דוח קופות שבורות, 29.11.20: עידן חדש

רגע, אל תלכו, הפעם באמת קרה משהו בקופות!

באופן מפתיע, השבוע יש חדש תחת השמש. למרות שבתי הקולנוע בניו יורק ולוס אנג'לס עדיין סגורים ויש מגמה ברורה של הצטמצמות בתי הקולנוע, אנחנו רואים לראשונה שינוי במגמה של ההכנסות בסרטים בקולנוע, שאולי נגרם בזכות סוף השבוע הארוך שהביא איתו חג ההודיה (למרות שכאן אני מתייחסת להכנסות של הסוף שבוע הרגיל של 27-29 בנובמבר). 

במקום הראשון נמצא סרט האנימציה "הקרודים: עידן חדש" שפתח בבתי הקולנוע עם 9.7 מיליון דולר. הפעם הסרט מוסיף למשפחה הקדמונית האהובה עוד משפחה יריבה, משפחת בטרמן, שטוענים שהם המשפחה העליונה ביותר. המספר בתחילת הפסקה הוא לא טעות: אחרי חודשים של סרטים שפתחו עם גג 4 מיליון דולר, בא סרט והצליח להראות שאפשר קצת יותר. למעשה, זאת הפתיחה הכי גדולה של סרט מאז ש"טנט" פתח עם 20 מיליון דולר בתחילת ספטמבר. כנראה שיש עוד כסף בקולנוע גם באמצע מגפה.

ככל הנראה חלק מההכנסות שלו הן בגלל ש"הקרודים: עידן חדש" הוא סרט לכל המשפחה. נראה שלמרות המפגה, חלק מהמשפחות עדיין מוכנות ללכת לקולנוע, מה שיכול להועיל מאוד לסרטים הבאים שהולכים לצאת, ככה שאולי לא הכול עגום ומשעמם בעתיד הקרוב בזמן המגפה. אז כן, הסרט הקודם פתח עם 43 מיליון דולר, אבל בהתחשב בזה שאנחנו באמצע מגפה, ירידה שכזאת נראית יותר כמו אור בקצה המנהרה מאשר אסון כלכלי. בנוסף לזה, גם שאר העולם די אהב את הסרט והצטרף לחגיגה ככה שהוא הכניס עד כה בכל העולם 34 מיליון דולר בסוף שבוע אחד בלבד. אמנם זאת הצלחה יחסית, אבל ביחס לרוב הסרטים בזמן המגפה זאת הצלחה עצומה.

מה שכן, ההצלחה של "הקרודים: עידן חדש" שאבה את כל הכסף משאר הטבלה וכל שאר הסרטים לא הצליחו להכניס אפילו מיליון אחד לסרט.

בקצרה: במקום השני נמצא "פריקי" עם הכנסות של 799,770 דולר בסוף השבוע האחרון, מתחתיו "המלחמה עם סבא" (585,118 דולר), שהכניס 25 מיליון דולר בסך הכול, סכום די מרשים לקומדיה שיצאה באמצע מגפה. במקום הרביעי נמצא "תנו לו ללכת" (Let Him Go) עם עוד 453,695 דולר. בסוף החמישייה נמצא "בוא לשחק", עם עוד 373,770 דולר ו-10 מיליון דולר בסך הכול (כמעט כמו "פריקי" וכנראה שעם תקציב קטן יותר). במקום השישי "גנב הגון" הכניס עוד 350,138 דולר, "טנט" במקום השמיני מקושש דולרים אחרונים לפני היציאה הדיגיטלית שלו והכניס עוד 300,000 דולר, מה שמצטבר ל-357 מיליון דולר עד כה.   

השבוע גם מתחיל להרגיש את חד המולד, עם הרבה הוצאות מחודשת: במקום השביעי סרט חג מולד "קטן עליו" שקיבל הפצה מחודש לפני שלושה שבועות הצליח להיכנס מחדש לטופ 10 עם הכנסות של 320,000 דולר. כנראה שבאמת מתחילים להרגיש את רוח החג בקולנוע. במקום התשיעי "סנטה במשרה חלקית"  הכניס 170,000 דולר, ובמקום העשירי יש לנו את "כיף של חופשה" (שזה, משום מה, איך שתרגמו את National Lampoon's Christmas Vacation) שהכניס 170,000 דולר בסוף השבוע האחרון. יש עוד סרט שיצא מחדש ונכשל באופן טוטאלי וזה "לשבור את הקרח" הראשון שההפצה המחודשת שלו אפילו לא הצליחה להיכנס לעשיריה והוא נכנס למקום 13. אאוץ'.

בינתיים ביפן "Demon Slayer the Movie: Mugen Train" ממשיך לעשות שמות ולרסק קופות. חוץ מזה שהסרט שומר על המקום הראשון שלו כבר 6 שבועות ברציפות ביפן, הוא גם הכניס 267 מיליון דולר בסך הכול והפך להיות הסרט השני הכי מכניס ביפן אי פעם. מי היה מאמין שאפשר לשבור כאלה שיאים באמצע מגפה. עדיין לא ברור למה הוא לא נמצא בטבלאות הסיכום של כל השנה. אם היו מכניסים אותו לטבלה של בוקס אופיס מוג'ו אז הוא היה יושב שם במקום החמישי הנחמד ביותר.

אפשר גם לציין שבשקט ובלי לעשות רעש "הארי פוטר ואבן החכמים" הכניס כבר 31 מיליון דולר בהפצה המחודשת שלו השנה. בעוד ששאר הסרטים בסדרה שיצאו מחדש לא הצליחו להגיע לאותם גבהים. 

יהיה מאוד מעניין לראות מה יהיה מצבו של "הקרודים: עידן חדש" בשבוע הבא, והאם הוא מיצה את הקהל שלו או לא. תחרות לא תהייה לו מכיוון שהולך לצאת רק סרט אחד: "חצי אחים" (Half Brothers) על בחור מקסיקני שמגלה שיש לו חצי אח אמריקאי והם נאלצים לצאת לטיול בדרכים ביחד. לא בדיוק חומר תחרותי בימינו במיוחד כשאין שמות מוכרים במיוחד קשורים לסרט.