דוח קופות שבורות, 6.4.86: בית ספר לדוחקוים מתחילים 3

מה נשתנה הדוחק"ו הזה מכל הדוחק"וים? שבדוחק"ו הזה יש סרט עם איש שעושה קולות מצחיקים מהפה.

אז אנחנו מעבירים עוד סוף שבוע שבו אין סרטים בקולנוע, כאשר לא ידוע מתי ובאיזו מידה סרטים יחזרו. למעשה יש סיכוי שעד שלסרטים תהיה אופציה לחזור למסך הגדול, רשתות הקולנוע יפשטו רגל. בארצות הברית נראה שעכשיו שהורידו לה את דירוג האשראי בצורה חדה, AMC בדרך לשם. בשביל לא לחשוב על זה, בואו נחשוב על שנות השמונים העליזות. נו, השנים ההם שבהן אף אחד כנראה לא ידע להשתמש במראה והכי חשוב לנו, שבוע עם הרבה סרטים מצחיקים ומעניינים.

אז הפעם הדוחקו חוזר לסוף השבוע הנוכחי (כלומר, ה-15 במספר) בשנת 1986 (זה יוצא ה-4 עד ה-6 באפריל). השבוע הזה גם די מיוחד כי כל הסרטים בטבלה ירדו בפחות מ-30 אחוזים מסוף השבוע הקודם וחלק מהסרטים אפילו עלו בגין חג הפסחא. עוד משהו ששווה לשים לב אליו הוא שהיו פעם פחות אולמות קולנוע. הסרט שנמצא במקום הראשון הוקרן ב-1,770 אולמות קולנוע, דבר שבימינו נחשב להפצה מצומצמת. כלומר, בימינו שהיו רגע לפני ימינו, בלי כל הקורונה. 

במקום הראשון הקומדיה "בית ספר לשוטרים מתחילים 3", שנמצאת במקום הראשון כבר שבוע שלישי ברצף ובפעם האחרונה. הסרט הכניס חמישה מיליון דולר באותו הסוף שבוע שהם 11 מיליון דולר של ימינו. הסרט הזה מחזיר את הצוות של שני הסרטים הקודמים לאמן דור חדש של שוטרים ולהציל את האקדמיה שלהם, תוך כדי מלא תקריות מצחיקות ולא נאותות. בניגוד לסרטים הקודמים בסדרה, הסרט הזה קיבל דירוג PG, כאשר קודמיו קיבלו דירוג של PG-13. כל הסדרה הזאת לא נחשבת ליקירת המבקרים אבל אנשים די נהנו ממנה. בסופו של דבר הסרט הכניס 43 מיליון דולר שהם 101 מיליון דולר של ימינו. זהו הסכום הכי נמוך מבין כל שלושת סרטי הסדרה, אבל זה לא מנע מעוד אינספור המשכים לצאת, כנראה בגלל התקציב הקטן יחסית (12 מיליון של אז, 28 מיליון דולר של היום במקרה הזה) מה שאומר שכל סרט עדיין מניב רווחים יפים.

במקום השני בשבוע השני ברצף נמצא "זהירות הבית מתפרק" שהכניס גם הוא 5 מיליון דולר, אבל 37 אלף דולר פחות מהמקום שמעליו. הסרט הוא בעצם רימייק לסרט משנת 1948. הסרט, בכיכובם של טום הנקס (עדיין בתקופת הקומדיות שלו) ושלי לונג, מתאר זוג שמפונה מהדירה שלו ודרך חבר שהוא לא ממש חבר קונה בית ששווה מיליונים שנמכר להם במחיר מציאה. השיפוצים של הבית אמורים לא לקחת יותר מדי זמן ולהביא את הזוג המאושר אל בית חלומותיהם רק שהחלום מתפרק להם בידיים, יחד עם כל דבר אפשרי בבית. בסך הכול הסרט הכניס 54 מיליון דולר (שהם 127 מיליון דולר של ימינו) על תקציב של 10 מיליון דולר (דאז. 23 מילון דולר של ימינו). לא רע בכלל.

