דו"ח קופות שבורות, 21.8.2011: קריאה לעזרה

השבועיים האחרונים היו רצף מדהים של כשלונות תלת-מימדיים, ו"עזרה" מצליחה אחת

אי אפשר לומר שהשבועיים האחרונים לא היו מרשימים בקופות, אם כי הם היו מרשימים מהסיבות הלא נכונות. אוגוסט הוא תמיד הקטע של הקיץ שבו הפרופורציות והציפיות יורדות, אבל הפעם זה היה קיצוני.

ארבעה סרטים חדשים יצאו בשבוע שעבר בהפצה רחבה בארה"ב. מבינהם, אחד הצליח – וזה היה הסרט הפחות צפוי. "העזרה", דרמה(!) תקופתית(!) שאפילו אי אפשר להצמיד לה את הכינוי "רומנטית", הכניס בשבוע הראשון שלו 26 מיליון דולר, אחרי שכבר הכניס 10 מיליון דולר בימי רביעי וחמישי – כל זה, למרות הפצה צנועה (2,500 בתי קולנוע). זה לא הספיק בשביל לכבוש את המקום הראשון – הקופים עדיין היו שם, אבל זה היה מעל לציפיות. "העזרה", בכיכובן של אמה סטון וויולה דייויס, עוסק בצעירה שנות השישים שמנסה לחשוף את חייהן של העוזרות השחורות בעיירת הולדתה, ותוך כך מתניעה את המאבק למען שיוויון לאפרו-אמריקאים. הוא מבוסס על רב-מכר (של קתרין סטוקט), אבל זה לא הופך את ההצלחה שלו לפחות מפתיעה: "העזרה" מאכיל אבק את "לאכול להתפלל לאהוב", ששיצא בתקופה המקבילה בשנה שעברה, ואפילו אין בו שום ג'וליה רוברטס.

אז המצב אחלה בשביל "העזרה" ובשביל הקופים, אבל חוץ מזה? "יעד סופי 5" הכניס 18 מיליון דולר – לא סכום נורא, אבל הפתיחה הגרועה ביותר בסדרה מאז הסרט השני. הקומדיה "30 דקות או פחות" הביאה רק 13 מיליון דולר. הכשלון של סרט ההופעה של "גלי" מרשים במיוחד: הוא הכניס פחות מ-6 מיליון דולר, ולא דורג אפילו בין עשרת הגדולים של השבוע. המפיצים בארץ חזו את הכשלון מראש, וביטלו את הפצת הסרט בארץ, לקול זעקות השבר של גליקים באשר הם.

אבל כל זה היה בשבוע שעבר. השבוע הזה היה צריך להיות שונה לחלוטין. שוב, לא פחות מארבעה סרטים יצאו לאקרנים, מגובים בפמפום הרגיל של טריילרים ופרסומות. והם כשלו. כולם. בזה אחר זה.

"ספיי קידס 4" של רוברט רודריגז העז לחזור ולהשתמש באחד הגימיקים הכי מגוחכים בתולדות הקולנוע – ריחות. מלבד תלת-מימד, הסרט מוקרן עם כרטיס גירוד שהצופים אמורים לגרד ברגעים הנכונים בסרט ולשחרר את הריחות המתאימים. הגימיק הזה, כמה מפתיע, לא גרם להמוני אדם שחלמו כל חייהם להריח את בתי השחי של הכוכבים האהובים עליהם לצבוא על בתי הקולנוע. הסרט הכניס 12 מיליון דולר- הפתיחה הגרועה ביותר בסדרה.

"קונאן" הוא, כידוע, לא רק מנחה פופולרי של טוק-שואוז אלא גם רימייק/המשך של סרטי הפנטזיה בכיכובו של שוורצנגר משנות השמונים. הפעם מככב בתור קונן ג'ייסון מומואה, שהיה חאל דרוגו ב"משחקי הכס". לא היה שום ספק שמדובר בג'אנק, ומתברר שזה גם ג'אנק כושל. הסרט הכניס רק 10 מיליון דולר – סכום כמעט זהה לפתיחה של "קונאן הברברי" המקורי. זה נתון משפיל במיוחד בהתחשב בכך ש"קונאן" המקורי יצא ב-1982, כשמחיר הכרטיס הממוצע היה בערך רבע מהמחיר של כרטיס לסרט תלת-מימד היום, והופץ בחצי ממספר בתי הקולנוע של הרימייק.

ולמרות זאת, "קונאן" הוא לא הרימייק הכושל ביותר של סרט משנות השמונים שיצא השבוע. "ליל האימה" (הסרט המקורי נקרא בארץ "מי מפחד מהשכן ממול") הכניס 7.9 מיליון דולר. זה דווקא יותר ממה שהסרט המקורי הכניס ב-1985. אבל לא הרבה יותר. הכשלון של "ליל האימה" צורב פחות רק משום שהוא סרט הרבה יותר צנוע מבחינה תקציבית.

ורגע, עוד לא סיימנו. "יום אחד", הסרט הרומנטי שמקיף 20 שנה, עם אן האתוויי וג'ים סטורג'יס, הכניס 5.1 מיליון דולר. דווקא הסרט הזה לא צריך להיחשב לפלופ של ממש – הוא סרט קטן הרבה יותר, שהופץ באופן מצומצם יחסית ונעשה בתקציב זעיר יחסית (15 מיליון דולר) – שמי יודע, הוא עשוי אולי עוד לכסות יום אחד. מה שאי אפשר לומר על שאר הסרטים החדשים של השבוע.

התוצאה של מקבץ העליבות הזה היא שגם השבוע, כמו בשבוע שעבר, שני הסרטים שבמקום הראשון הם אותם שני סרטים – "כוכב הקופים: המרד" ו"העזרה". "העזרה" לא סתם החזיק מעמד, אלא עלה מהמקום השני למקום הראשון, כשההכנסות שלו יורדות ב-21 אחוזים בלבד. זה כבר לא סתם סרט מצליח יותר מהצפוי – זה להיט. "כוכב הקופים" איבד 41% בסוף השבוע השני שלו, אבל הגיע להכנסות של 134 מיליון דולר והיד נטויה; מספיק כדי להצדיק המשך.

יש עוד עניין קטן עם רצף הכשלונות הזה. "יעד סופי 5", "קונאן", "ליל האימה", "ספיי קידס" ו"גלי" – כולם סרטי תלת-מימד. וכולם כשלונות. בינתיים, שני סרטי דו-מימד שולטים בטבלה ללא תחרות רצינית. יכול להיות שהאולפנים עדיין לא קלטו את המסר?

טבלת סרטי השבוע (21.8) ב-Boxofficemojo
טבלת סרטי השבוע שעבר (14.8) ב-Boxofficemojo