דוח קופות שבורות, 18.5.97: מולטי-כסף למולטי-פאס

חצי מהסרטים ברשימה הם קומדיות, כי פעם מסתבר שזה היה דבר.

אם המצב לא ישתנה יש סיכוי שנראה את הסרטים חוזרים לקולנוע ביולי. עד אז בואו נמשיך לחזור לעבר. הפעם אנחנו חוזרים לסוף השבוע הנוכחי ב-1997. כי תמיד כיף לדבר על סרטים של שנות ה-90, לטוב ולרע.

במקום הראשון נמצא "האלמנט החמישי" בשבוע השני ברציפות. אחד מהסרטים הטובים ביותר של לוק בסון ואחד מסרטי המדע הבדיוני הכי כיפיים שיש. קשה לתאר בקצרה את העלילה המשוגעת והצבעונית של הסרט, אני אנסה בכל זאת. בסרט שמתרחש בעתיד, ברוס וויליס משחק את קורבין דאלאס, חייל לשעבר שעכשיו הוא נהג מונית מעופפת. בצירוף מקרים משונה לילו (מילה יובוביץ') נוחתת במונית שלו. לילו היא ישות מגזע עליון וקורבין מגויס בעל כורחו להציל את היקום כולו. בסרט משתתפים גם גארי אולדמן, כריס טאקר, איאן הולם ועוד כל מיני הופעות אורח נחמדות.

בסוף השבוע הנוכחי הסרט הכניס 11.4 מיליון דולר (18.2 מיליון דולר של ימינו). בסופו של דבר הסרט הכניס 263 מיליון דולר (420 מיליון דולר של ימינו) על תקציב של 90 מיליון דולר (143 מיליון דולר של ימינו). הסרט הצליח לא רע בכלל מבחינה כלכלית וגם במחזות הפרסים הלך לו סביר, אם כי בעיקר בקטגוריות טכניות: למשל הוא היה מועמד לפרס אוסקר לעריכת הקול הטובה ביותר (והפסיד). אבל לוק בסון זכה בפרס הסזאר לבמאי הטוב ביותר, אז יש לו את זה וזה נחמד. וסופר ירוק.

במקום השני נמצא הסרט "איפה הילד?" שבסוף השבוע השני שלו בקולנוע הכניס 6.1 מיליון דולר (9.7 מיליון דולר של ימינו). בסרט, נסטסיה קינסקי משחקת אם לילד מתבגר שעובדת על שני חברים שלה לשעבר שהם האבא של הילד כדי שיעזרו לה למצוא אותו. את שני החברים לשעבר מגלמים בילי קריסטל ורובין וויליאמס. הסרט היה כישלון בכל החזיתות: יש לו ציון של 25 אחוזים ברוטן טומטוז ויש לו הכנסות כוללות של 28 מיליון דולר (36.7 מיליון דולר של ימינו) על תקציב של 85 מיליון דולר (135.7 מיליון דולר של ימינו). אאוץ'.

במקום השלישי נמצא הסרט "עצירת פתע" שבסוף השבוע השלישי שלו הכניס עוד 5.9 מיליון דולר (9.4 מיליון דולר של ימינו). בסרט קורט ראסל משחק את ג'ף, בחור רגיל שיוצא עם אשתו לנסיעה מצד אחד של ארצות הברית לצד השני. בדרך הג'יפ שלהם מתקלקל ואשתו של ג'ף, איימי (בגילומה של קת'לין קווינלן), מסכימה לקבל טרמפ עם נהג משאית לדיינר הקרוב כדי להתקשר לעזרה. ג'ף הולך ברגל עד לדיינר ומגלה שאשתו מעולם לא הגיעה לשם. המשטרה מסרבת לעזור לו ונראה שהוא נקלע לצרות עם הרבה מאוד אנשים כשהוא מנסה למצוא את אשתו. הסרט היה הצלחה צנועה והכניס בסך הכול 50 מיליון דולר (79 מיליון דולר של ימינו) על תקציב של 36 מיליון דולר (57.5 מיליון דולר של ימינו).

