דוח קופות שבורות, 28.05.2023: גלים בינוניים

ברוכים הבאים למכונה.

"בת הים הקטנה צוללת", "בת הים הקטנה לא עושה גלים", "לא עולה אל פני הים", "אחרי הגאות מגיע השפל של דיסני", "דיסני שוקעים למצולות". אלה רק חלק ממשחקי המילים שאפשר לעשות השבוע. זה לא של"בת הים הקטנה" היה סופ"ש כל כך גרוע, אבל יחסית לציפיות ביחד עם האכזבה מהשוק הבינלאומי הסרט הזה ממשיך את הטרנד המאכזב של דיסני השנה. אחרי תקופה שהם שלטו בקופות ביד רמה, ואנשים הופתעו אם סרט גדול שלהם לא הגיע למיליארד דולר (או ממש קרוב לזה), דיסני פשוט לא מצליחים לשחזר את ההצלחה הזו.

אז הפתיחה על פני שלושת הימים הראשונים של "בת הים הקטנה" עומדת על 95.4 מיליון דולר. יותר קרוב לפתיחה של "אלאדין" (91 מיליון) מאשר לפתיחה של מלך האריות (195 מיליון). אבל זה מילא – דיסני היו מוכנים לעוד "אלאדין". הבעיה העיקרית שבשוק הבינלאומי "בת הים הקטנה" הכניסה רק עוד 68 מיליון דולר לסכום גלובלי של 163.8 מיליון דולר. לשם השוואה, בסופ"ש השני שלו ברחבי העולם "מהיר ועצבני 10" הכניס 87.3 מיליון דולר. 

מה שמביא אותנו ל"מהיר ועצבני 10" במקום השני. למרות מה שיכול להשתמע, עדיין מדובר בהכנסות מאכזבות. הסרט התרסק בכ-66% בסופ"ש השני שלו והכניס רק 23 מיליון דולר. להשוואה, זה בדיוק אותו הסכום שהכניס הסרט הקודם בסדרה בסופ"ש השני שלו, אבל גם הייתה לו פתיחה קצת יותר גדולה וגם קורונה להתמודד איתה. מה התירוץ שלהם עכשיו? טוב, סדרת מהיר ועצבני תמיד הכניסה את רוב הכסף שלה מחוץ לארה"ב, והסרט הזה לא שונה גם אם הוא קצת מאכזב. כרגע ההכנסות הגלובליות עומדות על 507 מיליון דולר ואם דיסני אופטימיים, הם מקווים ש"בת הים הקטנה" יגיע לסכום הזה. 

אבל לא הכל רע לדיסני. אחרי הפתיחה המאכזבת, הביקורות הטובות והדיבור החיובי על "שומרי הגלקסיה: חלק 3" עוזרות לסרט לשמור על רגליים ארוכות וירידה של 37% בלבד בסופ"ש הרביעי שלו (20.3 מיליון דולר). עד עכשיו הסרט לא ירד פעם אחת ביותר מ-50% מהסופ"ש הקודם והגיע להכנסות בארה"ב של כמעט 300 מיליון. זו לא הצלחה עצומה (והתחרות בשבועות הקרובים הולכת להיות ברוטלית), אבל הוא לא "קוואנטומניה" או "אהבה ורעם". כרגע הסרט עומד על הכנסות של 731.4 ברחבי העולם ויכול לעקוף את הכנסות הסרט השני (869 מיליון). מיליארד? לא סביר בעליל, אבל מי יודע?

במקום הרביעי שובר הקופות המטורף "האחים סופר מריו: הסרט" עם הכנסות של 6.2 מיליון דולר וירידה של 35%. בארה"ב לבדה מריו עומד כבר על כמעט 560 מיליון דולר, ובמקום השני ברשימת סרטי האנימציה המצליחים ביותר בארצות הברית מאחורי "משפחת סופר על 2" (608.5 מיליון). בגלובלי, מריו הגיע כבר ל-1.27 מיליארד ונכנס לרשימת 20 הסרטים המצליחים בכל הזמנים. את "לשבור את הקרח" הוא יעקוף בימים הקרובים, וינסה בזמן שנשאר לו לעבור גם את "לשבור את הקרח 2" (1.45 מיליארד) כדי להפוך לסרט האנימציה הכי מצליח בכל הזמנים. 

