דוח קופות שבורות: מהדורת בריטניה

האימפריה מכה שנית. שוב.

בלי לנקר עיניים לאף אחד, אבל מסתבר שיש מדינות שבהן בתי הקולנוע עדיין פתוחים. בערך. בבריטניה למשל, כמה בתי קולנוע עדיין פתוחים – לא כולם, אבל הם לא בודדים. למרות שבריטניה הכינה חבילת סיוע חסרת תקדים של 1.7 מיליארד פאונד לתרבות, נראה שרוב בתי הקולנוע לא נכללים במענק הזה, אלא רק בתי הקולנוע העצמאיים כך שרוב בתי הקולנוע נמצאים במצוקה כלכלית וכנראה בגלל זה חלקם פתוחים בניסיון לשמור על הכנסה. אז בואו נראה מה הם החליטו להקרין. שימו לב שהנתונים מתייחסים לסוף השבוע הקודם, 17-19 ביולי בבריטניה.

כדי לתת קנה מידה שתוכלו להשוות אליו ולהבין עד כמה מגוחכים הסכומים שאני הולכת להציג כאן, אני רוצה לתת השוואה. בסוף השבוע של 19-21 ביולי 2019 יצא בבריטניה "מלך האריות" שפתח עם 20 מיליון דולר ב-713 בתי קולנוע. זה לא הסכום הענק של ארצות הברית, אבל סכום מכובד מאוד למדינה הלא ענקית בהשוואה. המקום השני היה "צעצוע של סיפור 4" עם 3.3 מיליון דולר.

עכשיו כשאנחנו יודעים מה הסכומים שאפשר להגיע אליהם בבריטניה, בואו נראה מה אנשים רואים בקולנוע כשאין סרטים חדשים שיוצאים ויש מגיפה.

במקום הראשון, מוקרן ב-123 בתי קולנוע, נמצא "קדימה" עם 61 אלף (!) דולר. זה סיפור קצת מוזר, כי לכאורה אין סיבה שהוא יקבל אפילו דולר אחד: "קדימה" מוקרן כרגע חינם ב"דיסני פלוס" שכבר הגיע לבריטניה. מצד אחד, לא בטוח שהסרט זמין אצלם – הם קצת הולכים על מודל נטפליקס שבו כל מדינה מקבלת תוכן קצת אחר. מצד שני, אולי בכל זאת משפחות סתם רוצות להתרענן בקולנוע ומחפשות שינוי שגרה. כך או כך סרט הפיקסאר החביב על שני אחים שחיים בעולם קסם, מנסים להתאחד עם אביהם שנפטר באמצעות קסם ומקבלים בעיקר את פלג הגוף התחתון שלו, הוא כרגע הסרט מספר אחת בבריטניה.

המקום השני הולך להפתיע אתכם, "מלחמת הכוכבים – פרק 5: האימפריה מכה שנית" עם 41 אלף דולר. הסרט שנחשב לאחד מסרטי ההמשך הטובים ביותר אי פעם, הכניס כבר 9.8 מיליון דולר ביציאה המחודשת שלו לקולנוע, כשמתוכם 9.1 מיליון דולר מגיעים מהממלכה המאוחדת. זה די נחמד להכניס את המילה "מיליון" בהקשר של סרטים בתקופה היבשה הזאת בבתי הקולנוע. אם אתם תוהים למה הוא יצא שוב לקולנוע, התשובה היא שהסרט חוגג 40 שנה ליציאתו המקורית. זה היה אמור להיות אירוע גדול אבל הפצה מצומצמת זה כל מה שיש כרגע ואין אירועים גדולים יותר בינתיים. בנוסף, הוחלט לשחרר את הסרט באיכות 2k רגילה ולשמור את 4k לדיסני פלוס. באופן כללי הסרט הכניס 557,779,124 דולר מכל ההקרנות הקולנועיות שלו (זאת לא הפעם הראשונה שהוא חזר לקולנוע).

במקום השלישי נמצא "טרולים מסביב לעולם" עם הכנסות של 29 אלף דולר. הסרט יצא כבר ב-10 באפריל להשכרה בתשלום באינטרנט אבל כנראה שחלק החליטו שזול ונעים יותר לראות אותו בתור חוויה קולנועית. סרט ההמשך ל"טרולים" מביא את סיפורם של טרולים שמנסים להתאחד נגד הטרולים של מוזיקת הרוק שרוצים להשתלט על כל סוגי המוזיקה. סרט ההמשך הזה הכניס רק 7.1 מיליון דולר בבתי הקולנוע ברחבי העולם, לא כולל ארצות הברית שם הוא לא יצא בעקבות המגפה, אבל לטענת יוניברסל הוא הכניס לפחות 90 מיליון דולר מהכנסות דיגיטליות. האם זאת הצלחה? כנראה נדע רק אם יצא סרט מספר 3 בסדרה ואם הוא יצא לקולנוע או ישר לרכישה דיגיטלית.