במקום הרביעי נמצא "אוסטין פאוורס: מרגל עם סגנון" שבסוף השבוע השלישי שלו הכניס עוד 5.8 מיליון דולר (9.2 מיליון דולר של ימינו). בסרט, שהוא פארודיה על סרטי ג'יימס בונד, אוסטין פאוורס (בגילומו האיקוני של מייק מאיירס) מגלם מרגל שהקפיא את עצמו בשנות השישים עד לחזרתו של הרשע שגם אותו מגלם מאיירס. שניהם יוצאים מהקפאה בשנות התשעים ומנסים להתרגל לזמנים החדשים, לאתגרים החדשים, ולנצח אחד את השני. הסרט היה הצלחה כלכלית מרשימה, עם הכנסות של 67 מיליון דולר (107 מיליון דולר של ימינו) על תקציב של 16.5 מיליון דולר (26.3 מיליון דולר), אם כי הסרט הבא בסדרה שנתיים לאחר מכן היה להיט הרבה יותר מרשים מזה.

במקום החמישי נמצא סרט האסונות "וולקנו", שבסוף השבוע הרביעי שלו הכניס 3.5 מיליון דולר (5.5 מיליון דולר של ימינו). הסרט מתרחש בלוס אנג'לס שחווה שרשרת אירועים בלתי מוסברת, מרעידות אדמה ועד לעליות טמפרטורה תת קרקעיות משונות. טומי לי ג'ונס משחק את ראש המשרד לניהול מצבי חירום, דון צ'ידל משחק את השני בפיקוד אחריו ואן הייש משחקת גיאולוגית. ביחד הם מנסים להתמודד עם העובדה שהר געש עומד להתפרץ בלוס אנג'לס. אתם לא היחידים שחושבים שזה נשמע מופרך. הסרט היה הצלחה מינורית בלבד, הוא הכניס 122 מיליון דולר (194 מיליון דולר של ימינו) על תקציב של 90 מיליון דולר (143 מיליון דולר).   

במקום השישי נמצא "שקרן שקרן" שאחרי תשעה שבועות בקולנוע הכניס 3.2 מיליון דולר (5.1 מיליון דולר של ימינו). הסרט הוא סרט ג'ים קארי סטנדרטי של שנות ה-90. כלומר מצחיק. בסרט קארי מגלם עורך דין שמשקר בלי סוף. כשהוא לא מגיע ליום ההולדת של הבן שלו, הבן (בגילומו של ג'סטין קופר) מבקש בתור משאלת יום הולדת שאבא שלו לא יוכל לשקר במשך יום אחד. המשאלה שלו מתגשמת והתוצאה משעשעת ביותר באופן הכי ג'ים קארי שיש. הסרט הכניס 302 מיליון דולר (482 מיליון דולר של ימינו) על תקציב של 45 מיליון דולר (71 מיליון דולר של ימינו) – הצלחה די מרשימה.  

במקום השביעי יש לנו כניסה חדשה עם "לילה יורד על מנהטן" שהכניס 2.9 מיליון דולר (4.6 מיליון דולר של ימינו). הסרט יצא בפתיחה מצומצמת יחסית של 758 בתי קולנוע בלבד. בסרט, אנדי גרסיה משחק תובע מחוזי אשר רק נבחר לתפקיד וצריך להתמודד עם שחיתות במשטרה שכוללת את אביו, ועם חוסר אמון ציבורי. הסרט כולל עוד שמות מוכרים כמו איאן הולם, ג'יימס גנדולפיני ז"ל, לנה אולין ועוד כמה פרצופים מוכרים. לא ידוע מה היה התקציב של הסרט אבל הוא הכניס בסך הכול סכום צנוע מאוד של 9.8 מיליון דולר (15.6 מיליון דולר של ימינו).