סרט חדש נוסף שאינו רימייק הוא "המכונה" שמבוסס על מופע הסטנדאפ של ברט קרישר. אישית אני לא מכיר את הבחור, אבל פרט לקרישר, הקאסט כולל את מארק האמיל, שזאת תוספת נעימה. אבל אם תשאלו אותי, העניין האמיתי הוא הבמאי, פיטר אטנסיו, שסרטו הקודם "קיאנו" היה ממש מוצלח בתור קומדיית אקשן. אז אולי גם הסרט הזה כל כך מוצלח? טוב, לא על פי הביקורות. בעגבניות רקובות הוא עומד על 25% בעוד "קיאנו" נעצר על 78%. גם ההכנסות פחות טובות, עם 5 מיליון לעומת 9.5 לקיאנו. 

עוד סרט חדש במקום השישי "אבי החתן". לא דרמה מרגשת או ביוגרפיה היסטורית, כי אם קומדיה שבה אבא איטלקי פוגש את הורי הכלה האמריקאית של בנו. בעזרת הכישרון והמנעד הרחב שלו, רוברט דה נירו מגלם את האבא האיטלקי שפוגש את הורי הכלה וזה בכלל לא דומה ל"פגוש את ההורים". המבקרים לא אהבו (32%) והקהל לא הגיע (4.3 מיליון). 

ג"רארד באטלר לא מוותר ועושה עוד סרט אקשן. במקום השביעי "קנדהאר", סרט שיענו מבוסס על סיפור אמיתי שמספר על סוכן CIA שנמלט מאפגניסטן עם המתורגמן שלו, כאשר הטאליבן, דאע"ש, איראן, ארגון קוברה, וריטה ריפסולה דולקים אחריהם. עם 45% במדד העגבניות זה מתחיל להראות שככל שהציון של העגבניות יותר גבוה ככה הסרט הכניס פחות הסופ"ש. 2.4 מיליון מאוד מאכזבים, אפילו יחסית לסרטי האקשן של ג"רארד באטלר שסרטו הקודם הכניס 10.2 מיליון. 

התאוריה מחזיקה! הסרט הבא ברשימה, "שקרים קטנים", עומד על 95% במדד העגבניות, אבל הכנסות של כ-1.4 מיליון בלבד (כדי להיות פייר הוא רק הופיע על 915 מסכים, לעומת מעל 2000 לסרטים שמעליו). ג"וליה לואיס-דרייפוס מגלמת סופרת ששומעת שבעלה לא אוהב את הספר החדש שלה, מה שמוביל למשבר אמון ביניהם ופקפוק בכישרון ובחיים שלה. 

את הרשימה סוגרים  "להעיר את השד" עם עוד מיליון דולר, הכנסות כוללות בארה"ב של 66 מיליון וגלובלי של 142.6 מיליון. ו"מועדון הספר הטוב: הפרק הבא" שמתרסק ב-71% (וואו!!!) בסופ"ש השלישי שלו ומכניס 870 אלף דולר בלבד. בארה"ב הוא עומד על 16 מיליון ובגלובלי על 23 מיליון, שזה לא טוב.

בשבוע הבא הולך להיות מעניין מאוד עם ספיידרמן – ברחבי ממד העכביש. הפתיחה של הסרט הקודם הייתה 35 מיליון. בעוד שכולם צופים פתיחה יותר מרשימה לסרט ההמשך, השאלה היא עד כמה. פי 2? אולי פי 3? אולי אפילו פי 5? אני צופה קרוב ל-145 מיליון, אבל בהערכה אופטימית אפילו 160. יאללה, הימורים.