דו"ח קופות שבורות, 8.1.2012: מעשה שטן

אחרי שבועות של אכזבות, סוף סוף הגיע סרט שמנפץ את כל התחזיות. אז למה אלה לא חדשות טובות?

למי שלא השתתף ב"מכסחי הקופות 3", להלן תקציר דו"ח הקופות בחודש האחרון:

במילה אחת – אכזבה.

"נערה עם קעקוע דרקון": פתיחה של 13 מיליון דולר. "טינטין": 10 מיליון. "משימה בלתי אפשרית 4": 30 מיליון (אחרי שבוע של הקרנות באיימקס). "שרלוק הולמס 2": 40. "אלווין והצ'יפמנקס 3": 23 מיליון. "מקום לחלום עליו": 9 מיליון. כל אלה מספרים קטנים, קטנים משמעותית ממה שאפשר היה לצפות מהסרטים האלה. אף אחד מסרטי הכריסטמס לא ממש עמד בציפיות – עם היוצא מהכלל האפשרי של "משימה בלתי אפשרית 4", שלמרות פתיחה צנועה יחסית התעלה על הסרט הקודם בסדרה בהכנסות כוללות. סרטים של ספילברג ופינצ'ר וקמרון קרואו וגאי ריצ'י וספילברג (שוב), עם כמה מהכוכבים הכי גדולים שיש, לא סיפקו את הסחורה. ונכון שבראיה כוללת, רוב הסרטים האלה הכניסו סכומים סבירים בסופו של דבר. ובכל זאת, לפי סופי השבוע הראשונים התחושה היתה שהמצב בקרשים, ושאנשים פשוט הפסיקו ללכת לקולנוע. ואם בדצמברים נפלה שלהבת, מה יגידו איזובי ינואר?

אז בסוף השבוע הראשון של שנת 2012 יצא לאקרנים סרט אחד, "השטן שבפנים". זה סרט אימה בז'אנר ה-Found Footage, כלומר, המכשפה-מבלייר-פעילות-על-קלוברפילד-טבעית. זה סרט בבימויו של לא מישהו ששמעתם עליו, בכיכובם של אנשים שלא שמעתם עליהם, ובתקציב מדווח של מיליון דולר (במשפט הזה לא חסר מספר). והסרט הזה השיג פתיחה של 34.5 מיליון דולר.

הולי שיט! הדבר הקטן הזה עשה יותר מפינצ'ר וטינטין ומאט דיימון ביחד?! אז אנשים כן הולכים לקולנוע, אחרי הכל.

ובכל זאת, קשה להתייחס להצלחה הזאת כחדשות טובות. זה היה יכול להיות סיפור נפלא, שמוסר ההשכל שלו הוא שאת הקהל אי אפשר לקנות בשמות גדולים וכוכבים גדולים, ובסופו של דבר זו האיכות שקובעת. יש רק פרט אחד שמעיב על האגדה הזאת: "השטן שבפנים" הוא סרט ממש מחורבן. לא ראיתי אותו, כך שאני לא מדבר בשם עצמי. אבל אותם מיליוני אנשים שהלכו לקולנוע, הם הביעו את דעתם באופן ברור מאוד. ציון IMDb של הסרט הזה הוא 4.4, ואני רוצה להזכיר בשלב הזה שהציון הוא לא מתוך 5. בעגבניות יש לו 7%. דיווחים מהקרנות מדברים, שוב ושוב, על קריאות בוז מצד הקהל, אנשים שדורשים את הכסף בחזרה ו"אחד הסופים הגרועים ביותר אי פעם". סקר Cinemascore – אחד המדדים הכי נדיבים שיש לסרטים – נתן לו את הציון הנדיר מאוד F. נכשל.

אז מה לכל הרוחות הקטע? למה כל כך הרבה אנשים התעלמו מכל כך הרבה סרטים טובים, ונהרו לסרט שהם שנאו? היה לסרט טריילר די יעיל, בסגנון ה"זה לא סרט, זה אמיתי!", אבל זאת לא בדיוק המצאה חדשה, והייתי מצפה שהקהל כבר ילמד להכיר את הטריק בשלב הזה. ההיסטוריונים יצטרכו להתווכח על הסיבה להצלחה הכושלת הזאת, אבל לגבי תעשיית הקולנוע זה בטח לא מבשר טובות. תזכורת: הסרט הקודם שהצליח במידה מפתיעה בקנה מידה כזה היה "פעילות על טבעית 3" (52 מיליון דולר באוקטובר) – גם הוא סרט אימה, Found Footage, בתקציב זעיר. לפי ניתוח אובייקטיבי של נתוני החודשים האחרונים, אין כרגע הגיון כלכלי ביצירת סרט כלשהו שאינו סרט אימה שצולם כביכול במצלמה ביתית. אנחנו הולכים לקבל עוד הרבה כאלה, תהיו בטוחים.

הטבלה השבועית המלאה (ב-The Numbers, כי מוג'ו לא פועל עכשיו משום מה).

שעורי בית: אם מישהו בבקשה יכול לספק תרגום עברי הולם ונוח לשימוש לביטוי
Found Footage, זה מאוד יעזור לי בעתיד הקרוב.