דוח קופות שבורות, 28.4.85: מועדון ארוחת הכסף

חוזרים לשנות השמונים עם נתונים שאנחנו מקווים שהם נכונים.

בהוליווד עכשיו בעיקר מחכים שיהיה אפשר לשחרר את הסרטים שהם כבר צילמו בבתי קולנוע ולאט לאט מנסים לעכל איך זה הולך להיות לצלם סרטים חדשים בעתיד הקרוב עם תקנות של ריחוק חברתי. בתי הקולנוע מחכים שיתנו להם לפתוח את ושאנשים יהיו מוכנים ללכת אליהם ומקווים לא לפשוט רגל עד אז. ואנחנו בינתיים ממשיכים במסע שלנו לעבר לראות איך סרטים ישנים הצליחו בקופות. הפעם אנחנו חוזרים ל-1985 בסוף השבוע שלפני הנוכחי (26-28 לאפריל). בגלל שזה ממש אחורנית חלק מהנתונים לא קיימים אבל אנחנו עובדים עם מה שיש לנו.

ומה שיש לנו זה "מועדון ארוחת הבוקר" במקום הראשון. אחרי 11 שבועות בקולנוע זה השבוע הראשון שבו הוא טיפס למקום ראשון, אחרי שהוא היה מקום 17 בשבוע הקודם ואז, כך נראה,  נעלם בשבוע שאחרי. זה מוזר ואפשר ורצוי לתהות בקול רם מה לעזאזל קורה פה, אבל במקום להתמקד במה שאין לנו (נתונים הגיוניים), בואו נתמקד במה שיש לנו (נתונים כלשהם).  "מועדון ארוחת הבוקר" לא צריך הקדמה: מדובר באחד מסרטי הנוער הטובים ביותר אי פעם, אחד מהסרטים הכי טובים של שנות ה-80 ובדרך כלל נכנס לכל רשימה של הסרטים הכי טובים אי פעם, בתוספת שיר אחד שנשאר איתנו לנצח. הסרט נכתב, בוים והופק על ידי ג'ון יוז, אשף סרטי הנוער בפסגת הקריירה שלו. 

אה כן, הכנסות. אז באותו סוף שבוע הסרט הכניס 10.6 מיליון דולר (25.4 מיליון דולר של ימינו). בכללי הסרט הכניס 51.5 מיליון דולר (123.5 מיליון דולר של ימינו). אם זה לא נשמע לכם מרשים, קחו בחשבון את התקציב הקטנטן של הסרט, מיליון דולר אחד בודד (2.3 מיליון דולר של ימינו).טירוף.  

במקום השני נמצא "מה ראו עיני החתול" שעלה מהמקום התשיעי בשבוע הקודם והכניס 5.9 מיליון דולר בסוף השבוע הנוכחי (14.1 מיליון דולר של ימינו). הסרט הוא בעצם סרט אנתולוגיה של שלושה סרטי אימה שאת שלושתם כתב סטיבן קינג. שניים מהסרטים הקצרים מבוססים על סיפורים קצרים שלו ואת השלישי הוא כתב במיוחד לסרט הזה, כשבין שלושתם מקשר חתול משוטט. יש הרבה שמות מפורסמים בסרט אבל השם הכי מפורסם הוא של דרו ברימור שהייתה רק בערך בת 10 כשהסרט יצא וזה בסך הכול הסרט החמישי שהיא הצטלמה אליו. מבחינה כלכלית הסרט היה הצלחה לא רעה. הסרט הכניס 13 מיליון דולר (31 מיליון דולר של ימינו) על תקציב של 7 מיליון דולר (16.7 מיליון דולר של ימינו). אם כי גם פה נראה שיש רק מידע חלקי על הסרט כי הוא נראה כאילו הוא היה רק שלושה שבועות בטבלה.

במקום השלישי נמצא "שושנת קהיר הסגולה" שהכניס 4.4 מיליון דולר (10.7 מיליון דולר של ימינו) באותו הסוף שבוע. הסרט הוא קומדיה רומנטית שנכתבה ובוימה על ידי וודי אלן. הסרט מתרחש ב-1935 בזמן השפל הגדול, ססיליה (מיה פארו) בורחת מהמציאות הקשה של חייה על ידי צפייה בסרטים בקולנוע. יום אחד הכוכב (ג'ף דניאלס) של "שושנת קהיר הסגולה" שבו היא צפתה שוב ושוב יוצא ממסך הקולנוע לחיים האמיתיים. בסך הכול הסרט הכניס 10 מיליון דולר (23.9 מיליון דולר של ימינו) והיה מועמד לשלל פרסים כולל מועמדות לאוסקר על התסריט הטוב ביותר.

