דו"ח קופות שבורות, 18.11.2012: דמדומי הדמדומים

הסרט האחרון של "דמדומים" לא הכניס יותר מכל סרט סטנדרטי בסדרה. מה שאומר שזו אחת הפתיחות הגדולות של כל הזמנים

תגידו מה שתגידו על סדרת "דמדומים", אי אפשר להכחיש שהיא היתה (עכשיו כבר אפשר ‏להשתמש בלשון עבר, ווהו!) אחת התופעות הקופתיות המדהימות של העשור. הסרט הראשון היכה את ‏הוליווד בהלם כשפתח עם 70 מיליון דולר ב-2008; סרט ההמשך כבר הביא את אחת הפתיחות ‏הגדולות של כל הזמנים – 142 מיליון דולר. וכך זה המשיך גם בסרטים הבאים. אפשר לסמוך על ‏סרטי "דמדומים" שיגרפו סכומים אסטרונומיים בסופי השבוע הראשונים שלהם, אבל דבר אחד ‏שהסדרה לא הצליחה לעשות הוא להרחיב את הקהל שלה. "הארי פוטר" היתה גם היא סדרה עם קהל קבוע (וגדול), אבל כשהגיע הסרט האחרון, עצם הסקרנות וההתרגשות סביב הפרק האחרון בסדרת הענק הביאו אותו להכנסות גבוהות יותר מכל יתר הסרטים בסדרה – גם בהכנסות כוללות, וגם בסופ"ש הפתיחה. הסרט האחרון של "דמדומים", לעומת זאת, עשה פחות או יותר בדיוק את אותו הדבר כמו הסרטים הקודמים בסדרה. ושלא יהיו טעויות, זה המון: הסרט הכניס ביום שישי בלבד 71.9 מיליון דולר, ובסוף השבוע כולו – 141.3 מיליון (לפי ההערכות הנוכחיות). זה טיפה מעל הכנסות "שחר מפציע, חלק 1" (140), וקצת פחות מאלה של "ירח חדש" (149). בקיצור, סטנדרטי לגמרי לסדרה. זאת גם הפתיחה השמינית בגודלה אי פעם. גם זה סטנדרטי.

במקום השני נמצא "סקייפול", עם 41.5 מיליון דולר – ירידה סבירה, ביחס לסדר הגודל הזה, של 53% מהשבוע שעבר. בארה"ב, הסרט הכניס כבר 161 מיליון דולר, והוא במרחק של שבוע מהגעה לתואר הסרט המצליח ביותר מסחרית בהיסטוריה בת 50 השנה של סדרת ג'יימס בונד. שוב, האמריקאים מפגרים בנוגע לסרט הזה אחרי שאר העולם: בעולם כולו הסרט הכניס כבר 669 מיליון דולר, והוא כבר עכשיו הסרט המכניס ביותר בתולדות הסדרה.

‏"לינקולן", סרטו של סטיבן ספילברג עם דניאל דיי-לואיס, הגיע השבוע להפצה רחבה, אחרי הקרנה ‏מצומצמת בשבוע שעבר. הוא השיג 21 מיליון דולר, שהם אמנם לא סכום שובר-קופות ומשמיט-‏לסתות, אבל לא רע בכלל בשביל דרמה היסטורית ללא ערפדים – והסכום הזה צפוי לצמוח ‏בהרבה בהמשך, אם וכאשר הסרט יעשה את הצפוי ויככב ברשימת המועמדים לאוסקר השנה.‏

לרשימה המלאה באתר BoxOfficeMojo