במקום השמיני יש לנו עוד כניסה חדשה "Sprung" עם 2.4 מיליון דולר (3.8 מיליון דולר של ימינו). זהו סרט קומדיה לקהל השחור שבו שני חברים יוצאים לבלות ומתחברים לזוג חברות. זוג אחד הופך להיות שידוך מהשמיים והזוג השני הופכים להיות אויבים מהגיהינום. מכיוון שהסרט לא כולל שמות מוכרים מדי אז אולי הוא היה זול להפקה אבל אין נתוני תקציב רשמיים והסרט עצמו הכניס בסך הכל 7.5 מיליון דולר (11.9 מיליון דולר של ימינו), שזה יכול להיות סבבה אם התקציב שלו היה ממש פיצי.

במקום התשיעי נמצא "רומי ומישל – פגישת מחזור" שהכניס בסוף השבוע הרביעי שלו עוד 2.2 מיליון דולר (3.5 מיליון דולר של ימינו). הסרט, שמבוסס על מחזה, עוקב אחרי שתי חברות בגילומן של ליסה קודרו (ששיחקה גם במחזה) ומירה סורבינו שמקבלות הזמנה לפגישת המחזור של התיכון שלהן. למרות שלכאורה החיים לא האירו להן פנים אחרי התיכון הן מחליטות ללכת בכל מקרה. ההכנות לאירוע כוללות ניסיונות ירידה במשקל ושינוי מראה כדי לנסות להיתפס כשונות ממי שהן באמת ומוצלחות יותר. לא ידוע מה התקציב של הסרט אבל הוא הכניס בסך הכול 29 מיליון דולר (46 מיליון דולר של ימינו). למרות שקודרו הייתה בשיא התהילה של "חברים" כמו שאנחנו יודעים, זה לא תמיד מתרגם לדולרים בקולנוע.

במקום העשירי נמצא "אנקונדה" שבסוף השבוע השישי שלו בקולנוע הכניס עוד 2.2 מיליון דולר ו-20 אלף דולר פחות מהסרט שמעליו. הסרט הוא בדיוק מה שהוא נשמע, צוות צילום של נשיונל ג'יאוגרפיק מגיע לאמזונס בניסיון לצלם שבט נידח, כשעל הדרך הם אוספים תמהוני שמזהיר אותם מנחשי ענק, אנקונדה. ואז נשאלת השאלה, מי יצוד את מי? הסרט כולל שמות די פופולריים כמו ג'ניפר לופז, אייס קיוב, ג'ון ווייט ואוון וילסון. בסך הכול זה נשמע כמו מתכון לסרט איום אבל אנשים הלכו לראות את זה והסרט נחשב להצלחה כלכלית. הסרט הכניס 136 מיליון דולר (217 מיליון דולר של ימינו) על תקציב של 45 מיליון דולר (71 מיליון דולר).

קצת אחרי תחתית הטבלה, אפשר לנופף לשלום למקום 11 שהוא סרט "צעקה" המקורי.

בסוף השבוע שלאחר מכן יצא רק סרט אחד, כי אף אחד לא רצה להתמודד מול הכוח שהוא דינוזאורים. כלומר, "פארק היורה: העולם האבוד" שהחזיר את ג'ף גולדבלום וכולל גם שלל פרצופים שלא היו בסרט הקודם כמו ג'וליאן מור ווינס ווהן. אבל הכי חשוב, הדינוזאורים חזרו, גם הטי רקס המגניבה של הסרט הקודם חזרה. הסרט הקודם היה הצלחה עצומה והפך לסרט הכי מכניס בכל הזמנים ללא התאמה לאינפלציה בזמנו (עד היציאה של טיטניק בדצמבר של אותה השנה) לכן מובן שאף סרט לא רצה להתמודד מול סרט ההמשך.