דוח קופות שבורות, 7.7.91: שליחות כלכלית

הדוחק"ו שוב חוזר לעבר על מנת להציל את האנושות או לספר על ההצלחות הכלכליות של השבוע. אחד מהשניים.

פינת הדו"חקו השבועית חוזרת. מי שלא חוזר הם בתי הקולנוע, לפחות לא בזמן הקרוב. סוף יולי הוא התאריך שנקבע לפתיחת בתי הקולנוע בארצות הברית, ועד שזה לא יקרה באמת אני לא אאמין לזה. אז אנחנו ממשיכים במסורת החדשה של סקירת ההכנסות של סרטים ישנים, והפעם אנחנו חוזרים לסוף השבוע הקודם בשנת 1991.

במקום הראשון נמצא "שליחות קטלנית 2" שהכניס בסוף השבוע הראשון שלו 31.7 מיליון דולר (59.6 מיליון דולר של ימינו. כל המספרים בכתבה מציינים את ההכנסות בדולרים של שנת 1991. כדי להתאים אותן לאינפלציה תכפילו בכזה 1.8). זהו אחד מסרטי ההמשך המוצלחים ביותר אי פעם, ויש כאלה שיטענו (ואני ביניהם) שהוא יותר מוצלח גם מהסרט הראשון. הפעם ארנולד שוורצנגר משחק רובוט שנשלח לעבר כדי להציל את ג'ון קונור שיגדל להיות המפקד של ההתנגדות האנושית לצבא המכונות. נגדם נמצא רובוט נוזלי משוכלל (בכיכובו של רוברט פטריק) שנשלח מהעתיד כדי להרוג את ג'ון קונור. וכמובן גם לינדה המילטון נמצאת כאן בתפקיד האגדי של שרה קונור, האימא הכי קשוחה אי פעם. הסרט גם היה הצלחה קטלנית והכניס 516 מיליון דולר על תקציב של 102 מיליון דולר.

במקום השני יש לנו עוד סרט המשך, "האקדח מת מצחוק ½2: ריחו של הפחד", שהכניס בסוף השבוע השני שלו בקולנוע עוד 11.6 מיליון דולר. לזלי נילסן חוזר בתור לוטננט פרנק דרבין, אחד מהשוטרים הכי חסרי שכל שהופיעו על המסך הגדול. לצדו בתפקידי אורח נמצאים פריסילה פרסלי ואו. ג'יי. סימפסון, שגם משחק שוטר בסרט הזה. כן, הם לא ידעו עד כמה זה ליהוק לא מוצלח ואירוני בזמנו. אמנם הסרט סבל מירידה די חדה בסוף השבוע השני שלו בקולנוע (44 אחוזים), אבל בסך הכל הוא נחשב להצלחה לא רעה בכלל. הסרט הכניס 86 מיליון דולר על תקציב של 23 מיליון דולר וזכה לעוד סרט המשך.

במקום השלישי נמצא "רובין הוד: נסיך הגנבים" שבסוף השבוע הרביעי שלו בקולנוע הכניס 10.3 מיליון דולר. קווין קוסטנר (שזכה על תפקידו פה בראזי) משחק בסרט את נסיך הגנבים שגונב מהעשירים, מחלק לעניים ומתעלם ממבטאים, ואלן ריקמן משחק את השריף מנוטינגהאם ג'ורג' המרושע, שרוצה להתחתן עם העלמה מריאן (בגילומה של מרי אליזבת מסטרנטוניו). ובל נשכח את שיר הנושא האגדי שאותו שר בריאן אדמס, "(Everything I Do) I Do It for You". הסרט היה להיט כלכלי שהכניס 390 מיליון דולר על תקציב של 48 מיליון דולר.

במקום הרביעי נמצאת הקומדיה "תעצרו את העיר, אני רוצה לרדת", שהכניסה בסוף השבוע החמישי שלה 8.2 מיליון דולר. בסרט בילי קריסטל משחק את מיטש, בן 39 נשוי עם ילדים ועבודה יציבה, שחווה את משבר גיל העמידה. שני חבריו הטובים מתמודדים עם משברים משלהם, ומחליטים בתור מתנת יום הולדת לחברם לנסוע כולם לשבועיים בחווה בניו-מקסיקו, שם הם יעברו ביחד חוויות מטלטלות ומצחיקות שיעזרו להם להתמודד עם המשברים בבית. על הסרט הזה ג'ק פאלאנס זכה באוסקר לשחקן המשנה, דבר שהוליד שלל רגעים בלתי נשכחים באוסקר בעקבות האמירות וההתנהגות האקסצנטרית של פאלאנס. הסרט הזה מזכיר לנו שפעם קומדיות היו ז'אנר מצליח בקולנוע – הסרט הכניס 179 מיליון דולר על תקציב של 27 מיליון דולר.  

אם התגעגעתם לקווין קוסטנר אז קבלו אותו שוב, הפעם במקום החמישי עם "רוקד עם זאבים" שבסוף השבוע ה-35 שלו הכניס עוד 6.3 מיליון דולר כשהוא עולה מהמקום החמישה עשר לחמישי, כנראה בעקבות הפצה מחודשת לכבוד יום העצמאות האמריקאי. הסרט מבוסס על ספר בעל אותו שם ואת התסריט כתב המחבר של הספר, מייקל בלייק. את הסרט ביים קווין קוסטנר, שגם משחק בו את התפקיד הראשי. בסרט הוא משחק חייל שלאחר פציעה במלחמת האזרחים מבקש להיות מוצב במקום הנידח ביותר בארצות הברית כדי שיוכל לראות את המערב הפרוע לפני שהוא נעלם. בזמן שהוא מבלה לבד בבסיס הוא מתיידד עם שבט אינדיאנים באזור ועם זאב. למרות שהיה קשה להרים את הפרויקט מהקרקע הוא היה הצלחה בטקסי הפרסים והצלחה כלכלית. הסרט היה מועמד ל-12 פרסי אוסקר וזכה ב-7, כולל פרס הסרט הטוב ביותר ופרס הבמאי הטוב ביותר לקווין קוסטנר, ככה שהוא היה המנצח הגדול של הטקס באותה השנה. והוא הכניס 424 מיליון דולר על תקציב צנוע ביותר של 22 מיליון דולר. הצלחה בכל החזיתות. 