במקום הרביעי יש לנו כניסה חדשה: "Stick" שהכניס 3.3 מיליון דולר (7.9 מיליון דולר של ימינו) באותו הסוף שבוע. הסרט הוא דרמת פשע בכיכובו של ברט ריינולדס שגם ביים את הסרט. בסרט הוא משתחרר מהכלא לאחר שריצה עונש מאסר של 7 שנים. הוא נפגש עם חבר ותיק שישר מכניס אותו לצרות לא חוקיות חדשות. מאמצי הבימוי של ברט ריינולדס לא נשאו פרי, האולפנים הכריחו אותו לצלם מחדש חלקים נרחבים מהסרט והביאו עוד תסריטאי לשנות חלקים בתסריט. התוצאה הייתה אסון כלכלי. התקציב של הסרט התנפח ל-22 מיליון דולר (52 מיליון דולר של ימינו) והכניס רק 8.4 מיליון דולר (20.1 מיליון דולר של ימינו).

במקום חמישי יש לנו כניסה חדשה נוספת: "אחת מהחבר'ה" עם 3.3 מיליון דולר (7.9 מיליון דולר של ימינו). הסרט עוקב אחרי טרי (בגילומה של ג'ויס הייסר), תלמידת תיכון שרוצה להיות עיתונאית אבל אף אחד לא לוקח אותה ברצינות בגלל היופי שלה. כדי לפתור את הבעיה היא מחליטה להעמיד פנים שהיא בן ונרשמת לתיכון אחר בשביל להשיג את המטרה, להיות עיתונאית ושייקחו אותה ברצינות. הסרט הוא בעצם עיבוד ל"הלילה השנים עשר" של שייקספיר, עשור לפני ש"קלולס" עשה את אותו טריק עם ג'יין אוסטן. התוצאה היא סוג של סרט קומדיה לבני נוער שעדיין נחשב לסרט קלאסי בז'אנר של תלמידי תיכון. לא ידוע מה התקציב של הסרט אבל הוא הכניס בסך הכול 11.5 מיליון דולר (27.5 מיליון דולר של ימינו). 

במקום השישי נמצאת הקומדיה המצליחה "תרגיל לשוטרים מתחילים 2: המשימה הראשונה" שאחרי ארבע שבועות במקום הראשון ירדה ישר למקום שישי. לא נורא, הסרט עדיין להיט. הסרט הכניס בסוף השבוע הנוכחי 3 מיליון דולר (7.1 מיליון דולר של ימינו). צוות השוטרים המצחיקים והמשונים שבסרט הקודם למדו איך להיות שוטרים באקדמיה, יוצאים עכשיו למשימה הראשונה שלהם בשטח והתוצאה כמובן, מצחיקה ביותר. במוג'ו רשום שהסרט הכניס 55.6 מיליון דולר (133.3 מיליון דולר של ימינו) אבל ללא הכנסות מחוץ לארצות הברית ובעמוד הוויקיפדיה של הסרט רשום שהסרט הכניס 115 מיליון דולר (275 מיליון דולר של ימינו). אני לא יודעת מי מהם צודק, אבל נראה לי שאפשר לסכם שהסרט הצליח מספיק בשביל סרט המשך וזה מספיק טוב בשבילי. 

במקום השביעי נמצא סרט שמזכיר בסוג ההומור את הסרט שמעליו אם כי לא הצליח כמוהו "Moving Violations". הסרט הכניס בסוף השבוע הנוכחי 2.2 מיליון דולר (5.2 מיליון דולר של ימינו). אחרי אינספור עבירות תנועה אנשים שונים מוצאים את עצמם נשלחים על ידי בית המשפט לבית ספר לנהיגה אחרי שרישיונם נשלל ורכבם הוחרם. במקום קורס נורמלי לנהיגה, הם מגלים שהשוטר שאמור ללמד אותם הכין להם קורס שלא ניתן לעבור אותו. כמובן שכל זה יוצר סיטואציות מאוד משעשעות. הסרט הוא גם הבכורה הקולנועית של דון צ'ידל כ"עובד בג'וסי בורגר". אני לא יודעת מה התקציב של הסרט אבל הוא הכניס 10.6 מיליון דולר (25.4 מיליון דולר של ימינו) מה שלא נראה כמו להיט בהתחשב בסרט שמעליו אבל יש מצב שזה סכום מכובד.

