דוח קופות שבורות, 25.07.2023: לבקע את הקופות

בתמונה: הסרט במקום השישי, כי מדי פעם צריך לגוון.

"ברבנהיימר" הגיע לקולנוע והפיח בו חיים כמו שלא נראו מאז ימי טרום המגפה. מדובר (בלי התאמה לאינפלציה), בסוף השבוע הרביעי הכי מצליח אי פעם לקופות בצפון אמריקה. זה לא הצלחה של סרט אחד, זה הצלחה של שני סרטים שהביאו פחות או יותר את כולם לקולנוע ברמה שלא נצפתה מאז "הנוקמים: סוף המשחק". אבל הפעם הניצחון לא שייך לדיסני או למארוול אלא לשני האולפנים המתחרים שלהם. וכן, אין ספק שכמות האנשים שהחליטו לראות את שני הסרטים ביחד השפיעה על המצב, כי התחזית הראשונית של הסרטים הייתה שברבי לא יצליח להגיע ל-100 מיליון וש"אופנהיימר" יפתח בסביבות 40 מיליון. ואז האינטרנט התרגש ששני סרטים מקוריים יוצאים לקולנוע ביחד והתופעה שהיא "ברבנהיימר" נולדה. וגם יש סיכוי טוב שנראה את שני הסרטים בטקס האוסקר השנה. 

כצפוי, "ברבי" פתח במקום הראשון אבל שלא כצפוי הוא פתח עם 162 מיליון דולר. זאת הפתיחה הכי גדולה של השנה כשהסרט מצליח לעקוף את הפתיחה של "האחים סופר מריו: הסרט" שפתח עם 146 מיליון דולר. מבחינת תקרת הזכוכית ההוליוודית, "ברבי" הוא הסרט בעל הפתיחה הכי גבוהה לסרט שביימה אישה, כאשר הוא עוקף את "קפטן מארוול" ו"וונדר וומן".  

גם מחוץ לארצות הברית ההכנסות הכלליות של הסרט עומדות על 356 מיליון בסוף השבוע הראשון שלו בקולנוע. עם מספר כזה האחים וורנר יכולים להיות מרוצים ביותר. התקציב של הסרט הוא 145 מיליון דולר אבל נראה לי שתקציב הפרסום שלו עומד על אותו סכום בערך. ככה או ככה, נראה שהסרט היה שווה את ההשקעה.  

השמועה אומרת שהסיבה המקורית ל"ברבנהיימר" הייתה שהאחים וורנר רצו לחבל ב"אופנהיימר" אחרי שכריסטופר נולאן עזב אותם לטובת יוניברסל בעקבות המחלוקת שלהם סביב "טנט". אם זה נכון, זה לא עבד להם – "אופנהיימר" פתח עם 82.4 מיליון דולר. כפול מהתחזית הראשונית שלו. למעשה זאת הפתיחה הכי גדולה לסרט של כריסטופר נולאן מאז סרטי הבאטמן שלו. הפתיחה העולמית של הסרט עומדת על 180 מיליון דולר שבסופו של דבר זה מדהים לסרט ביוגרפי. גם התקציב המדווח שלו הוא בסך הכול הגיוני ועומד על 100 מיליון דולר ככה שהוא מסודר. 

באופן בלתי נתפס כמעט "צליל החופש" נמצא במקום השלישי עם עוד 19.8 מיליון דולר. יש לו את הירידה הכי קטנה בעשיריה, רק 27.3 אחוזים בהכנסות מסוף השבוע הקודם. ההכנסות הכלליות של הסרט עומדות על 124 מיליון דולר. אלו מספרים עצומים לסרט דתי עצמאי.

פה נגמרות החדשות הטובות לרוב הסרטים האחרים כי אם סרט אחד מצליח יכול להוציא לכולם את האוויר, אין ספק ששני סרטים עצומים יאכלו את ההכנסות של רוב העשיריה.

