דוח קופות שבורות, 22.12.19: עלייתו הקצת מאכזבת של סקייווקר

דיסני ממציאים דרכים חדשות להתאכזב ממלא כספים.

"מלחמת הכוכבים: עלייתו של סקייווקר" פתח עם 177 מיליון דולר בצפון אמריקה. סכום שכל סרט אחר יזיל עליו ריר אבל לא מבשר טובות לעתיד של מלחמת הכוכבים. לשם השוואה, "אחרוני הג'דיי" פתח עם 220 מיליון דולר.

200 מיליון היתה אמורה להיות נקודת הפתיחה לסרט של מלחמת הכוכבים ומיליארד דולר המקום שבו ההכנסות אמורות להסתיים, אבל יש סיכוי שגם החלק השני במשוואה לא יתרחש. כן, זה לא כישלון כמו ה-393 מיליון דולר של "סולו" ("סקייווקר" הרוויח כבר 376 ברחבי העולם), אבל "סולו" היה סרט שהמעריצים לא ביקשו בכלל.

עלייתו של סקייווקר אמור להיות הסרט שסוגר סאגה בת 42 שנים. נראה שהייתה יותר התרגשות לקראת היציאה של "הנוקמים: סוף המשחק" שהיה סיום של סאגה בת 11 שנים מאשר לקראת הסיום הזה. כנראה שהזיג זג שהטרילוגיה החדשה עשתה לא תרמה לתפיסה של המותג, ביחד עם שפע הבעיות מאחורי הקלעים והעובדה שרוב המעריצים די מרוצים ממה שהולך בצד הטלווזיוני של מלחמת הכוכבים ופחות מהצד הקולנועי. 

רוב המעריצים נהרו לקולנוע בחמישי בערב ובשישי שנחשבים ליום אחד בהכנסות והסרט סבל מהירידה הכי חדה של סרט מלחמת הכוכבים במעבר בין שישי לשבת. נראה מה תהיה הירידה של השבוע השני אבל כרגע לסרט יש מטרה אחת והיא להגיע למיליארד דולר כדי לא להיחשב למבוכה. חופשת חג המולד בארצות הברית אמורה לעזור לסרט להכניס סכומים גדולים, אבל הפעם שפע של סרטים יוצאים בשבוע הבא וינסו לנגוס בהכנסות שלו.

ואם אתם חושבים שזה היה מביך (או אולי לא, בכל זאת, 177 מיליון דולר) חכו שנגיע ל"קאטס". ואשכרה תצטרכו לחכות, כי הסרט רק במקום הרביעי. 

במקום השני, "ג'ומנג'י: השלב הבא" לא מצליח לשחזר את הנפילות העדינות של קודמו ונופל ב-55 אחוז לסכום של 26 מיליון דולר. זה עדיין לא רע (חג המולד מעבר לפינה), אבל נראה שאם קיוו ב"ג'ומנג'י" שמאוכזבי "סקייווקר" ילכו לסרט ניחומים כלשהו – זה לא ממש קרה. 

לאור האכזבה מסקייווקר, דיסני יצטרכו הרבה שטרות לנגב את הדמעות שלהם ומי אם לא "לשבור את הקרח 2" יספק להם אותם. הסרט עשה עוד 12 מיליון דולר בסופ"ש עם ירידה קטנה של 35 אחוז בסך הכל והכנסות כוללות בכל העולם של 1.1 מיליארד דולר.

עכשיו, במקום הרביעי, אנחנו מגיעים ל"קאטס". ואם אתם חושבים שטוב, אולי לפחות הסרט בעל התקציב של בערך 100 מיליון דולר פתח עם איזה 10 מיליון דולר, אז ממש ממש לא.  

הסרט, עיבוד למחזמר המצליח בברודויי פתח עם 6.6 מיליון דולר. זהו. הייתי רוצה לשייך את הכשלון שלו לביקורות שקטלו אותו מכל פינה, אבל בואו נהיה רציניים: הסרט הזה היה כשלון ידוע מראש, תאונת רכבת מרהיבה לצפייה (כולל עותקים שהגיעו לבתי הקולנוע בלי שהאפקטים שויפו) שכרגע רוב כוח המשיכה שלה היא קהל ה"לא יכול להיות שזה *כזה גרוע*, נכון?".

מתחתיו, כמעט נמצא מעליו, "רצח כתוב היטב" עם 6.5 מיליון דולר, וזה אחרי חודש בקולנוע. הוא עוד לא הגיע ל-100 מיליון דולר הנכספים, אבל הוא בדרך לשם. 

במקום השישי – כניסה חדשה מאלה שנפתחו לפתע במלא אולמות. "פצצה", רוכב על המועמדויות לגלובוס הזהב שלו, הכניס 5 מיליון דולר שזה קצת מעט מדי יחסית לתקציב שלו (32 מיליון דולר), אבל הסרט די בונה על האוסקרים שיבנו לו רגליים ארוכות. 

במקום השביעי, "ריצ'ארד ג'ול" ממשיך להיות אכזבה ומכניס עוד 2.5 מיליון דולר. נראה שמצבו של הסרט מדרדר מרגע לדודלי, אבל עם איסטווד אף פעם אי אפשר לדעת, אז אל תספידו אותו עדיין.

במקומות האחרונים – תיקו. כלומר, יש דירוג כלשהו אבל מדובר על סכומים זעומים. כל שלושת הסרטים, "קווין וסלים", "על החגים ועל המוות" ו"פורד נגד פרארי", עשו 1.8 מיליון דולר – השאלה היא רק מי עשה 1.8472 ומי עשה 1.8463, וזאת שאלה לא כל כך חשובה בהפרשים האלה. 

בשבוע הבא יוצאים שני סרטים "גדולים" ועוד כמה סרטים קטנים, כולם ינסו להתחרות ב"מלחמת הכוכבים" ולקוות שהאכזבה שלו תתרגם למזומנים עבורם. "נשים קטנות" של גרטה גרוויג הוא סרט חג המולד של חג המולד, ואילו "מרגלים לא רגילים" הוא סרט המשפחה המצוייר והכיפי של חג המולד, וחוץ מהם "יהלום לא מלוטש" הוא סרט הפשע של אדם סנדלר לחג המולד, אחרי שנעדר ממסכי הקולנוע זמן רב לטובת נטפליקס ועכשיו חוזר בתפקיד איכותי שהקנה לו באזז בעונת הפרסים.