דו"ח קופות שבורות: דצמבר המר, זעקו כותרות בעתון

מצעד האכזבות הקופתיות של דצמבר ממשיך. רק האחים כהן מסרבים להצטרף. דו"ח קופות שבורות

דצמבר 2010 ממשיך להיות אומלל קופתית. זה לא משבר בענף הקולנוע, זה פשוט אוסף של סרטים מאכזבים או פשוט לא מעניינים, לעומת מקבץ הלהיטים של השנה שעברה (שלא לדבר על מה שיקרה בחודש הזה בשנה הבאה). לפני שנה בדיוק, הסרט שבמקום השלישי הכניס 49 מיליון דולר. השנה, 34 מיליון דולר הספיקו כדי להביא את "פגוש את הפוקרס הקטנים" למקום הראשון.

זה עדיין ככל הנראה הרבה יותר מדי בשביל הסרט הכל כך דוחה למראה הזה, אבל זאת ירידה משמעותית לעומת הסרט הקודם בסדרה, "פגוש את הפוקרס" שיצא לפני שש שנים באותו סוף השבוע בדיוק ופתח עם 46 מיליון דולר (שהיום היו מיתרגמים לסכום גדול יותר, בגלל האינפלציה במחירי הכרטיסים שחלה מאז).

ההפתעה החיובית היחידה השבוע, ואולי גם החודש, היא "אומץ אמיתי". המערבון של האחים כהן אמנם מוזכר באופן קבוע ברשימות המבקרים כאחד הסרטים הטובים של השנה (ואצלנו הוא מוביל בסקר לבחירת הסרט שאתם הכי מצפים לו בשנה הבאה), אבל האחים כהן תמיד היו "ארטהאוס" ולא שוברי קופות, ועברו הרבה שנים מאז שמערבונים עשו כסף. ובכל זאת, הסרט נמצא במקום השני, עם 25.6 מיליון דולר. זאת לא רק הפתיחה הגדולה ביותר בקריירה של האחים כהן, זאת גם אחת הפתיחות הגדולות ביותר אי פעם למערבון – מס' 1 בהיסטוריה, אם לא סופרים את "פרוע על המערב". זו לא השוואה הוגנת, כמובן, כי בתקופת הזוהר של המערבונים עוד לא המציאו את הבוקס-אופיס כפי שהוא מוכר היום ומיליון דולר עוד היו הרבה כסף. להשוות את ההכנסות של הסרט הזה ל"הטוב הרע והמכוער" או ל"בצהרי יום" אי אפשר. אבל עדיין, זה תואר נכבד.

אחת הסיבות העיקריות לירידה בהכנסות החודש היא "טרון: המורשת" (מקום שלישי), שדיסני נורא רצו שיהיה "אווטאר", ועכשיו אנחנו יודעים בוודאות שהוא כל כך לא. אחרי הפתיחה הדי מאכזבת בשבוע שעבר, הסרט צנח השבוע ב-54%. זאת ירידה די תלולה גם בשבוע רגיל, והשבוע לא היה שבוע רגיל – עכשיו כריסטמס, מה שמגביר את תנועת המשפחות לקולנוע, ומקטין בהרבה את הירידות בהכנסות רוב הסרטים. "סיפורי נרניה: המסע בדורך השחר", למשל (מקום רביעי), שגם הוא לא בדיוק הצית את הקופות בלהבות, ירד השבוע ב-13%. ליד זה, הנפילה של "טרון" נראית כמו קטסטרופה, למרות שבסך הכל, "טרון" הכניס יותר מ"נרניה". דיסני פשוט לא מצליחים להשיק פרנצ'ייז השנה. אולי בפעם הבאה תנסו, אני לא יודע, להשקיע משהו גם בתסריט ולא רק באפקטים, לכל הרוחות?!

ואם לא קיבלתם מספיק כשלונות, הנה מגיע עוד אחד, והוא גדול. "מסעות גוליבר", הגירסה המחודשת עם ג'ק בלאק, נכנס למקום השביעי, עם 7 מיליון דולר. זה טיפה פחות גרוע מכפי שזה נשמע, מכיוון שהסרט יצא רק ביום שבת (בסביבות כריסטמס קורים דברים כאלה), אבל גם יום נוסף של הכנסות לא היה משנה את בעובדה שזה פלופ ענק. לא ידוע כמה הסרט עלה, אבל זה כנראה היה הרבה. אגב, יש משהו משותף ל"טרון", "נרניה", "יוגי הדב" ו"מסעות גוליבר", מלבד העובדה שכולם יצאו החודש ואיכזבו קשות קופתית: כולם סרטי תלת-מימד. יכול להיות ששנה אחרי "אווטאר", כבר הגענו למצב שבו תלת-מימד לא רק שאינו מושך אנשים, אלא מרחיק את הקהל מסרטים?

נחמה קטנה-גדולה: כל הסרטים שבטבלה השבוע יהנו מעוד שבוע שלם של הכנסות דמויות סוף שבוע, כשהאמריקאים עושים גשר בין כריסטמס לראש השנה האזרחית. שום סרטים חדשים משמעותיים לא יוצאים בסופ"ש הקרוב, אז מבחינת חדשות בוקס אופיס, ניפגש בשנה הבאה.

הטבלה המלאה באתר BoxOfficeMojo