במקום השישי יש לנו עוד עלייה מפתיעה מהמקום השלושה עשר לשישי עם "סוף סוף השאירו אותנו לבד", שהכניס 6.1 מיליון דולר בסוף השבוע. כריסטינה אפלגייט משחקת את סו-אלן, האחות הבכורה לארבעה אחים צעירים. אימא שלהם נוסעת לטיול לאוסטרליה לחודשיים ומשאירה אותם עם בייביסיטר קשוחה וזקנה, שהולכת לעולמה כבר בערב הראשון. הם מחליטים לעשות את המעשה האחראי, כלומר לא לספר לאף אחד שהבייביסיטר מתה ולהסתדר לבדם במשך חודשיים. הסרט היה הצלחה כלכלית סבירה והכניס 25 מיליון דולר על תקציב של 10 מיליון דולר.

במקום השביעי נמצא "מותק, הילד השתגע 2" שנכנס ישר למקום השביעי עם 5.3 מיליון דולר. בסרט ג'ון ריטר משחק אבא לילד הכי גרוע בעולם (בגילומו של מייקל אוליבר), שמגלה תגלית מדהימה השכנה החדשה שלו אפילו יותר גרועה ממנו (בגילומה של אייביאן שאן). וכמובן, האבא מנסה למצוא אימא חדשה לבנו ואהבה לעצמו, וכל שאר הצרות והעניינים שהולכים בקומדיה מהסוג הזה. הסרט הראשון היה הצלחה כלכלית מסחררת והסרט הזה הוא הצלחה כלכלית קצת צנועה יותר עם הכנסות של 32 מיליון דולר על תקציב של בערך 15 מיליון דולר. זה הספיק בשביל סרט שלישי בסדרה שיצא ב-1995, אם כי בתור סרט טלוויזיה.

במקום השמיני נמצא "הרפתקאות רוקטיר" אשר בסוף השבוע השלישי שלו בקולנוע הכניס 5.2 מיליון דולר. הסרט מבוסס על קומיקס משנות ה-80 ומספר על גיבור על בשנת 1938. טייס צעיר מוצא תיק שהוא מנוע שהווארד יוז המציא, ושיכול לגרום לו לעוף. ביחד עם קסדה שמסתירה את פניו הוא הופך להיות גיבור על וחומק גם מרשויות החוק וגם מהנאצים שרודפים אחריו בניסיון השיג את התיק. הסרט לא הצליח להכניס מספרים יפים הוא הכניס בסך הכול 46 מיליון דולר על תקציב של 35 מיליון דולר. 

במקום התשיעי נמצאת הדרמה הרומנטית "בחירתה של אהבה" שבסוף השבוע השלישי שלה בקולנוע הכניסה 3.1 מיליון דולר. בסרט ג'וליה רוברטס משחקת אישה צעירה שלא מוצאת את עצמה בחיים ומחליטה לענות למודעה ולהיות מטפלת של אדם שצריך טיפול מסביב לשעון. קמפבל סקוט משחק את אותו בחור, צעיר עשיר שגוסס מלוקמיה. מובן שהם מתאהבים ומובן שהאהבה שלהם לא פשוטה. בשנות ה-90 כל סרט עם ג'וליה רוברטס היה הצלחה כלכלית והסרט הזה לא שונה, אם כי הוא נכלל בין ההצלחות היותר צנועות שלה. הוא הכניס 82 מיליון דולר על תקציב של 18 מיליון דולר.

ובמקום העשירי נמצא "מלכודת אש" אשר בסוף השבוע השביעי שלו בקולנוע הכניס 2.8 מיליון דולר. בסרט מככבים ויליאם בולדווין, קורט ראסל, ג'ניפר ג'ייסון לי ורוברט דה נירו. הסרט עוקב אחרי זוג אחים שעובדים באותה יחידת כבאים ולא מסתדרים ביניהם, אך צריכים לשים בצד את חילוקי הדעות ולכבות שורה של שרפות בעקבות הצתות מכוונות, תוך כדי ניסיון למצוא את הפושע. הסרט היה הצלחה חביבה והכניס 152 מיליון דולר על תקציב של 40 מיליון דולר.

בסוף השבוע שלאחר מכן יצאו 4 סרטים חדשים. אחד מהם הוא הוצאה מחדש של הקלאסיקה המצוירת של דיסני "על כלבים וגנבים" (שיצאה במקור ב-1961); השני הוא "החבר'ה מהשכונה", שעוקב אחרי חייהם של שלושה צעירים אפרו-אמריקאים החיים בשכונת עוני בלוס אנג'לס והקשיים של חייהם; הסרט השלישי הוא "נקודת פריצה" (או תור בשבילכם), קיאנו ריבס משחק סוכן FBI שמסתנן לקבוצת גולשי גלים כדי לבדוק האם הם שודדי הבנק שאותם הוא מחפש; והרביעי הוא "בנוגע להנרי", בו הריסון פורד משחק עורך דין קריר ומחושב אשר נורה בראשו במהלך שוד ומתעורר ללא זיכרונות וללא יכולות בסיסיות כמו דיבור, וצריך ללמוד לחיות את חייו מחדש.