דוח קופות שבורות, 7.4.2019: שהאזאם מהרוויח האמון

'בית קברות לחיות' זה לא 'זה', וה'Big' של עולם גיבורי העל מתגלה דווקא יותר כ-'Medium'.

החדשות הגדולות של השבוע התרחשו בכלל מחוץ לקופות: בעוד שדי.סי מנסים לרכוש שוב את אמונו של הקהל אחרי כמה שנים קשות, רוב האנשים בעיקר מחכים ל"הנוקמים: סוף המשחק", כפי שאפשר לראות משבירת שיאי מכירות הכרטיסים המוקדמות. "הנוקמים" הוא הסרט הכי נמכר במכירות המוקדמות ב-24 שעות הראשונות – כל כך הרבה אנשים קנו כרטיסים עד שאתרי מכירות הכרטיסים התחילו לקרוס, גם פה בארץ. אנשים אפילו מספסרים בכרטיסים תמורת 15,000 דולר. אם מישהו התערב ש"סוף המשחק" לא הולך להיות ענק, חבל. הוא הולך להיות ענק. אבל עד אז יש לנו סרטים אחרים לדבר עליהם.

"שהאזאם!" פתח במקום הראשון עם 53 מיליון דולר – פתיחה שהיא כמעט בדיוק הממוצע של פתיחות סרטי גיבורי על. הסרט עוקב אחרי בילי בטסון המתבגר שאחרי מפגש עם קוסם מקבל כוחות על בכל פעם שהוא אומר את השם "שהאזאם". למרות שלסרט יש 91 אחוזים ברוטן טומטוז ואפילו ציון A בסינמה סקור, הקהל הרחב לא התעניין במיוחד בסרט. אולי זה בגלל שהאנשים שהיו ממש מעוניינים כבר ראו אותו בהקרנות הטרום בכורה שנערכו לפני שבועיים בארצות הברית, או אולי בגלל שכולם בזבזו את הכסף שלהם על כרטיסים לנוקמים 4. בניגוד לסרטים אחרים של די.סי, ל"שהאזאם!" אין הכנסות מרשימות בחו"ל שיפצו על הסכומים הלא מרשימים בארצות הברית. בסין, למשל, הסרט פתח עם רק 30 מיליון דולר – הפתיחה הכי נמוכה לסרט של די. סי בסין. מצד שני, התקציב המדווח של הסרט (100 מיליון דולר) קטן יותר מסרט הדי.סי הממוצע, אז "שהאזאם!" לא צריך לדאוג יותר מדי. ההכנסות העולמיות של הסרט עד כה עומדות על 158 מיליון דולר.

במקום השני יש עוד סרט חדש, "בית קברות לחיות": משפחה שעוברת לגור בבית חדש בעיירה שקטה מגלה בית קברות לחיות ביער שליד ביתם. כשטרגדיה מגיעה לבית המשפחה הם מחליטים להשתמש בבית הקברות הזה ומשם הכול מתדרדר. זהו עיבוד לספר של סטיבן קינג שכבר עובד לסרט ב-1989. הביקורות והקהל לא מאוד אהבו את הסרט הזה והוא הכניס 24.5 מיליון דולר בסוף השבוע האחרון בארצות הברית. זהו מרחק עצום מהפתיחה של "זה", שגם הוא מבוסס על ספר של סטיבן קינג אבל פתח עם 123 מיליון דולר. ובכל זאת, זוהי הפתיחה השנייה בגודלה לעיבוד של ספר של סטיבן קינג ופתיחה די ממוצעת לסרט אימה, שכבר כיסתה את התקציב של ה-21 מיליון דולר. זאת לא הצלחה מסחררת ולא כישלון – סתם עוד עיבוד לסטיבן קינג שכנראה יישכח די מהר בין כל העיבודים האחרים.

במקום השלישי "דמבו" לא רק שלא מצליח לעוף, הוא מתרסק. הסרט הרוויח בסוף השבוע האחרון 18 מיליון דולר שהם ירידה של 60 אחוזים בהכנסות – ירידה תלולה לסרט עם פתיחה כל כך חלשה. הסרט הכניס בכל העולם עד כה 213 מיליון דולר, סכום מאכזב כל כך שאולי הוא יתחיל סוף סוף את קץ עידן חידושי הלייב אקשן של דיסני.

