קצרצרי קאן

לקט של באזז ותגובות על קאן: "הערת שוליים", טילדה סווינטון, ולארס פון טרייר עושה את מרטין סקורסזה. כמו כן: סקס

מתסכל לדווח על פסטיבלים בחו"ל, בפרט על פסטיבלים כמו קאן, שבהם מוקרנים במרוכז מה שיהיו כנראה כמה מהסרטים המדוברים של השנה הקרובה. מתפרסמות הרבה ביקורות, אבל כל ידיעה מגיעה מיד שניה ושלישית: אני יכול לספר מה הבאזז ומה אנשים אמרו על הסרט הזה או ההוא, אבל ברוב המקרים יעברו חודשים (במקרה הטוב) עד שנוכל לראות את הסרטים האלה ולגבש עליהם דעה בעצמנו.

פסטיבל קאן נפתח לפני כמה ימים, והנה לקט של כמה מהדברים המעניינים שקרו/הוקרנו בו בינתיים.

הערת שוליים

הסרט של יוסף סידר הוקרן בפסטיבל אתמול (שישי) במסגרת התחרות הרשמית, ואפשר להגיד שזו היתה הצלחה. ה"הוליווד ריפורטר" פרסם את מה שלדעתי היא הביקורת הראשונה בעולם על הסרט, המבקר חיבב את הסרט אבל תיעב את הפסקול, ובמפתיע מציין לחיוב מבין השחקנים דווקא את ליאור אשכנזי ולא את בראבא. גם Indiewire מפרסם ביקורת אוהדת למדי על הסרט. הביקורות גם כוללת יותר מידע על עלילת הסרט משהיה לנו עד היום. יותר מרשים: IndieWire עורך ממוצע ציוני מבקרים על סרטי הפסטיבל, ונכון לעכשיו, ל"הערת שוליים" הממוצע הגבוה ביותר (B+) מבין כל הסרטים שהוקרנו בפסטיבל.

לא נראה שהסרט מעורר מספיק התלהבות כדי להיות מועמד רציני לזכיה בפסטיבל, אבל את הפרס החשוב באמת הוא כבר קיבל: סוני פיקצ'רס קלאסיקס קנו את הסרט להפצה בארה"ב. סוני קלאסיקס הם ה"קולנוע לב" של אמריקה: הם מצוינים בהפצה וקידום של סרטי ארט-האוט, עצמאיים וזרים. באוסקר האחרון, שלושה מבין חמשת המועמדים לפרס הסרט הזר הטוב ביותר היו סרטים שסוני פיקצ'רס קלאסיקס הפיצו. שנה לפני כן – גם. כמובן, כדי להתחרות על האוסקר השנה "הערת שוליים" יצטרך קודם כל לזכות בפרס אופיר.

הנותנת

הסרט הישראלי האחר שמוקרן בקאן (לא בתחרות המרכזית) הוא "הנותנת" (במקרה שהיה ספק, השם האנגלי נטול כל דו-משמעות: "The Slut") של הגר בן-אשר, שמבוסס על הסרט הקצר שלה "משעולים" שהוקרן גם הוא בקאן. התגובות על הסרט בינתיים לא משהו: גם ב"וראייטי" וגם ב"הוליווד ריפורטר" משתמשים במילה "Unsatisfying" לתיאור הסרט. אבל זה ממש לא משנה, כי זוהי שורת המשנה של הביקורת בהוליווד ריפורטר:

Director Hagar Ben Asher may be the first female director of a legitimate feature to film herself performing in a hardcore sex scene.

ובכן, רבותי, הארדקור סקס. לא משנה עם הסרט טוב או רע, זה יהיה מספיק כדי לעשות הרבה רעש פסטיבלי, לכל הפחות. תחזית לחודשים הבאים: הקרנת הסרט בארץ מלווה בשערוריה כשח"כים דתיים דורשים לאסור את הקרנתו. בתגובה מתארגנת הפגנה ברחבת הסינמטק. הגר בן אשר מתארחת בגיא פינס כדי לדון בשערוריה והוא שואל אותה אם אמרו לה פעם שהיא דומה לג'וליה רוברטס.

Sleeping Beauty

אפרופו סקס וסקנדלים. כמה שהגר בן אשר תתאמץ, יהיה לה קשה להתחרות עם אמילי בראונינג בתחום. "היפהפיה הנרדמת" של ג'וליה לי הוא הסרט השני בתוך חודשיים (אחרי "סאקר פאנץ'") שבו אמילי בראונינג מגלמת צעירה שמגיעה לבית בושת. והפעם אין בסרט דרקונים או רובוטים. זה הרבה יותר גרוע: המקצוע שלה הוא לישון בזמן שהלקוחות עושים בגוף שלה מה שבראש שלהם. זה קריפי לאללה ומן הסתם יגרור דיונים על מיניות ומעמד וחפצון וכל היתר. ביקורת לדוגמה.

חמש המכשלות 2

לא סרט שהוקרן בקאן, אלא חדשות שהגיעו משאם: לארס פון טרייר ישתף פעולה עם מרטין סקורסזה כדי ליצור עוד סרט "חמש המכשלות". בסרט הראשון פון טרייר איתגר את הבמאי יורגן לת ליצור חמש גירסאות של סרט קצר שלו, בכל פעם עם "מכשלה" אחרת – כל שוט צריך להיות באורך של חצי שניה בדיוק, בתור סרט מצויר, לצלם אותו במקום הכי גרוע בעולם, וכו'. אז עכשיו הוא יעשה את אותו הדבר עם סקורסזה. מה שלא ברור הוא איזה סרט סקורסזה יצטרך לרמייק חמש פעמים. לפני כמה זמן היתה שמועה לפיה פון טרייר רוצה לעשות רימייק של "נהג מונית": אולי הבסיס לשמועה היה שהקטע שירומייק יהיה סצינה מתוך הסרט.

חייבים לדבר על קווין

לין רמזי מביימת את טילדה סווינטון בעיבוד לספר של ליונל שרייבר, על אמא אכולת רגשות אשמה בגלל מעשה בלתי נסלח של הבן שלה (ספוילר? נראה לי שלא, אבל בחלק מהפרסומים לא מספרים. אז ליתר בטחון, ששששש). כולם קיבלו שבחים. אבל בעיקר טילדה סווינטון. לא חוכמה, היא טילדה סווינטון. ב-Time Out נתנו לסרט חמישה כוכבים. כאמור, אני לא קאן, אבל מהדיווחים הנרגשים נשמע כאילו הסרט, או לפחות סווינטון, הם מהארועים הבולטים של הפסטיבל ובדרך לפרס או שניים.

על הסרט החדש של וודי אלן אומרים שהוא דווקא בסדר (זה מה שאמרו על כולם. לא משכנע אותי). "יש לנו אפיפיור" של נני מורטי גם הוא מקבל שבחים, אבל זה נראה כמו סרט לפסטיבלים בלבד. ואל תשכחו שבהמשך יהיו גם לארס פון טרייר, טרנס מאליק ו"העור שבו אני חיה", סרט המד"ב של אלמודובר. וזה הטיזר שלו.