במקום השמיני נמצא "מסכה", אחרי 8 שבועות בקולנוע והרבה מועמדויות לפרסים הסרט הכניס בסוף השבוע הנוכחי 2.1 מיליון דולר (5 מיליון דולר של ימינו). הסרט עוקב אחרי רוקי (אריק סטולץ) אשר בשל מחלה גנטית נדירה נולד עם עיוות חמור בפנים. את אמו משחקת שר, שאפילו זכתה בפרס השחקנית הטובה ביותר בפסטיבל קאן והייתה מועמדת לעוד שלל פרסים על התפקיד. אמו מנסה לתת לו חיים רגילים וטובים למרות שהיא עצמה לא נחשבת לרגילה במיוחד בתור חלק מעולם האופנועים. הסרט הזה פרט להרבה אנשים על מיתרי הלב והם בתמורה המטירו עליו כסף. בסך הכל הסרט הכניס 48 מיליון דולר (115 מיליון דולר של ימינו).

במקום התשיעי נמצא סרט פנטזיה ימי בניימי "ליידי נץ" שהכניס בסוף השבוע הנוכחי 2 מיליון דולר (4.9 מיליון דולר של ימינו). הסרט עוקב אחרי גנב (בגילומו של מתיו ברודריק) שהוא היחיד שהצליח לברוח מהכלא בעיר בצרפת של ימי הביניים. על הדרך הוא ניצל על ידי קפטן נוואר (בגילומו של רוטגר האוור) שמגייס אותו למשימה מיוחדת של שבירת קללה שהוטלה עליו ועל אהובתו (מישל פייפר) תוך כדי שימוש בכישוריו המיוחדים. הסרט הכניס בסך הכול 18 מיליון דולר (43 מיליון דולר של ימינו). הסרט גם היה מועמד ל-2 סרטי אוסקר על עריכת הסאונד הטובה ביותר ועל הסאונד הטוב ביותר אבל לא זכה באף פרס בסופו של דבר, אבל הוא כן זכה בפרס סאטורן לסרט הפנטזיה הטוב ביותר אז יש לו את זה וזה נחמד.

במקום העשירי נמצא "סוזאן סוזאן" שהכניס 4000 $ פחות מהסרט שנמצא מעליו. זוהי הפעם הראשונה ולא האחרונה שמדונה מנסה את מזלה במשחק. ההתחלה נראה, הייתה סבירה לחלוטין. באופן משעשע, השיר שהכי מזוהה עם הסרט הזה "Into the Groove" לא נכנס לפסקול של הסרט, ההפסד כולו של הפסקול. בניגוד לכל הפרסום על כך שזה "הסרט של מדונה" ו"בואו לראות את מדונה" ו"מדונה מדונה מדונה", מדונה היא בכלל לא השחקנית הראשית בסרט – זאת בכלל רוזנה ארקט, שאפילו זכתה בפרס באפט"א לשחקנית הטובה ביותר… בתפקיד משנה, כי כבר בשנות השמונים לקטגוריות האלו היתה משמעות מועטה. לפעמים בפרסים עושים חלוקה כששולחים מועמדים, באיזו קטגוריה יש סיכויי זכייה טובים יותר, ראשית או משנה, ופה נעשה חישוב נכון. הסרט עוקב אחרי סוזאן של ארקט, עקרת בית משועממת שרואה מודעה בעיתון של מישהו שרוצה להיפגש עם סוזאן (מדונה) בפארק. משם מתחילה שרשרת אירועים קומית ומשעשעת כשסוזאן אחת מעמידה פנים שהיא השנייה ומסתבכת בחיים של הראשונה. כמו שמצופה, הסרט היה הצלחה כלכלית נחמדה כך שעל תקציב של 4.5 מיליון דולר (10.7 מיליון דולר של ימינו) הסרט הכניס 27.3 מיליון דולר (65.4 מיליון דולר של ימינו).

בשבוע שלאחר מכן יצאו שני סרטים. קוד השתיקה. סרט אקשן של צ'אק נוריס, אבל לא מה שציפו ממנו כי הפעם הוא משחק חוקר משטרה שחוקר מבצע עוקץ של סוחרי סמים שהשתבש. אמנם לא סרט טיפוסי של צ'אק נוריס אבל זה צ'אק נוריס, הסרט הכניס 20 מיליון דולר (65 מיליון דולר של ימינו) מה שהפך אותו לסרט השני הכי מכניס של צ'אק נוריס עד לאותה נקודה בקריירה שלו  ("מבצע בעורף האויב" היה אז הראשון). מכובד. 

"Gotcha!" הוא הסרט השני שהולך לצאת בשבוע שאחרי. בסרט, ג'ונתן (בגילומו של אנתוני אדוארדס, לנצח ד"ר מארק גרין מאי. אר), נמצא בחופשה במערב גרמניה, מרגלת מפתה אותו ומכניסה אותו לכל מיני צרות עם הסי.איי.איי והק.ג.ב. ושטויות של סרט אקשן קומי. הסרט הכניס בסופו של דבר סכום צנוע של 10 מיליון דולר (23.9 מיליון דולר של ימינו).