הסובל הכי גדול הוא "משימה בלתי אפשרית: נקמת מוות – חלק ראשון" שירד מהמקום הראשון הישר לרביעי, עם עוד 19.3 מיליון דולר. זאת ירידה של 64.6 אחוזים בהכנסות מסוף השבוע הקודם. זה לא נוראי, אבל רגליים ארוכות כבר לא יהיו לסרט הזה. ההכנסות הכלליות של הסרט עומדות על 370 מיליון דולר שזה לא נורא, אבל לא מספיק בהתחשב בתקציב שלו. זה לא עוזר שבגלל שביתת השחקנים טום קרוז לא יכול לקדם את הסרט.

כמובן שהמצב יכול להיות נורא יותר כמו עבור "אינדיאנה ג'ונס וחוגת הגורל" שהכניס עוד 6.6 מיליון דולר בסוף השבוע האחרון. זאת ירידה של עוד 45.6 אחוזים בהכנסות מסוף השבוע האחרון. לא ירידה גבוהה מאוד, אבל די גבוהה עבור סרט בסוף השבוע הרביעי שלו על המסכים. ההכנסות הכלליות שלו עומדות על 335 מיליון דולר.

את החצי השני של הטבלה תופסים "הרוע שבפנים: הדלת האדומה" (6.6 מיליון דולר, הכנסות כלליות 155 מיליון דולר), "אלמנטלי" (5.7 מיליון דולר, 358 מיליון דולר),  "ספיידרמן: ברחבי ממדי העכביש" (2.8 מיליון דולר, 675 מיליון דולר), "רובוטריקים: עליית החיות" (1.1 מיליון דולר, 427 מיליון דולר) ו-"לא לוקחים קשה"  שהכניס עוד מיליון דולר בסוף השבוע האחרון ו-82 מיליון דולר בסך הכל. חבל רק שהוא לא הצליח להגיע להכנסות של 100 מיליון בתור עוד סימן להצלחה.

בסוף השבוע הבא נלמד אם "ברבנהיימר" היא תופעה שבאה להישאר איתנו כל הקיץ או לפחות כמה שבועות. יהיה מעניין לראות איזה ירידה תהיה לשני הסרטים בסוף השבוע הבא אחרי שירד מפלס ההתרגשות הראשוני משני הסרטים. 

שלושה סרטים הולכים להצטרף למרחב הזה בסוף השבוע הבא. "ההטבעה הראשונה" (The First Slam Dunk), סרט אנימציה יפני המבוסס על מנגה שבו נער צעיר מנסה לזכות באליפות כדורסל. חלום הכדורסל שלו בא בעקבות המוות של אחיו הגדול שגם היה כדורסלן. מאחורי הסרט כבר עומדות הכנסות של 148 מיליון דולר ככה שהוא די מסודר. "נגעת נרצחת" סרט אימה שבו נערים מזמנים רוחות בשביל הכיף באמצעות יד, ואחת מהם לוקחת את זה רחוק מדי, כי מה כבר יכול להשתבש? כמו בכל סרט אימה. היחיד שאולי ייתן פייט קטן לשני הלהיטים בטבלה הוא "טירה רדופה" של דיסני שמבוסס על מתקן מפורסם בפארק השעשועים שלהם ומאוד ישמח להיות "שודדי הקאריביים" הבא. הסרט מספר על אמא שמזמינה לאחוזה שהיא זה עתה רכשה כומר, מדריך טיולים, מדיום והיסטוריון כדי לגרש את הרוחות שלא ממש רוצות לעזוב. בסרט יש מלא שמות מוכרים כמו טיפאני האדיש, אוון ווילסון, ג'יימי לי קרטיס, דני דה ויטו, ג'ארד לטו שלא מופיע כמעט בטריילרים, רוזריו דוסון ועוד הרבה. נראה שדיסני לא השקיעו הרבה בשיווק של הסרט הזה כי כמעט לא שומעים עליו. פעם הייתי אומרת אל תזלזלו בכוח של דיסני אבל כוח המותג שלהם די נפגע.