במקום השלישי נמצאת עוד קומדיה והפעם "היפנים באים" (כן, עוד תרגום מקסים לשם של סרט). בעלים של מפעל מכוניות סגור (בכיכובו של מייקל קיטון) שמספק פרנסה לעיר שלמה טס ליפן כדי לשכנע אותם לפתוח מחדש את המפעל. היפנים מסכימים ומביאים איתם גם את העובדים שלהם ומנהל אחראי משלהם, עם כל הצרות שזה גורר. הסרט הוא בבימויו של רון הווארד, זה ששיתף פעולה עם טום הנקס ונתן לו את התפקיד הגדול הראשון שלו ב"ספלאש", ולימים יזכה באוסקר, אם כי לא על קומדיות מהסוג הזה. הסרט הכניס 36 מיליון דולר (84.9 מיליון דולר של ימינו) על תקציב של 13 מיליון דולר (כ-30 מיליון דולר בימינו). לא רע, אבל לא מזהיר, אם כי זה די מרשים שהסרט עלה מהמקום החמישי לשלישי למרות ירידה של 16.9 אחוזים בלבד בהכנסות מסוף השבוע הקודם.

במקום הרביעי נמצא הסלאשר " April Fool's Day" שאמנם לא הצליח יותר מידי בקופות אבל צבר לעצמו קהל מעריצים עם השנים. הסרט עוקב אחרי קבוצת צעירים שמחליטים לחגוג את חופשת האביב שלהם בבית של בן דוד של אחד מהם. אותו הבן דוד עשיר במיוחד והם מתלהבים מכך שהם הולכים לחיות סוף שבוע אחד כמו האליטה. רק שבנוסף למתיחות של הראשון באפריל נראה שיש גם משהו באמת מסוכן מתחת למעטה הבדיחות. הסרט הכניס בסוף השבוע הנוכחי 2.4 מיליון דולר (שהם 5.6 מיליון דולר של ימינו). בסך הכול הסרט הכניס 12.9 מיליון דולר (30 מיליון דולר של ימינו) על תקציב של חמישה מיליון דולר. 

במקום החמישי יש לנו סרט קלאסי: "הצבע ארגמן" שהיה מועמד ל-11 פרסי אוסקר אך לא הצליח לזכות באף פרס. שלוש השחקניות אופרה ווינפרי, מרגרט אייברי ו-וופי גולדברג קיבלו מועמדויות לאוסקר בקטגוריות המשחק, אבל סטיבן ספילברג שביים את הסרט לא הצליח להשיג מועמדות בקטגוריית הבמאי. הסרט מבוסס על הספר זוכה הפוליצר של אליס ווקר בעל אותו השם. זהו סרט היסטורי המתפרס על פני כמעט ארבעים שנה ועוקב אחר התבגרותן הטראגית של שתי האחיות סילי ונטי. בנוסף לשבחים שהסרט קיבל הוא גם נהנה מהצלחה קופתית לא רעה, בסוף השבוע המדובר הוא עלה מהמקום העשירי למקום החמישי עם עלייה של 7.7 אחוזים בהכנסות שהם 2.1 מיליון דולר (שהם 4.9 מיליון דולר של ימינו). סך הכל הסרט הכניס 94 מיליון דולר (שהם 221 מיליון דולר), ככה שיש לו גם את היוקרה וגם את הכסף.

אחד מהדברים שמגדירים את שנות השמונים זה סרטים של ג'ון יוז ומולי רינגוולד, דוגמא: יפה בורוד שנמצא במקום השישי, שאותו כתב ג'ון יוז ובו מככבת מולי רינגוולד. מדובר בסרט נעורים שהוא קומדיה רומנטית על נערה שצריכה לבחור בין פלייבוי שמתבייש בה בגלל שהיא ענייה יחסית אליו (בגילומו של אנדרו מק'קרתי) לבין החבר הכי טוב שלו (בגילומו של ג'ון קרייר). יש עוד כמה שמות מוכרים בסרט כמו ג'יימס ספיידר והארי דין סטנטון ויש סוף אחד שנוי במחלוקת ששונה ברגע האחרון אבל לא קיים בספר שעליו מבוסס הסרט. בסוף השבוע הנוכחי הסרט הכניס 1.9 מיליון דולר (4.4 מיליון דולר של ימינו) וסך הכל הכניס 40 מיליון דולר (שהם 94 מיליון דולר של ימינו) על תקציב של תשעה מיליון דולר. 

