דו"ח קופות שבורות, 12.1.2014: סיבוב ניצחון

המבצע של "השורד האחרון" מרשים מאוד, אבל שוב אלה קטניס ו"לשבור את הקרח" שגונבות את ההצגה

חשבתי שסיימנו כבר עם 2013, שסיכמנו כבר את כל הסיכומים, אבל מתברר ש-2013 תסתיים ותסתכם בזמנה שלה. השבוע בקופות, למשל, לא היה אמנם חסר אירועים בפני עצמו, אבל מה שחשוב יותר, הוא הביא כמה עדכונים משמעותיים לטבלת הסרטים המצליחים ביותר של 2013.

האירוע הגדול של השבוע, אפשר לומר, נמצא במקום ה-12 בטבלה השבועית, שם שוכן "משחקי הרעב: התלקחות". בשבוע השמיני שלו, הכנסות הסרט הגיעו ל-414 מיליון דולר. ומה כל כך חשוב במספר 414 מיליון? שזה יותר מ-409 מיליון. ומה כל כך משמעותי ב-409 מיליון? שזה היה סך ההכנסות של "איירון מן 3", שהיה עד עכשיו הסרט המצליח ביותר של 2013. אז בקיצור, קבלו את אלופת הקופות לשנת 2013, קטניס אברדין, הנערה הכל כך בוערת שזה אפילו לא מצחיק.

היסטוריונים כבר העירו שזה שבסרט מספר 1 של השנה מככבת אישה בתפקיד הראשי הבלעדי – אפילו לא כאחת מצמד – זה דבר שלא קורה הרבה. למעשה זה לא קרה מאז… מזמן. הרבה, הרבה זמן. לא ברור בדיוק כמה זמן. יש כאלה שמציינים את 1973, ו"מגרש השדים" כסרט האחרון שהיה מספר אחת בקופות לאותה שנה וכיכבה בו אישה, טענה מוזרה מאוד לדעתי כי התפקיד הראשי ב"מגרש השדים" הוא גברי לחלוטין (נו באמת, תקראו את השם של הסרט). מועמד אפשרי אחר הוא "צלילי המוזיקה" משנת 1965. מה שלא יהיה, הפעם האחרונה שבה זה קרה היתה הרבה, הרבה לפני שג'ניפר לורנס נולדה. ובכל מקרה, על כל השמחה הזאת מעיבה קצת העובדה שבמבט גלובלי, "איירון מן 3" הוא עדיין הסרט המצליח של השנה, בהפרש עצום; אחריו "גנוב על המיניונים", ו"משחקי הרעב" רק במקום השלישי.

הסרטים המכניסים ביותר של 2013 – בארה"ב
הסרטים המכניסים ביותר של 2013 – בכל העולם

זה לא המקום היחיד שבו צמרת טבלת 2013 עדיין נזילה. במקום השני השבוע – אחרי שהיה במקום הראשון בשבוע שעבר – נמצא "לשבור את הקרח", התופעה הקופתית המדהימה ביותר של השנה. ההצלחה האדירה של "משחקי הרעב" זה טוב ויפה, אבל הסרט התנהג כמו בלוקבאסטר נורמלי: התחיל למעלה וירד. "לשבור את הקרח" לא התנהג כמו שום דבר נורמלי. הסרט הזה אפילו לא היה במקום הראשון בסוף השבוע הראשון שלו, אבל הוא היה במקום הראשון בסוף השבוע השביעי שלו. מתי בפעם האחרונה סרט שהה במקום הראשון בטבלה בשבוע השביעי שלו? (התשובה היא "אווטאר", אגב). השבוע, השמיני שלו, הוא מדורג במקום השני, עם 15 מיליון דולר, ואיפשהו בין השבוע הקודם לנוכחי הוא חצה את קו 300 מיליון הדולר בהכנסות כוללות. מה כל כך מעניין במספר 300 מיליון? שום דבר, זה סתם מספר עגול ויפה. אבל בדרך לשם "לשבור את הקרח" גם עקף את "איש הפלדה", ומדורג במקום הרביעי ברשימת הסרטים המצליחים של 2013 בארה"ב, ובמקום השביעי בטבלה הבינלאומית, שבה הוא לא אמר את המילה האחרונה עדיין – לכל הפחות, הוא עומד לעקוף את "בית ספר למפלצות" ולעלות לשישי. זהו גם הסרט המצליח ביותר של 2013 שאיננו סרט המשך.

אבל נעזוב סוף סוף את שאריות 2013, מה קרה בטבלה השבוע? האמת, הרבה מהצפוי. ינואר הוא בדרך כלל, כידוע, מקום לנטוש בו סרטים שהאולפנים מכירים בהיותם דפוקים או בעייתיים, ובדרך כלל הם נעלמים מיד. אבל לפעמים קורה שאחד מאותם סרטי ינואר דווקא מצליח מעל למשוער, וזה בכל פעם מחדש מפתיע. זה בדיוק המקרה של "השורד האחרון", שיצא השבוע מתוך תקווה קלושה להביס את מלכת השלג, ומצא את עצמו במקום הראשון עם 38.5 מיליון דולר, 20 מיליון דולר לפחות מעל לציפיות האופטימיות של האולפן. "השורד האחרון" הוא סיפור מלחמתי מבוסס-על-סיפור-אמיתי על יחידת מארינס שנקלעה לצרות צרורות (תנחשו כמה אנשים שרדו בסוף המשימה. קדימה, נראה אתכם). פיטר ברג ביים, מארק וואלברג, טיילור קיטש, אמיל הירש ובן פוסטר מככבים, המבקרים היו די בסדר עם כל העסק, והאמריקאים באו בהמוניהם. כי הם אוהבים מאוד את המארינס שלהם, מתברר. לפני כשנה היה סרט דומה למדי – "אקט של גבורה" – שגם הוא הצליח במידה מפתיעה. יש מצב שאנחנו הולכים לראות הרבה יותר סיפורי גבורה ומורשת קרב בקולנוע בעתיד הקרוב.

הסרט החדש האחר השבוע לא הצליח באותה המידה. אנדרסטייטמנט, שלום. "הרקולס: האגדה מתחילה", עם קלן לוץ בתפקיד הרקולס, הוא אחד משני סרטי "הרקולס" שעומדים לצאת השנה: באוגוסט ייצא הרקולס אחר, בכיכובו של דוויין ג'ונסון. בדרך כלל, כשיוצאים שני סרטים דומים באותה השנה, הסרט הראשון זוכה ביתרון – ע"ע מקרה "הקרב על הבית הלבן"/"וושינגטון על הכוונת" בשנה שעברה – אבל הפעם אין הרבה מה לחשוש לגורלו של ההרקולס השני, כי אין סיכוי שעד אוגוסט מישהו עוד יזכור שההרקולס הזה בכלל היה קיים. כלומר, אלא אם כן הוא עושה רשימות לקראת סיכום הסרטים הגרועים של 2014. "האגדה מתחילה" קיבל שחיטה ביקורתית מוחלטת מקיר לקיר, והויכוח היחיד בנוגע אליו הוא האם הוא כל כך רע שזה טוב או כל כך רע שזה סתם רע. בקופות הוא הכניס 8.6 מיליון דולר, וגם זה כנראה הרבה יותר מדי. אח, ינואר כמו שינואר צריך להיות.

לטבלה המלאה באתר BoxOfficeMojo