דוח קופות שבורות, 18.12.2022: דרכו של הכסף! 2! סוף שבוע קופתי בקופות!

"אווטאר 2", "אווטאר 2", "אווטאר 2" וסרט על דביבונים רצחניים.

"אווטאר: דרכם של המים" – אכזבה? הצלחה? משהו?

טוב, כנראה משהו. 134 מיליון דולר (בארה"ב. במדינות אחרות הוא השיג עוד 307 מיליון דולר) זה חתיכת משהו. ואם זה היה סרט של מארוול, היינו אומרים שהחל מהנקודה הזאת אנחנו יודעים – פחות או יותר – עם כמה הסרט הזה יסיים. 

אך "אווטאר 2" הוא המשך לאחד הסרטים שהתנהגו הכי לא "סרט של מארוול" – "אווטאר". הסרט הראשון התחיל עם 77 מיליון דולר ומאז לא ירד. לא באופן מוקצן – מסוף השבוע הראשון לשני שלו הייתה ירידה של 1.8%. בכל עשרת השבועות הראשונים שלו הירידה הכי גדולה היתה 31%, עם סוף שבוע אחד שבו הוא עלה 3.3%. 

עכשיו, מאוד מאוד לא סביר שסוף השבוע השני של "דרכם של המים" יציג ירידה מזערית שכזאת. מצד שני, בהתחשב בכך שהוא מקפל בתוכו שני סופי שבוע של אווטאר, הוא גם לא ממש צריך. אז מתי, לעזאזל, נדע האם הסרט הזה הצלחה או לא? ומה בכלל נחשב להצלחה?

הרי מדובר באחד הסרטים הכי יקרים שיש, עם מספרים כמו 350 מיליון דולר ו-450 מיליון דולר נזרקים באוויר. עם זאת, חלק מהמספר הזה נוצל גם עבור חלק הצילומים של "אווטאר 3: מסיבת פיצה" [שם לא רשמי] אז אולי הסרט לא צריך להרוויח את כל הכסף בעולם כדי להחזיר את ההשקעה כמו שקמרון בעצמו טוען. 

אבל גם אם נניח שהמספר הוא יותר סביב ה-300 – הסרט הזה צריך הרבה הרבה מאוד כסף כדי להיחשב הצלחה, בייחוד כשהקודם שלו הוא הסרט השני הכי מצליח בכל הזמנים (עם אינפלציה. חברים, אף אחד לא מדיח את "חלף עם הרוח" מהמקום הזה). האם באמת כל דבר מתחת לשני מיליארד ייחשב אכזבה? ואם כן, מה זה אומר? לא ברמה הפרקטית – קמרון כבר הכריז שזה אומר שאת "אווטאר 4: סיפורו של עקרבוט" [שם לא רשמי], ו"אווטאר 5: בגינה של דוד טוביה" [שם לא רשמי] לא נקבל במידה והסרט אכן "ייכשל". לא, מה זה לעזאזל אומר מבחינה, נו, קיומית – שסרט יכול להרוויח יותר ממיליארד דולר ולהיחשב "אכזבה". 

אז מתי נדע אם הוא הצליח או לא? רק לקראת ינואר, בעצם. אני מניח שהסרט יתנהג יותר כמו בלוקבאסטר מודרני מאשר "אווטאר" הקודם, אבל השאלה היא כמה. נפילה של 60% – משהו רגיל למדי עבור סרטים אחרים – יהיה מפלה מוחלטת לפרוייקט של קמרון. מצד שני, אם אחר כך הוא ייפול ב-20% זה יהיה סביר. בקיצור, כל המהמרים בעד ונגד קמרון צריכים לחכות קצת. 

בחדשות אחרות: פאקינג כלום. קמרון שתה בקשית מיוחדת את כל הכסף שהיה אפשר להרוויח בקופות ולא התחלק עם אף אחד. "מי מפחד מסנטה" במקום השני עם 5.3, "הפנתר השחור: וואקנדה לנצח" עם 5 מאחוריו, "עולם מוזר" עם 2.2, ו"התפריט" סוגר את החמישייה עם 1.6 וזוכה להיות הסרט האחרון בעשירייה עם מעל מיליון דולר. מה שלמרות החגיגה של קמרון, קצת מבאס.

חמשת הסרטים שהצליחו להיכנס לעשירייה עכשיו כשהתחרות פתוחה לחלוטין הם “Devotion” עם 780 אלף דולר, "הפייבלמנים" עם 743 אלף דולר, הפצה מחודשת של "אילו חיים נפלאים" (היי, מגניב) עם 743 אלף דולר, "בלאק אדם" עם 445 אלף דולר, ו"שמעתי את הפעמונים" סוגר את העשירייה עם 310 אלף דולר.

בנוסף, אנחנו לרוב לא מתייחסים למקום ה-28 ברשימה אבל עם שם כמו "דביבונים רצחניים! 2! חג מולד אפל באפלה!" (Killer Raccoons! 2! Dark Christmas in the Dark!). נראה לי ששווה בכל זאת להגיד "מה?", לגלות שמדובר בהוצאה מחדש של סרט שיצא בשנת 2020 והרוויח 13 אלף דולר (טוב, קורונה), שהוא, כך על פי התיאור בימד"ב "פארודיה על 'ספיד 2' ו'Dark Siege'". רק שאין כזה סרט "מצור אפל", ואני חושב שהם התכוונו ל "תחת מצור 2: הצד האפל". זה הטריילר.

אם תהיתם איך פספסתם את "דביבונים רצחניים" הראשון, זה בגלל שהשם שלו הוא בכלל "בונים! ליל שודדי הלילה!" (Coons! Night of the Bandits of the Night), מחזמר אימה קומי סאטירי מ-2005. האם הסרט בהוצאתו החדשה יוכל להתחרות במשהו? כנראה שלא. הוא הרוויח עד כה אלפיים דולר. אבל טוב שיש אנשים שעושים שטויות בעולם הזה. 

בשבוע הבא יוצאים בהפצה רחבה שני סרטים שלא אמורים להוות תחרות רצינית עבור קהל האקשן והמד"ב, אבל עלולים לקחת מ"אווטאר" את הקהל הרחב יותר – "בבילון", הסרט המלא סקס, סמים ומרגו רובי על הוליווד של שנות העשרים בבימוי דמיאן שאזל, שמתהדר גם בבראד פיט וטובי מגוויר בצוות השחקנים שלו ו"ויטני – I Wanna Dance With Somebody", שמקווה לשחזר את הקסם של "רפסודיה בוהמית" (כולל הטריק של העלמת צריכת הסמים המוגזמת) אבל עם ויטני יוסטון. נראה איך זה יילך.