דו"ח קופות שבורות, 9.2.2014: לגוליזציה עכשיו

סרט הלגו הוא הלהיט הענק הראשון של 2014. "לשבור את הקרח" הוא הלהיט הענק האחרון של 2013, אבל זאת זה ידענו

אז איפה היינו? תקציר החודש האחרון: ינואר, בדרך כלל בעיקר חודש של נפלים, היה גדול מהרגיל בקופות האמריקאיות. נפלים בהחלט היו ("הרקולס", "אני, פרנקנשטיין", "ג'ק ריאן"), אבל בתחילת החודש "השורד האחרון" הפתיע עם פתיחה של 38 מיליון דולר; מיד אחריו, התעלה עליו "Ride Along", שפתח עם 41 מיליון דולר ונשאר במקום הראשון שלושה שבועות רצופים. שני הסרטים הגיעו כבר להכנסות כוללות של יותר מ-100 מיליון דולר. יפה להם. זה בהחלט יותר מהצפוי לחודש הזה.

אבל עכשיו הגיע סרט הלגו, וגימד את שניהם. הרעיון לעשות סרט מלגו נשמע מטופש, לפחות מאז ש"באטלשיפ" הדגים שבעצם, סרטים המבוססים על משחקים נטולי עלילה הם לא רעיון כל כך גאוני (מי היה מאמין). אבל "לגו" הופקד בידי כריס מילר ופיל לורד, הצמד שעומד מאחורי "גשם של פלאפל" ו"רחוב ג'אמפ 21", והם הפכו אותו להרבה מעבר לסרט-הפרסומת שלו כולם ציפו. אפשר היה לראות את זה כבר בטריילרים: הסרט הזה נראה כיפי נורא. ובכל זאת הוא התעלה על הציפיות. נתון: ל"לגו – הסרט" יש כרגע ציון "עגבניות רקובות" של 95%. זה דירוג ששמור בדרך כלל לסרטי אוסקר איכותיים במיוחד ולפיקסאר. בטח שלא מה שהייתם מצפים מסרט שהוא כולו פרודוקט פלייסמנט אחד גדול.

בקשר לקהל – הוא מסכים עם המבקרים. לפי ההערכות הנוכחיות "לגו" הכניס בסוף השבוע 69 מיליון דולר. זאת הפתיחה השניה בגודלה אי פעם לחודש פברואר (רק "הפסיון של ישו" הכניס יותר), ובמרחק של מיליון וקצת דולר מלהיות הפתיחה הגדולה ביותר אי פעם לסרט אנימציה שאינו המשך. התקציב המדווח של הסרט הוא 60 מיליון דולר, סכום שאותו הוא כבר כיסה; תחרות כלשהי בתחום סרטי הילדים לא תגיע עד החודש הבא. בקיצור: לא משנה מה עוד יקרה בשנת 2014, "לגו" הוא אחד מסיפורי ההצלחה הגדולים של השנה. וגם התחלה של פרנצ'ייז. הסרט השני כנראה לא יעמוד ברמה של הראשון.

במקום השני, עם כ-23 מיליון דולר, נמצא "ציידי האוצרות" ("The Monuments Men" במקור), וטוב לו שם. ג'ורג' קלוני ביים את הסרט, ודחס לתוכו שחקנים נכבדים: מאט דיימון, ביל מוריי, קייט בלאנשט, ‏ג'ון גודמן, ז'אן דוז'ארדן ("הארטיסט") וגם קלוני עצמו. סרט עם נבחרת כל כך חזקה נשמע כאילו ‏הוא שייך לעונת האוסקרים – ובאמת, במקור הסרט היה אמור לצאת לקראת סוף 2013, כדי ‏להצטרף לתחרות על הפסלונים המוזהבים למיניהם, אבל אז נדחה לתאריך הנוכחי, היוקרתי הרבה פחות. היתה לכך, מתברר, סיבה טובה: לסרט הזה לא היה סיכוי באוסקרים. המבקרים מתאכזבים ממנו מאוד. אבל עכשיו כשהשוק כמעט נקי מתחרות, לפחות עבור פלח האוכלוסיה של מבוגרים בלי ילדים שההורים שלהם לא קנו להם לגו כשהיו קטנים, הסרט יכול להשיג מספרים סבירים. 23 מיליון דולר, כאמור.

במקום הרביעי, מאחורי "Ride Along", נמצא "לשבור את הקרח", סרט שאוזלים לי הסופרלטיבים כדי לתאר את הביצועים הקופתיים שלו. בשבוע שעבר דיסני גילו שרוב האנשים שרואים את הסרט הם כאלה שכבר צפו בו, וחוזרים אליו פעם שניה ושלישית ורביעית, ולכן הפיצו אותו מחדש בגירסת "קריוקי", עם מילות השירים על המסך, כדי לעודד את הקהל לשיר עם הסרט. זה עבד, כי הירידות הקטנות ממילא של "לשבור את הקרח" משבוע לשבוע הפכו לקטנות עוד יותר. הסרט הכניס כבר 368 מיליון דולר בארה"ב בלבד, ובכך עקף את "גנוב על המיניונים" וטיפס למקום השלישי ברשימת הסרטים המצליחים של 2013; בכל העולם ההכנסות שלו הן כבר מעל 900 מיליון (אבל "גנוב על המיניונים" עדיין מעליו). עוד מספר מדהים לגביו: זה השבוע העשירי ברציפות ש"לשבור את הקרח" מבלה בחמישיה המובילה. היו סרטים שבילו בחמישיה הרבה יותר זמן, כמובן, אבל זה היה מזמן, בעידנים קדומים שבהם טבלאות הקופות היו רגועות יותר ופחות קופצניות. מ-1995 ועד היום, מספר הסרטים ששהו יותר זמן מ"לשבור את הקרח" בין חמשת הגדולים הוא: 2. טיטאניק ואווטאר. וגם ההקרנה השניה בחולון היתה מלאה לגמרי.

עוד סרט יצא השבוע, "האקדמיה לערפדים", שנראה כמו שילוב של "קלולס" ו"דמדומים" או משהו, אבל מכיוון שהוא נפל חזק לקרשים עם פתיחה של 4 מיליון דולר, אני לא אבזבז את הזמן בלברר על מה הוא באמת. כישלון, בכל מקרה.

לטבלה המלאה ב-BoxOfficeMojo