במקום השביעי נמצא זוכה האוסקר הטרי (כלומר, בזמנו) "זיכרונות מאפריקה" שהכניס באותו סוף השבוע 1.7 מיליון דולר (ארבעה מיליון דולר של ימינו) בשבוע ה-16 שלו בקולנוע (כמו "הצבע ארגמן"). אל תתנו למספר הצנוע הזה להטעות אתכם, הסרט הכניס בסך הכול 227 מיליון דולר (535 מיליון דולר של ימינו). למעשה בסוף השבוע הזה הוא עלה מהמקום ה-11 למקום השביעי, אבל זה יותר בגלל ההכנסות הצנועות של שאר הסרטים. הסרט, בכיכובה של מריל סטריפ, עוקב אחר חייה של אישה שמתחתנת נישואי נוחות לפני מלחמת העולם הראשונה ונוסעת עם בעלה לאפריקה כדי לפתוח חוות כותנה עם הכסף שלה. החיים לא הולכים לפי התוכניות שלה והיא ובעלה מתרחקים בדיוק כשהיא ועובד בספארי מתקרבים (בגילומו של רוברט רדפורד) והיא מתאהבת באפריקה. בנוסף לכסף, הסרט היה מועמד ל-11 פרסי אוסקר וזכה בשבעה, כולל הסרט הטוב ביותר.

במקום השמיני יש לנו יציאה מחודשת של "היפיפייה הנרדמת" המצויר של דיסני, בהפצה שבסך הכל נכשלה בקופות. כמה נכשלה? בסוף השבוע הנוכחי הסרט הכניס רק 15 אלף פחות מהסרט שמעליו בסוף השבוע החמישי שלו. בסך הכל הסרט הכניס רק 15 מיליון דולר (35 מיליון דולר של ימינו). גם דיסני יכולים להיכשל והם נכשלו די הרבה בעבר.

במקום התשיעי יש לנו עוד חביב אוסקר ומה שנחשב לאחד מהסרטים הטובים ביותר של וודי אלן: "חנה ואחיותיה" שהכניס בסוף השבוע 1.5 מיליון דולר (3.5 מיליון דולר של ימינו) ועלה מהמקום ה-15 למקום התשיעי בסוף השבוע התשיעי שלו בקולנוע. הסרט עוקב אחר שנתיים מלאות דרמה ובעיות בחייהן של שלוש אחיות, כאשר את הדמות הראשית משחקת מיה פארו ואת שתי אחיותיה משחקות ברברה הרשי ודיאן וויסט. בסרט יש עוד הרבה שמות מוכרים כמו מייקל קיין, קארי פישר ז"ל, ג'וליה לואי-דרייפוס, סם ווטרסטון (לנצח בלש בחוק וסדר) ועוד כמה. הסרט היה מועמד לשבעה פרסי אוסקר וזכה בשלושה: שחקן המשנה הטוב ביותר למייקל קיין, שחקנית המשנה הטובה ביותר לדיאן וויסט והתסריט המקורי הטוב ביותר לוודי אלן. בנוסף הסרט היה הצלחה כלכלית לא רעה והכניס בסך הכול 35 מיליון דולר (שהם 82 מיליון דולר של ימינו). 

ובמקום האחרון, שהוא בעצם עלייה מהמקום ה-14 מסוף השבוע הקודם נמצא "היחפן מבברלי הילס" בהפרש זעום של 6,000 דולר מהמקום שמעליו. זוהי קומדיה שמבוססת על המחזה הצרפתי "בודו ניצל מן המים" שכבר עובד לסרט בשנת 32'. הסרט עוקב אחר זוג לא מתפקד שחי בשכונה עשירה ומציל חסר בית מניסיון התאבדות בבריכה שלהם. משם הכל מתדרדר. בט מידלר משחקת כאן בתפקיד הראשי, ביחד עם ניק נולטי וריצ'רד דרייפוס, ולזמר ליטל ריצ'רד יש כאן הופעת אורח מוזיקלית. הסרט הכניס 62 מיליון דולר (146 דולר של ימינו) על תקציב של 14 מיליון דאז ככה שההכנסות של הסרט לא רעות בכלל, במיוחד בהתחשב שלסרט יש דירוג R והוא הסרט הראשון של דיסני עם הדירוג הזה שעכשיו הם בורחים ממנו כמו מאש.   

בשבוע שלאחר מכן יצאו שלושה סרטים שלא היו להיטים, בלשון המעטה. "פושעים עם רישיון" בעל העלילה המופרכת של חמישה נערים מופרעים שנשלחים לבית ספר צבאי שבו יוצא צבא מנסה לחנך אותם מחדש עם כישורים שהם יצטרכו כשברון סמים שם אותם למטרה. " Off Beat", סרט על ספרן שמתחזה לשוטר בשביל תחרות ריקודים. ו-"Critters" הוא סרט אימה קומי דווקא לא כושל שבו קבוצה של חייזרים פרוותיים מגיעים לכדור הארץ ואוכלים אנשים.