דו"ח קופות שבורות, 29.12.2013: פרוזן יוגורט

למרות סטאלון, קיאנו ריבס, לאונרדו דיקפריו וג'סטין ביבר‏, הדבר המרשים בטבלת הכריסטמס הוא סרט בן חודש וחצי

אז איך היה החג? שמח? תלוי את מי שואלים. כריסטמס הוא תקופה מיוחדת בשנה, שבה יכולים לקרות דברים מופלאים: סרטים עולים במקום לרדת, סרטים חוזרים מקיפאון, כלבים וחתולים חיים יחד. והשנה בהחלט היו אירועים חריגים כאלה, אבל להיטי ענק חדשים – לא היו. למרות מתקפה שכללה את רוקי, ג'ייק לה-מוטה, קיאנו ריבס, לאונרדו דיקפריו, בן סטילר וג'סטין ביבר, התופעה המדהימה ביותר השבוע היתה סרט בן חודש וחצי.

אנחנו לא יודעים עדיין בוודאות איזה סרט נמצא במקום הראשון השבוע. על פי ההערכות הרשמיות, "ההוביט: מפלתו של סמאוג" נמצא במקום הראשון, עם 29.8 מיליון דולר, ו"לשבור את הקרח" בשני, עם 28.8 מיליון. לכאורה יש בינהם הפרש של מיליון דולר, אבל זה הפרש קטן; יכול להיות שכשיגיעו התוצאות הסופיות יתברר שבעצם סדר הסרטים הוא הפוך. עבור "ההוביט", זה המשך של מגמת הירידה מאז הסרט הקודם: "מפלתו של ‏סמאוג" הכניס עד היום כ-190 מיליון דולר, לעומת 221 מיליון דולר שהכניס בתקופה המקבילה בשנה שעברה ‏‏"ההוביט: מסע בלתי צפוי". לעומת זאת, "לשבור את הקרח" הוא סיפור הצלחה מטורף. אף אחד, אפילו לא בתרחישים האופטימיים ביותר, לא היה משער שסרט שיצא לקראת חג ההודיה יהיה אחד מהסרטים המובילים של כריסטמס – ואולי, אולי אפילו ישהה בו במקום הראשון. ההכנסות של "לשבור את הקרח" עלו השבוע ב-47 אחוז לעומת סוף השבוע שעבר. אמנם כריסטמס הוא השבוע הקסום היחיד בשנה שבו עליה, ולא ירידה, בהכנסותיהם של סרטים היא תופעה מוכרת, ועדיין זאת חתיכת עליה. "לשבור את הקרח" נמצא בשבוע החמישי שלו; רק לשני סרטים אחרים – שהם, במקרה, שני הסרטים המצליחים ביותר אי פעם: "טיטניק" ו"אווטאר" – היה סוף-שבוע-חמישי גדול יותר. בסך הכל, הכנסות הסרט עד כה מסתכמות בכ-248 ‏מיליון דולר, והיד עוד נטויה. הוא עקף את "כח משיכה", והפך לסרט המצליח ביותר של 2013 שאינו המשך; הוא עומד לעקוף גם את "בית ספר למפלצות" ולרשום את הפעם הראשונה מאז…. מזמן שבה הסרט השנתי של דיסני מצליח יותר מזה של פיקסאר. והוא הגיע לכל זה בדרך הקשה. זה חתיכת ניצחון. הבעיה היחידה שלי עם כל זה היא שזה אומר שהשיווק המזוויע של הסרט "עבד", ולכן דיסני ימשיכו להסתיר את הסרטים הבאים שלהם מאחורי טריילרים נוראיים.

במקום השלישי שוהה "חדשות בהפרעה" ("‏Anchorman 2‎‏" – עדיין מוזר לכתוב את השם העברי כאילו לא מדובר בהמשך), עם 20 מיליון דולר, וירידה של 25% מהשבוע שעבר; בשלישי – "חלום אמריקאי" (במקרה הזה השם סתם טפשי), עם 19.5 מיליון שהם עלייה של 2%. נחמד לשניהם. אבל רגע, לא אמרנו שהיו אמורים להיות גם סרטים חדשים השבוע?

אז זהו, שיש. והרבה. אבל צריך לרדת עד למקום החמישי כדי למצוא אותם. המצליח ביותר מבין החדשים ‏הוא "הזאב מוול סטריט", שמקבל ביקורות מצוינות אבל כנראה כולל הרבה יותר מדי סקס וסמים בשביל הקהל הרחב, וקיבל דירוגים איומים בסקרי דעת קהל. הוא הכניס כ-18.5 מיליון דולר ‏בסופ"ש (ו-34 מיליון מאז שיצא לאקרנים, ביום רביעי); אחריו, "להציל את מיסטר בנקס", עם טום הנקס כוולט דיסני ואמה תומפסון כמחברת ‏‏"מרי פופינס", סרט הרבה יותר כריסטמסי באפיו, ובכל זאת הוא השיג רק 14 מיליון; "חייו הסודיים של וולטר מיטי" של בן סטילר מאכזב עם 13 מיליון ‏דולר בלבד; ו"47 רונין", פנטזית האקשן היפנית בכיכובו של קיאנו ריבס, מתרסק עם 10 מיליון ‏דולר. זאת כבר מכה כואבת. התקציב של הסרט מוערך בלא פחות מ-175 מיליון דולר. חישוב מהיר מראה שסוף השבוע כיסה על 3.7 רונין בלבד, כך שהאולפן יצא פה מופסד ב-43 רונין לפחות. לא טוב.

ועדיין, יש לאן לרדת: יש סרטים חדשים שאפילו לא הצליחו להיכנס לעשיריה השבוע. "סוגרים חשבון" ("Grudge Match") הוא סרט שמפגיש את סילבסטר סטאלון עם רוברט דה נירו ‏בזירת האיגרוף – מעין קרב-פנטזיה בין ג'ייק לה-מוטה מ"השור הזועם" ורוקי בלבואה. עם שני סרטי "מפגש פיסגה" בתוך חודשיים, סטאלון נראה נואש, בעיקר כשהקהל מבהיר לו שוב ושוב שהוא לא מאוד מתעניין בו, ולא משנה מול מי יציבו אותו הפעם. כמו "תכנית בריחה" עם שוורצנגר, גם הגימיק של "סוגרים חשבון" לא עבד מי יודע מה, והסרט הכניס רק כ-7 מיליון דולר, ומדורג במקום ה-11.

ואפילו זו אינה הכניסה הנמוכה ביותר לטבלה. יש גרועה יותר. קצת פרופורציה: לפני שנתיים שוחרר ‏‏"ג'סטין ביבר: Never Say Never", תיעוד הופעה וסיפור חייו (הלא ממש ארוכים בשלב זה) של הביבר, וקהל הבליבריות קיבל ‏אותו בשקיקה: הסרט פתח עם 29 מיליון דולר. השבוע יצא סרט ההמשך, "ג'סטין ביבר: ‏Believe‏", שכנראה מעדכן אותנו על ההתפתחויות המרתקות בחייו של הביבר בשנתיים האחרונות, או משהו. הסרט הזה הכניס קצת פחות מהסרט הקודם. 27 מיליון דולר פחות, ליתר דיוק. סרט הג'סטין החדש מדורג במקום ה-14, עם 2 מיליון דולר. נכון אמנם שסרטי המשך לעתים קרובות לא מצליחים כמו המקור, אבל ההפרש כאן די קיצוני. ובסוף השבוע ג'סטין ביבר צייץ שהוא פורש. את ההזדמנות לפרוש בשיא הוא כבר פספס.

לטבלה המלאה ב-Box Office Mojo