דו"ח קופות שבורות, 15.9.2013: נאמבר וואן

יש כוכב על הוליוודי חדש: עם שני להיטים עצומים (וזולים) בתוך חודשיים, ג'יימס וואן הוא, נכון לעכשיו, מלך

יש כוכב-על חדש בשמי הוליווד, במאי עם מגע זהב, שמפיקים רצים אחריו כדי לנשק את רגלו ופורצים אליו הביתה בלילה כדי להשאיר אצלו תסריטים ולברוח. וקוראים לו ג'יימס וואן.

כך ג'יימס וואן בילה את הקיץ שלו: ביולי, הוא הוציא את "לזמן את ‏הרוע", שפתח עם 42 מיליון דולר, קיבל ביקורות נלהבות והפך במהירות לאחד מסרטי האימה המצליחים ביותר של ‏האלף הנוכחי (הכנסות כוללות של 135 מיליון דולר בארה"ב, 270 מיליון דולר בכל העולם) – כל זה מתקציב מוגבל של כ-20 מיליון דולר. זה היה מספיק כדי להפוך את וואן לאצולה הוליוודית, אבל זה לא הסוף. הנה, לפני שהספקתם להגיד ‏‏"בו!", הוא עשה זאת שוב.

השבוע יצא בארה"ב סרט נוסף של וואן: "הרוע שבפנים 2" ("‏Insidious Chapter 2‎‏" – המשך ל"הרוע שבפנים", ‏סרטו של וואן משנת 2011. המפיצים בארץ הדביקו לו איזה קטע עם רוע). הציפיות מהסרט הזה היו נמוכות בהרבה משל "לזמן את": אחרי הכל, "הרוע שבפנים" המקורי אמנם נחשב לסרט אימה מוצלח למדי, אבל פתח בזמנו עם 13 מיליון דולר בלבד. סרט ההמשך הופק מאוד בזול – התקציב המדווח הוא 5 מיליון דולר בלבד – ובמקום שיא הקיץ, קיבל את אמצע ספטמבר, בדיוק הזמן שבו מפיצים תוקעים סרטים שאין להם שום ציפיות קופתיות מהם.

"הרוע שבפנים 2" הכניס 20 מיליון דולר. ביום שישי בלבד. עד סוף סוף השבוע, הוא הכניס 41 מיליון דולר – סכום כמעט זהה לפתיחה של "לזמן את הרוע". פתיחות כאלה כמעט לא קורות לסרטי אימה, ובטח שלא קורות בספטמבר. אבל איכשהו יצא שבתוך פחות מחודשיים, אותו במאי הוציא לקולנוע שני סרטי אימה אולטרה-מצליחים בתקציבים קטנטנים. (בנוסף, טרנד ה"בתים אפלים ורוחות רפאים" בסרטי האימה הוא, מתברר, חזק עוד יותר משחשבתי). ברגעים אלה ממש וואן היה צריך להדוף עם מקל נחילים של מפיקים שרק מתחננים "וואן, תעשה לי סרט!", רק שהוא לא, כי הוא כבר עסוק בבימוי "מהיר ועצבני 7". אפשר לומר שעל ג'יימס וואן עברה שנה די מוצלחת.

במקום השני, עסקים הרבה יותר סטנדרטיים לספטמבר: "החבר'ה הרעים" (שם עברי, כמובן, באנגלית הסרט נקרא פשוט "The Family"), סרטו החדש של לוק בסון, עם רוברט דה נירו, מישל ‏פייפר וטומי לי ג'ונס – קומדית פשע על משפחת מאפיונרים שעוברת לגור בפרבר צרפתי. הסרט קיבל ביקורות פושרות ו‏פתח באופן פושר עם 14.5 מיליון דולר.‏

‏"רידיק" צנח אל המקום השלישי, עם ירידה של 63%, והכנסות כוללות של כ-31 מיליון – וזה ככל הנראה בסדר גמור.מתחתיו נמצאים שני ותיקי ‏אוגוסט – "המשרת", שאחרי חמישה שבועות הגיע סוף סוף להכנסות של ‏‏100 מיליון דולר, ו"אנחנו המילרים" הבלתי נלאה, שצבר כבר 131 מיליון.

לטבלה המלאה ב-BoxOfficeMojo