בתי הקולנוע חוזרים. מה זה בעצם אומר?

בלי הפסקה, בלי כרטיסים במקום, ורק החל מה-9 ביולי בכלל.

למרות שהקורונה לא ממש מאחורינו, נראה שהוחלט שאת הסיבוב השני של הנגיף אנחנו עושים בזמן שהכל פתוח כי מה הדבר הכי גרוע שיכול לקרות? מאות אנשים מתים? פחחח.

וכך, כשלושה חודשים לאחר שנסגרו, בתי הקולנוע חוזרים. חלק כבר חזרו: הסינמטקים בערים שונות הודיעו על חזרה לשגרה, למי שרוצה לראות סרטים נבחרים מהרבע שנה שעוד הספיקו להקרין או כל מיני קלאסיקות על זמניות. (המלצות אקראיות: "רעל ותחרה" בסינמטק חולון ביום שני הבא, "ארץ קשוחה" היום בסינמטק ירושלים, "1917" במהלך השבוע בסינמטק שדרות. סינמטק תל אביב יחזרו לפעול ב-28.6, סינמטק חיפה, ראש פינה והרצליה עדיין לא הודיעו מתי יחזרו לפעילות). גם קולנוע קנדה חוזרים לפעילות.

אבל לכל מי שרוצה לראות סרטים חדשים בבתי קולנוע גדולים, החדשות הן שנצטרך לחכות קצת יותר זמן: בהודעות נפרדות, הודיעו סינמה סיטי והבעלים הבינלאומיים של יס פלאנט ורב חן שהקולנועים יחזרו רק ב-9 ביולי (בתקווה שעד אז ההנחיות לא יוחמרו בשנית). הוט סינמה ולב, לעומת זאת, לא הודיעו שום דבר פרטני.

יש שתי שאלות חשובות לגבי הפתיחה הזאת: איך העסק יתנהל בבחינת "לא-להידבק-במגפה-עולמית", ומה יוקרן שם?

החלק הראשון הוא נחמד בכל מיני כיוונים, אבל לא מעורר בטחון בנוגע להידבקות: הנהלים אומנם מדברים על כך שיהיה מרווח של כיסא בין כל "קבוצת רוכשי כרטיסים" אחת למשנה (שזה נחמד), תהיה חובה לקנות כרטיסים מראש (כלומר, הסוף ל"רגע, איזה סרט טוב מציג עכשיו?" כשמישהו מגיע למוכר בקופות), בלי הפסקות (משפיע רק על הוט סינמה, למיטב זכרוני) ותהיה חובה להיכנס למתחם עם מסיכה (עקרונית יש חובה לשהות עם מסיכה לאורך כל הסרט, אבל מכיוון שאפשר להוריד אותה על מנת לאכול, לא תהיה שום דרך נורמלית לאכוף את זה).

כלומר, חווית הצפייה הכללית תהפוך לנעימה יותר, אבל תכלס יש עדיין מימד של סכנה בהליכה לבית הקולנוע.

החלק השני הוא יותר חידתי: המפיצה של סרטי WB, טוליפ, הודיעה על הסרטים החדשים שיופצו החל מה-9.7 והלאה, אבל הדגש הוא על "והלאה". "סקובי-דו!" יהיה הסרט הראשון שיופץ ב-9.7, והסרט הבא אחריו שהם מציינים הוא "טנט", שיופץ רק ב-30.7. יונייטד קינג פרסמו שני טריילרים לסרטים שנראים.. פחות ממלהיבים: אחד על ראסל קרואו כנהג מעוצבן שמחליט להתעלל במישהי שעיצבנה אותו בכביש, והשני על משהו עם מל גיבסון ואמיל הירש שהם שודדים בזמן שיש סופה נוראית. יש גם את "הכפר של ברברה", קומדיה צרפתית שכזאת, שיקרין בסינמטק תל אביב כבר החל משבוע שעבר. בנוסף לאלה, כנראה שיהיו סרטים הוקרנו במרץ ושיחזרו לחיינו : "דוליטל", "קדימה", דברים כאלה.

הסימן שאלה הגדול בחלק הזה, שאני מקווה שנדע בימים הקרובים, היא חברת ההפצה פורום פילם, שאחראית לכל מה שדיסני מפיצה (אז בעצם, כל הקולנוע): סביר ש"מולאן" לא יוקרן פה לפני התאריך הבינלאומי שלו (24.7), אבל ודאי יש לחברה עוד סרטים שייצאו עד אז – רק שאין לנו ממש מושג מה הם.

חוץ מאלה, עוד שאלה היא סרטים ישראלים: לפני שבוע היה אמור לצאת, בעולם ללא קורונה, סרטה החדש של טליה לביא, "אחד בלב": האם הוא ינצל את המחסור בסרטים הוליוודים בחודש יולי כדי לגרוף קהל, או יחכה דווקא לתקופה פחות מסוכנת?

ככל שהמצב יתבהר נעדכן כאן בתגובות ו/או בפוסט. מי שכבר יצא לו לבלות בבתי קולנוע שונים בארץ מוזמן לדווח איך החוויה.