיליון דולר שהסרט המקורי הכניס בסוף השבוע הראשון שלו, וכזאת ששמה בסימן שאלה מסוים את הדיבורים על המשך נוסף לסדרה. טוב, מה פתאום, זאת הוליווד. שום דבר לא יכול להרוג המשכים לסרטי אימה זולים. הממזרים יותר בלתי ניתנים להריגה מהסלאשרים שנמצאים בסרטים שלהם.

במקום השלישי נמצא "כמה רומנטי", פארודית מטא על קומדיות רומנטיות בכיכובה של רבל וילסון, שעשה 14.3 מיליון דולר – סכום סבבה לגמרי, תודה ששאלתם. כלומר כן, הרימייק המגדרי/גזעי "מה גברים רוצים" (שנמצא במקום הרביעי עם 10.6) הכניס יותר ממנו בסופ"ש הראשון שלו, אבל נראה שיש הסכמה שזה בסך הכל סכום סבבה. אצלנו, אגב, הסרט יצא רק בנטפליקס כי לא מגיע לנו לראות את רבל וילסון על המסך הגדול, או משהו.

אחריהם, "מרדף קר" יורד למקום השישי לאחר שספג נפילה קלה עבור סרט ליאם ניסן טיפוסי – 45% בסך הכל שמתרגמים לכמעט 6 מיליון דולר. אבל מצד שני הוא גם התחיל עם סכום קטן יותר, אז זה מתקזז.

מתחתיו נמצאים שחקנים מוכרים שחוזרים על דפוסים מהשבועות הקודמים: "אפסייד" (5.48 מיליון דולר) ממשיך לרדת בקצב מינימלי ועוד שנייה מרוויח מאה מיליון דולר מה ש-הולי שיט, זה מאוד מרשים. "מיסטר גלאס" (3.9 מיליון דולר) שנמצא מאחוריו עקף השבוע את קו המאה מיליון, אז למרות שהוא לא הפך למגה להיט כמו "ספליט", הוא יוכל לפחות להתנחם בזה. "הבלתי רגיל" (3.1 מיליון דולר) ירד בקצב נורמלי לסרטי אימה קטנים ו"הספר הירוק" (2.8 מיליון דולר) גם הוא ירד בצורה אפסית. "ספיידרמן: ממד העכביש" ו"אקוומן" סוף סוף יצאו מהטבלה ופינו את השטח מגיבורי על לכבוד הכניסה המצופה של "קפטן מארבל" בעוד שלושה שבועות.

הרבה מתחת לטבלה, סרט ה-WWE "להילחם עם המשפחה שלי" שהוא, בניגוד למה שאומרים לכם, לא בכיכובו של דוויין ג'ונסון (הוא כן מופיע בו, אבל הוא לא הדמות הראשית בשום צורה) הצליח להרוויח סכומים נאים מכל ארבעת המסכים עליהם הוא שודר, ועשה בממוצע 33 אלף דולר למסך. קצת מתחתיו במקום השני, עם 22 אלף למסך נמצאת ההוצאה-מחדש של הסרט הרוסי באורך שבע השעות "מלחמה ושלום". זה לא ממוצע, המספר הזה – הסרט הופץ על מסך אחד בדיוק שאליו רוכזו כל האנשים שרוצים לראות סרט רוסי באורך שבע שעות ושם הוא הרוויח את הסכום הזה.

בשבוע הבא "הדרקון הראשון שלי: העולם הנסתר" ינסה להפריח את השממה ו"להילחם עם המשפחה שלי" ירחיב את ההפצה שלו. נראה אם גם על מספר רב של מסכים הוא יצליח להגיע לממוצע נאה למסך כמו שעשה בסופ"ש האחרון.

 

לטבלה המלאה ב-Box Office Mojo