במקום הרביעי נמצא "Black Water: Abyss" בסוף השבוע השני שלו בקולנוע והוא הכניס 20 אלף דולר. זה סרט אימה על חבורה של צעירים שמגיעים למערה תת מימית יפה ונתקעים שם עם תנין כששיטפון חוסם את היציאה שלהם מהמערה. ההכנסות הכלליות של הסרט שהן רק מהממלכה המאוחדת עומדות על 75 אלף דולר. מקסים.

במקום החמישי יש לנו עוד קלאסיקה עם שחרור מחדש של "ריקוד מושחת", אחד מסרטי הריקוד הכי מפורסמים של כל הזמנים עם הפסקול האייקוני ופטריק סווייזי אחד, הכניס בסוף השבוע 18 אלף דולר, 56 אלף דולר בכללי ליציאה המחודשת הזאת ו-217 מיליון דולר בסך הכול.

במקום השישי יש לנו סרט חדש! Dreambuilders. כן ממש סרט חדש. יחסית. הסרט הוא סרט דני שיצא בדנמרק במרץ ועכשיו מגיעה לבריטניה הגרסה המדובבת שלו. מינה ואבא שלה גרים ביחד בשלווה עד שהיום אחד ארוסתו והבת שלה ג'ני עוברים לגור איתם. מינה מגלה את העולם שמעבר לחלומות שבו אפשר לבנות חלומות ולשנות אותם. ככה היא חושבת שתצליח לשנות את אחותה החורגת החדשה. הסרט הכניס עד כה 116,917 דולר.

במקום השביעי יש לנו סרט קצת פחות חדש: "רצח כתוב היטב". הסרט מוקרן אך ורק בארבעה בתי קולנוע והכניס בסוף השבוע 14 אלף דולר. זהו עוד סרט שזמין לרכישה באינטרנט כבר ממזמן אבל עדיין יש אנשים שמוכנים לראות אותו בקולנוע, או לראות אותו שוב בקולנוע, כי זה סרט מעולה. זה לא באמת משנה יותר מדי להכנסות הכלליות של הסרט שעומדות על 309 מיליון דולר.

במקום השמיני אנחנו ממשיכים עם מרתון הנוסטלגיה: "הארי פוטר וחדר הסודות". בשבוע שעבר בתי קולנוע בבריטניה וכנראה בעוד מקומות בעולם שחררו מחדש את "הארי פוטר ואבן החכמים". יש מצב שתושבי בריטניה ושאר אירופה יכולים ליהנות ממרתון סרטי הארי פוטר כשכל שבוע יוצא לקולנוע סרט נוסף בסדרה, מה שנשמע כמו חוויה מהנה במיוחד. זה גם תזמון מושלם כי בדיוק נגמר מופע ההקראות האינטרנטי של "הארי פוטר ואבן החכמים".

"הארי פוטר וחדר הסודות" הכניס 13 אלף דולר בסוף השבוע. לא בדיוק סכומים של שוברי קופות אבל בכללי ההפצה המחודשת הזאת הכניסה 16 מיליון דולר, מה שלפי Box Office Mojo הגדיל את ההכנסות הכלליות של הסרט ל-895 מיליון דולר (למקרה שתהיתם "הארי פוטר ואבן החכמים" הכניס 15.5 אלף דולר בסוף השבוע שלפני שבועיים וההפצה המחודשת הכללית שלו הכניסה 17 מיליון דולר, מה שהכניס אותו לראשונה למועדון מיליארד הדולר).

זוכרים שליידי גאגא ובראדלי קופר היו בסרט ביחד לפני שנתיים? אז קבלו את המקום התשיעי "כוכב נולד", שהכניס עוד 13 אלף דולר. להזכירכם יצאו לסרט הזה עוד שלוש גרסאות, המקורית יצאה בשנת 1937 ועוד שתי גרסאות יצאו בשנת 1956 וב-1976. יכול להיות שזאת גרסת הבמאי הארוכה יותר שהובטחה אבל לא מצאתי שום הוכחה או כתבה על כך שהגרסה המיוחדת אכן יצאה. ככה או ככה גם שנתיים אחרי יש אנשים שהסרט והמוזיקה שלו עדיין נוגעים להם בלב.

במקום האחרון יש לנו עוד סרט לכל המשפחה, "סוניק – הסרט" שהכניס עוד 13 אלף דולר. הסרט די נפגע מוירוס הקורונה שהתחיל לגרום נזקים ברחבי העולם פחות מחודש לאחר יציאתו. העיבוד למשחק המחשב הנוסטלגי הצליח כנגד כל הסיכויים וגם עכשיו עדיין ממשיכים קצת ליהנות ממנו. סרט ההמשך אמור לצאת ב-8 לאפריל 22. מה שנראה אופטימי לאור המצב הנוכחי שבו רוב ההפקות אפילו לא חזרו לצילומים.

נראה שבזמן שבו למעט בתי הקולנוע שפתוחים אין באמת מה להקרין, הם מוצאים פתרונות יצירתיים וכיפיים שכמעט אף אחד לא מגיע לראות כי המצב של בריטניה עדיין לא טוב במיוחד מבחינת ההתמודדות עם הקורונה. בכל זאת, נחמד לראות שיש עדיין בתי קולנוע פתוחים בעולם.