דו"ח קופות שבורות, 24.11.2013: התלקחות

הגיע הזמן להוציא את טבלאות שיאני כל הזמנים לאיוורור ועידכון. "משחקי הרעב: התלקחות" הגיע

שוב צריך להוציא מהמדף את טבלאות השיאים של כל הזמנים ולנער מהן את האבק: משחקי הרעב הגיעו.

בפרקים הקודמים: במרץ של השנה שעברה, "משחקי הרעב" קבע את אחד ההישגים הקופתיים המדהימים ביותר אי פעם. הוא השיג סוף שבוע ראשון של 152 מיליון דולר בארה"ב. היו כבר סרטים שעשו יותר מזה, אבל אף אחד מהם לא היה סרט שאינו המשך, שלא מבוסס על פרנצ'ייז ותיק ובדוק, שמופץ בלי שום תלת-מימד, ושיוצא לאקרנים מחוץ לתקופת הקיץ. ברגע אחד היה ברור ש"משחקי הרעב" הוא לא רק תחילתה של סדרה, אלא אחד הפרנצ'ייזים הענקיים בעולם בשנים הקרובות. בסך הכל, "משחקי הרעב" הכניס בארה"ב בלבד 408 מיליון דולר, ורק הנוכחות של דינוזאורי הקופות, באטמן והאוונג'רס, מנעה ממנו להיות הסרט המכניס ביותר של השנה.

כדי לעמוד בציפיות, אם כן, מ"משחקי הרעב: התלקחות" נדרש לכל הפחות להתעלות על הפתיחה המפלצתית של הסרט הראשון – כלומר, להשיג את אחת הפתיחות הגדולות ביותר אי פעם. סרטי המשך לסרטים שנחשבים אהובים ומוצלחים בדרך כלל ‏מכניסים יותר, אפילו הרבה יותר, מהסרט המקורי, כך שזה נחשב כמעט מובן מאליו שהוא יעשה את זה. היו אפילו חזאים שתהו האם שיא הפתיחה הגדולה של כל הזמנים ("הנוקמים", 207 מיליון דולר) נמצא בסכנה.

אז לא. השיא של הנוקמים נשאר שלם, ו"התלקחות" עמד במשימה, אבל בקושי. הסרט הכניס ביום שישי בלבד 70 מיליון דולר, ועל פי ההערכות המוקדמות עלה החשש שהוא בכלל לא יצליח לעבור את הכנסות הסרט הראשון. בסופו של דבר, לפי הערכות סוף השבוע הרשמיות, הסרט הכניס 161.5 מיליון דולר (וצריך לסייג: ייתכן שהמספרים הסופיים, שמתפרסמים ביום שלישי, יהיו גבוהים או נמוכים בכמה מיליונים). ביחס לציפיות, זה אפילו טיפה מאכזב – עד כמה שזה מגוחך להצמיד את המילה "מאכזב" לאחת הפתיחות הגדולות בכל הזמנים.

אז כמה זה בדיוק 161 מיליון: בהנחה שהמספר הזה ייוותר על כנו גם בתוצאות הסופיות, זאת הפתיחה הרביעית בגודלה בכל הזמנים (מאחורי "הנוקמים", "איירון מן 3" ו"הארי פוטר ואוצרות המוות, חלק 2"). הפתיחה הגדולה ביותר אי פעם לחודש נובמבר, ובכלל, הגדולה ביותר אי פעם שלא במשך חודשי הקיץ. הפתיחה הגדולה ביותר אי פעם לסרט שאינו מוקרן בתלת-מימד (וזאת הקרבה לא פשוטה מצד האולפן: הקרנה בתלת היתה בוודאי מוסיפה להכנסות שלו עוד 10-15 מיליון דולר לפחות, ובכך מקפיצה אותו עוד מקום או שניים קדימה בטבלת הפתיחות הגדולות של כל הזמנים). בתחום סופי השבוע, "התלקחות" התעלה על כל סרטי "דמדומים", וגם על שני סרטי "האביר האפל", ובתוך שלושה ימים כמעט שהשווה את ההכנסות שהביא "תור 2" בשלושה שבועות. מה שאני מנסה להגיד זה שהסרט הזה הכניס הרבה כסף.

מה שעוד יותר חשוב הוא שהפעם גם הקהל מחוץ לארצות הברית מכיר את קטניס אברדין. "משחקי הרעב" היה תופעה אמריקאית למדי: ההכנסות שלו בשאר העולם היו קטנות יחסית, כנראה משום בחלקים רבים של העולם הספר עוד לא יצא, או שלא היה מוכר באותה המידה, כשיצא הסרט. עכשיו המצב שונה בתכלית. בזכות הסרט הראשון (והעובדה שג'ניפר לורנס הפכה למגה-כוכבת), עכשיו מכירים אותה בכל העולם. במדינות רבות הפתיחה של "התלקחות" היתה גדולה פי שניים ואפילו פי שלושה מזו של "משחקי הרעב" הראשון. ההכנסות מכל העולם בסופ"ש מסתכמות ב-307 מיליון דולר, ונראה שהסרט בדרך להצטרף למועדון המיליארד.

למרבה ההפתעה, היה סרט נוסף שיצא השבוע. שמו העברי, באופן הולם, הוא "הטעות הגדולה", המתאר באופן מדויק למדי את הרעיון לצאת באותו סוף שבוע עם משחקי הרעב. הקומדיה הזאת, רימייק אמריקאי של "סטארבק" הקנדי, הכניסה 8.2 מיליון דולר, או בניסוח משפיל קצת יותר, בערך אחד חלקי עשרים מהכנסות "התלקחות". ומילא התחרות הבלתי אפשרית עם קטניס, אבל "הטעות" לא הצליח אפילו להתעלות על "תור 2" שבמקום השני (14 מיליון) או על "The Best Man Holiday" שבשלישי (12.5 מיליון), ומדורג בטבלה השבועית במקום הרביעי. השנה היא לא שנה טובה לוינס ווהן: הסרט הקודם שלו השנה היה "לדפוק התמחות".

לטבלה המלאה ב-BoxOfficeMojo