בתי הקולנוע נפתחים מחדש: הפעם באמת?

הסינמטקים שנפתחים, הסיבות שבגללן יס פלאנט וסינמה סיטי עוד לא נפתחות, ופירוט קצרצר על התו הירוק.

אחרי קרוב לשנה מאז הסגירה וחודשים טובים מאז ניסיון הפתיחה הקודם, הסינמטקים יחזרו לפעול בשבוע הבא. הכל בהתאם לכללי התו הירוק ולבעלי דרכונים ירוקים, כמובן. הפתיחה מאוד זהירה כרגע – בחלק מהמקומות נחשפו הקרנות בודדות, באחרים יש צפי של שבוע או שבועיים קדימה.

זה הגיוני וסביר מכמה סיבות: הבלבול וחוסר ההחלטיות לגבי ההנחיות לא מאפשר הרבה ביטחון לבעלי עסקים לחזור לעבוד כרגיל; הנחיות התו הירוק דורשות חיטוי בין הקרנות והקניית הרגלים חדשים לצוות ולקהל ובנוסף העובדה שהקולנוע בארץ ובעולם עוד לא חזר לפעול כרגיל ולוח ההפצה העתידי עדיין מעורפל.

השאלה המתבקשת הבאה היא מה לגבי רשתות הקולנוע המסחריות. בסגרים קודמים למדנו שהאתגר הגדול בהקשר הזה הוא הסעיף בהנחיות לפתיחת מרכזי תרבות האוסר על מכירת אוכל במתחם. עיקר הרווח של בתי הקולנוע מגיע מהמזנון, כך שפתיחה במתכונת מצומצמת (עד 75 אחוז מהתפוסה המרבית) ובלי האפשרות למכור פופקורן פשוט לא משתלם כרגע. בעוד הסינמטקים הם גופים יחסית קטנים עם מנויים חודשיים, רשת בתי קולנוע היא מערכת עם כמות גדולה של עובדים שהוצאו לחל"ת כשכל הבלאגן התחיל, כך שהיא צריכה יותר זמן להתארגנות, החזרת עובדים לעבודה והתאמת האולמות והמתחמים להנחיות.

באופן אישי משמח אותי שהחזרה לבתי הקולנוע מתחילה עם הסינמטקים, שיכולים להרוויח לקוחות חדשים שלא טרחו לבקר בהם קודם אבל מתגעגעים מספיק לצפייה קולנועית כדי לנצל את ההזדמנות. ההיצע שהסינמטקים השונים מציעים בתור התחלה מגוון יחסית וחלקם עוד לא פירסמו לוח הקרנות של ממש, אז שווה להמשיך להתעדכן דרך הפייסבוק/אינסטגרם/אתר/ווטאבר של כל סינמטק לפרטים נוספים.

סינמטק חולון – יום ראשון ה-28.2

החלוץ של הפתיחה המחודשת יהיה הסינמטק הפועל במתחם המדיטק בחולון ואפילו מעז לתכנן הכי רחוק – שבועיים קדימה. בתוכנית חמישה סרטים שיוקרנו במתכונת טרום בכורה: קומדיית לולאת הזמן "פאלם ספרינגס", "המתרגמים", "התקופה היפה בחיי" הצרפתי, "סיפור חיי" של הירוקאזו קורה אדה והקומדיה הרומנטית הארגנטינאית "אהבה בלתי צפויה". חוץ מאלה, תמצאו שם גם את הדוקומנטריים "מה היה קורה אילו? אהוד ברק על מלחמה ושלום" ו"מורנוב" בהקרנות + מפגש עם הבמאים והקרנות נוספות שאפשר לקרוא עליהן כאן.

סינמטק ירושלים – יום שני ה-1.3

הסינמטק הירושלמי ייפתח מחדש בהקרנה של "נס במילאנו" של ויטוריו דה סיקה ובשבוע הפעילות המחודשת הראשון יקרין שני סרטים ביום. בין הסרטים שיוקרנו: "נשים בחזית" עם קריסטין סקוט תומאס, הדוקומנטרי הרומני המהולל "קולקטיב", "עוד סיבוב" של תומאס וינטרברג, "שם הוורד" לזכרו של שון קונרי, "מה היה קורה אילו?" ו"אהבה בלתי צפויה" שהוזכרו קודם ועוד. אם איכשהו סיימתם את השנה האחרונה עם אקסטרה כסף, זאת הזדמנות לארגן מושב על שמכם (או שמה של סבתכם חובבת הקולנוע, לצורך העניין) עבור תרומה של 1500 ש"ח לסינמטק.

סינמטק הרצליה – יום שלישי ה-2.3

נכון לעכשיו פורסמו בינתיים שתי הקרנות, האחת של "2001: אודיסיאה בחלל" ביום הפתיחה ויומיים אחר כך ערב קולנוע ישראלי עם "אפריקה" והסרט הקצר "עין לבנה" (שיהונתן מוסר שהוא מאוד מומלץ). כולל שיחה עם היוצרים אחרי ההקרנה, ברור שכולל.

<סינמטק חיפה – יום חמישי ה-4.3

הצפוני מבין הסינמטקים ברשימה ייפתח בעוד שבוע עם הקרנה של הסרט "משוחררות" (Misbehaviour) בכיכובן של גוגו אמבתה-רו וקירה נייטלי. הקרנות נוספות יחשפו בתחילת השבוע הקרוב.

סינמטק שדרות – יום ראשון ה-7.3

הסינמטק הדרומי ברשימה חשף את תאריך הפתיחה רק לפני רגע וחצי. פרטים נוספים ייחשפו גם כאן בתחילת השבוע הבא.

סינמטק תל אביב – יום שני ה-8.3

אחרון חביב הוא הסינמטק התל אביבי, שמפעיל בימים אלה מערכת VOD רחבת היקף. הניוזלטר של הסינמטק חשף אתמול את תאריך הפתיחה והבטיח ש"תכנית הסרטים תפורסם באתר בקרוב". נמתין בסבלנות.