במקום הרביעי נמצא "אנחנו" עם הכנסות של 13.7 מיליון דולר. אני חייבת להודות שהסרט מאבד מומנטום די מהר בשביל סרט שיצא רק לפני שלושה שבועות. הוא סבל מירידה של 58 אחוזים השבוע, שהם קצת יותר מדי למספרים כאלה קטנים. למרות זאת, הסרט מזמן כיסה את העלויות המזעריות של 20 מיליון דולר וההכנסות העולמיות שלו עומדות על 216 מיליון דולר, לא רחוק מה-255 של "תברח".

במקום החמישי נמצא "קפטן מארוול". הסרט הכניס בסוף השבוע האחרון 12.4 מיליון דולר ויש לו את הירידה הכי קטנה בעשיריה, של רק 40 אחוזים. הוא חצה את המיליארד דולר בסוף השבוע האחרון והקרול קורפס (כן, זה השם של מעריצי קפטן מארוול) צוהל ושמח. זה סרט מארוול השביעי שחצה את הסף הזה, והסרט השלישי שהוא לא סרט קבוצתי (אלא אם מחשיבים את "קפטן אמריקה: מלחמת האזרחים" בתור סרט סולו). הסרט גם הגיע למקום השלושים בטבלת הסרטים הכי מצליחים בכל הזמנים ועקף על הדרך את "האביר האפל". כש"הנוקמים 4" יגיע לקולנוע ואנשים לא יצליחו להשיג כרטיסים לסרט, אני מצפה שתהיה עוד עלייה בהכנסות של "קפטן מארוול".

במקום השישי נמצא סרט חדש, "The Best of Enemies" בכיכובם של טראג'י פ. הנסון וסם רוקוול. הסרט מתאר את היריבות בין פעילת זכויות האזרח ונשיא הק.ק.ק האזורי, אשר לאחר עשור של יריבות מחויבים לשתף פעולה. הסרט פתח עם 4.4 מיליון דולר פושרים וביקורות מעורבות, מה שהופך אותו לסרט בינוני ולא מזיק – לא סרט לעונת פרסים (אבל את זה כנראה ידעו כשבחרו לשחרר אותו באפריל) וגם לא הצלחה בקופות.

בתחתית הטבלה אין משהו מפתיע או מיוחד מדי: במקום השביעי "Five Feet Apart" הכניס עוד 3.5 מיליון דולר בסוף השבוע האחרון. במקום השמיני " Unplanned", סרט אנטי-הפלות נוצרי מדורג R שנראה כאילו כל העולם נגדו וכנראה בצדק, ירד בעוד 48 אחוזים שהם הכנסות של 3.2 מיליון דולר. "פלא של פארק" ממשיך את הגסיסה האיטית שלו במקום התשיעי עם הכנסות של 2.1 מיליון דולר, ובמקום העשירי אנחנו נפרדים לשלום מ"הדרקון הראשון שלי: העולם הנסתר" שהכניס בסוף השבוע האחרון 1.9 מיליון דולר ומסיים את הפרנצ'ייז ואת השהייה שלו בעשיריה בכבוד.

בסוף השבוע הבא אמורים לצאת שלושה סרטים חדשים: "הלבוי: עלייתה של מלכת הדמים", ריבוט שאני לא בטוחה שמישהו רצה ואני די בטוחה שאף אחד לא מנסה באמת לשווק, ושבטח יהפוך לאחד הכשלונות הגדולים של התקופה הקרובה; "בוסית בקטנה", על אשת טכנולוגיה מצליחה ומרושעת שמתעוררת יום אחד בתור ילדה בת 13 אחרי שנערה מתבגרת מטילה עליה קללה; ו"מיסטר לינק", סרט האנימציה החדשה של לייקה, בו הגיבורים יוצאים למסע כדי למצוא את החוליה החסרה האגדית. למרות צוות השחקנים המרשים ביותר שמדובב את הסרט הוא כנראה לא ממש יצליח בקופות, אבל זה לא מצב חדש עבור אולפני לייקה.

לטבלה המלאה ב Box Office Mojo