דוח קופות שבורות: אם אפשר להאמין לסינים, ואי אפשר

"ללא מעצורים" נעצר, "בובספוג: מבצע הצלה" מחכה למישהו שיחלץ אותו ועוד בדיחות בסגנון.

בתי הקולנוע מתחילים להראות סימני חיים לקראת סוף השבוע הקרוב, אז אמורים לצאת "המוטנטים החדשים", "ביל וטד 3" (שיהיה זמין גם בצפייה ביתית) ו"טנט" (שאמור לצאת ברוב העולם, אבל לא בארצות הברית). בינתיים, הרבה סרטי אקשן מרוויחים את לחמם מחוץ לארצות הברית, כלומר, בעיקר בסין. כמו בשבוע שעבר, אנחנו נתמקד בשלושה שווקים שונים: צפון אמריקה (בעיקר קנדה), בריטניה וסין.

באמריקה, "ללא מעצורים" מחמם את המנועים של בתי הקולנוע. הסרט יצא לראשונה בהפצה רחבה (או מה שנחשב לרחבה כרגע) והכניס 4 מיליון דולר בסוף השבוע האחרון. נכון שזה לא מספר מעולה אבל, כאילו, בואו: זה בסך הכול סרט של ראסל קרואו שבו הוא מרביץ ומתנהג באלימות, לא בדיוק חומר לשובר קופות מסחרר. עד כה הסרט הכניס 18 מיליון דולר, מעולה לסרט שכזה בתקופה שכזו, רק חבל שהוא בא עם תג מחיר של 33 מיליון דולר. מי חשב שסרט כזה צריך תקציב כזה?

במקום השני נמצא "בובספוג הסרט: מבצע הצלה" שמוקרן רק בקנדה ולכן הכניס רק 550,000 דולר. איזה נפילה במספרים מהמקום הראשון לשני. עד כה הסרט הכניס 1.4 מיליון דולר. ברוב העולם הסרט יהיה זמין לצפייה בתשלום, מה שאומר שכנראה לעולם לא נדע כמה הוא באמת הצליח להכניס לאולפנים.. לשם השוואה (לא הוגנת) "בובספוג: הסרט" הכניס 141 מיליון דולר.

במקום השלישי יש לנו סרט חדש "Words on Bathroom Walls" שהכניס 419,173 דולר. הסרט, שמבוסס על ספר באותו שם, עוקב אחר נער שמגלה שיש לו סכיזופרניה עם הזיות שמע וראייה, בניסיון להתמודד עם המצב ולברוח מהסטיגמה אחרי ההתקף הראשון שלו, הוריו מעבירים אותו לבית ספר חדש שם הוא פוגש נערה נחמדה, רק שהוא לא מספר לה מה הבעיה שלו באמת. קומדיה רומנטית לבני נוער עם טוויסט. הבעיה היא שבני נוער הם לא בדיוק הקהל שהולך לסרטים כרגע (כמו כל הקהלים, בעצם) אז מכאן כנראה המספר הלא בדיוק מושך הזה. אולי גם העובדה שהסרט בוים על ידי הבמאי של "פרסי ג'קסון וים המפלצות" לא עזרה לאף אחד.

במקום החמישי יש לנו עוד כניסה חדשה " Cut Throat City", הסרט החדש של RZA ("האיש בעל אגרופי הברזל", "כנופיית הוו-טאנג אינם ברנשים שיש להתעסק איתם") שהכניס 243,379 דולר. הסרט עוקב אחרי ארבעה חברים שאחרי הוריקן קטרינה לא נשאר להם כמעט כלום ומקבלים הצעה לשדוד קזינו בניו-אורלינס. בסרט מככבים ווסלי סנייפס, איסייה וושינגטון, טרנס הווארד, שאמיק מור, אית'ן הוק ועוד כמה שמות מוכרים.

במקום השביעי סרט הזומבים הדרום קוריאני "פנינסולה" מוכיח שסרטים טובים בשפות זרות יכולים להצליח גם בלי רימייק אמריקאי והכניס עוד 213,415. ההכנסות העולמיות שלו עומדות על 31 מיליון דולר. לא רע בכלל.

בין לבין ובשאר הטבלה יש סרטים ישנים יותר כמו "הגוניס", "פארק היורה" ו"בחזרה לעתיד" וסרט אחד ישן פחות, "גובה המיסים", שירד למקום 10 בסוף השבוע השלישי שלו בטבלה ונמצא בדרכו החוצה אחרי שהכניס בשלושה שבועות 814,713 דולר. לא להיט.

בינתיים, בבריטניה מחכים ל"טנט" ולצורך כך לוקח את המקום הראשון "התחלה" שיצא מחדש לקולנוע כדי להזכיר לכולם שהם מאוד אוהבים לראות סרטים של כריסטופר נולאן בקולנוע (משהו שהיה אמור לקרות גם בארץ, לפני הגל השני). למרות המקום הראשון, "התחלה" הכניס 271,755 דולר בסוף השבוע האחרון. בואו נקווה של"טנט" יילך יותר טוב.

במקום השני ראסל קרואו נוהם בעצבנות ו"ללא מעצורים" עם 178,418 דולר, ומתחתיו יש לנו כניסה חדשה: "פינוקיו" בגרסת לייב אקשן מאיטליה, עם רוברטו בניני. למי שחטף פלאשבקים ופוסט טראומה, לא מדובר בסרט ההוא אלא בגרסה מ-2019 שהייתה להיט מקומי באיטליה, כאשר הפעם רוברטו בניני בתפקיד ג'פטו ועל הבימוי הופקד הבמאי של "גומורה" (הסרט). בבריטניה הוא הכניס 142,143 דולר. ההכנסות הכלליות של הסרט עומדות על 18 מיליון על תקציב של 12 מיליון דולר.

במקום הרביעי והחמישי, נעים באזור ה-100 אלף נמצאים סרטי הילדים "קדימה" ו-"100% זאב". אם כי ראוי לציין שזה רק על פי בוקס אופיס מוג'ו – מקום אמין בסך הכל, רק שב-BFI מדווחים על סדר אחר במקומות הראשונים, אז קשה לדעת מי צודק.

במקום הראשון בסין נמצא הסרט "The Eight Hundred" שמתרחש בזמן מלחמת העולם השנייה בזמן הפלישה של יפן לסין כאשר קבוצה קטנה יחסית של חיילים ניסתה להגן על שינג'יאנג מהיפנים. כמו לא מעט נתונים מסין, קצת קשה להבין מה התמונה המלאה במאה אחוז, המספרים ה"רשמיים" (זה "רשמיים" עם יותר מקמצוץ מלח) מדברים על סופ"ש של 117 מיליון דולר (כולל הקרנות לפני הסופ"ש, משום מה).

אבל גם אם ישימו בנתונים של "טנט" מלח, פלפל, קצת פפריקה, ראס אל חנות וכמון – אם המספר יהיה מספיק מרשים, לאף אחד לא אכפת איזו הונאה גרמה למספר הזה. יהיה אכפת לאולפנים רק שזה מסמן הצלחה ענקית.

סוף השבוע הבא, אחרי חצי שנה של מספרים חלשים, בתקווה יהיה בסימן חזרה למספרים גדולים יותר. יש לי הרגשה ש"המוטנטים החדשים" ו-"ביל וטד 3" יהיו בעלי הכנסות צנועות יותר (למרות שבניגוד לציפיות, לי נראה שדיסני יחסית משקיעה בקידום של "המוטנטים החדשים"). אולי סוף סוף, יהיה מעניין.