דו"ח קופות שבורות, 29.8.2011: השבוע הוריקן

השבוע אנשים לא הלכו לקולנוע. היה הוריקן. משום מה, ל"העזרה" זה לא הפריע

לפעמים זה לא קשור לסרט, לא לפרנצ'ייז, לא לשיווק ולא לתאריך. לפעמים זה פשוט עניין של מזג האויר. מזג האויר בסוף השבוע, בחלקים גדולים של ארה"ב, לא היה מי יודע מה. הוריקן איירין שיתק את כל החלק הצפון-מזרחי של המדינה, כולל המרכזים העירוניים של ניו יורק, וושינגטון, פילדלפיה ובוסטון. וגם אם בסופו של דבר התוצאה היתה קצת פחות מסרט של רולנד אמריך, ואף עיר לא הוצפה ונשטפה למים או עלתה בסערה השמימה, אלפי בתי קולנוע היו סגורים, ואלה שהיו פתוחים עמדו שוממים בזמן שאנשים מאבטחים את הבית או צופים בסופה בטלויזיה. בחלקים אחרים של ארה"ב וקנדה, שבהם איירין לא נגעה, העסקים היו כרגיל, אבל ההשפעה על הקופות הורגשה. תוסיפו לזה את העובדה שסוף אוגוסט-תחילת ספטמבר היא ממילא אחת התקופות הקופתיות החלשות בשנה, וקיבלתם סוף שבוע עלוב אפילו יותר מהשבועיים האומללים שקדמו לו.

שלושת הסרטים החדשים השיגו סכומים די זעירים, אבל מכיוון שממילא אף אחד לא ציפה לגדולות מסוף השבוע הזה, שלושתם סרטים בעלי תקציבים קטנים יחסית, והאסון לא גדול. הסרט החדש המצליח של השבוע הוא "קולומביאנה" (במקום השני), שהשיג 10.4 מיליון דולר, ולמרבה הצער ממשיך את המסורת הגורסת שסרטי אקשן בכיכובן של נשים לא עושים כסף רציני. בסרט, שהפיק וכתב לוק בסון, זואי סלדנה מככבת בתור ילדה קולומביאנית שגדלה להיות מחסלת כדי לנקום את נקמת הוריה, או כפי שאפשר לסכם בחולצה אחת:

"Don't Be Afraid of the Dark" הוא סרט אימה שצולם כבר לפני שנתיים במירמאקס, נתקע בלימבו כשהחברה נסגרה, ניצל, עבר חברה, נדחה, ובסופו של דבר נתקע בסוף שבוע שבו מזג האויר הרג אותו (8.5 מיליון דולר). איזה באסה. "אחינו האידיוט", קומדיה עם פול ראד, הכניס עוד פחות – 7 מיליון דולר.

הסרט היחיד שנראה כאילו איירין לא מזיזה לו הוא "העזרה". כבר בשבוע שעבר הוא היה בגדר להיט מפתיע, שעלה למקום הראשון; השבוע הוא נשאר שם – לא הישג מדהים, לאור התחרות העלובה: 14.5 מיליון דולר הספיקו – אבל עשה את זה תוך ירידה של 27% בלבד. רק לשם השוואה, "קונאן הברברי" צנח השבוע ב-68%, ואפילו "כוכב הקופים: המרד" האהוד איבד 45%. אז לרדת ב-27% בלבד בסופ"ש של הוריקנים?! זה מעלה ברצינות את השאלה בכמה "העזרה" היה יורד, אם בכלל, אילו סוף השבוע היה בהיר עד מעונן חלקית. הסרט כבר הכניס 96 מיליון דולר בהכנסות כוללות, כמעט פי ארבעה מהתקציב שלו.

לטבלה המלאה ב-BoxOfficeMojo