לזמן את הרוע, סיפור אמיתי לגמרי, באמת, לחלוטין

הטריילר החדש של סרט האימה "לזמן את הרוע" ("The Conjuring") נשבע שמדובר בסיפור אמיתי ומביא עדים

"The Conjuring", או בעברית "לזמן את הרוע", הוא כנראה סרט אימה ממש טוב. הוא גם, אני מהמר באופן לא ממש נועז, יהיה להיט האימה של השנה. הסרט עוד לא יצא בשום מקום, אבל הביקורות שהוא מקבל בינתיים משבחות. הוא קיבל, באופן נדיר מאוד ואולי חסר תקדים, דירוג R – לא משום שיש בו דם, אלימות מפורשת או מיניות, אלא פשוט כי הוא מאוד מפחיד. סרטים כמו "הצלצול" קיבלו PG-13. בנוסף, הטריילר הראשון שלו היה קרוב למושלם: סצינה ארוכה ומוצלחת אחת. הדבר היחיד שלא אהבתי בטריילר – כפי שכתבתי כבר אז – היה השימוש בשורה "מבוסס על סיפור אמיתי". המון סרטי אימה "מבוססים על סיפור אמיתי". רק שהם לא.

הטריילר החדש של הסרט הוא… טוב, אני איאלץ להודות שהוא אפקטיבי, אבל אני די מתעב אותו. קודם כל, בניגוד מוחלט לטריילר הקודם, הפעם מוצגים קטעים רבים מתוך הסרט, ואני לא אתפלא אם הם הורסים את הקטעים הכי טובים בו. אבל חשוב יותר, הם הולכים חזק מאוד הפעם על ה"מבוסס על סיפור אמיתי". מאוד. סתם כיתוב על המסך זה לא מספיק – האנשים האמיתיים שהסרט מבוסס כביכול על סיפורם מעידים מול המצלמה. הם חיכו 30 שנה לפני שסיפרו את סיפורם האמיתי, כי לפני 30 שנה "העולם לא היה מוכן" לסיפור הזה. ועכשיו, הם חושפים את האמת, ו"האמת" תוצג בפניכם בתור סרט הוליוודי עם וירה פרמיגה ולילי טיילור. נו באמת. אפילו אם הסיפור היה 100% נכון, זה היה מטופש. אילו היו בידי הוכחות חותכות וחד משמעיות לכך שרצח קנדי היה קונספירציה של האילומינטי, הייתי פונה למשטרה או ל-BBC. לא הייתי מתקשר לרולנד אמריך כדי שיעשה מזה סרט.

הטריילר הזה מזכיר, כמובן, את "הסוג הרביעי", סרט אימה מוקמונטרי שהורכב מ-א. "שיחזורים הוליוודיים" של הסיפור, ו-ב. "תיעודים אותנטיים" של הסיפור האמיתי. כמובן, שניהם היו בדויים ומזויפים בדיוק באותה המידה. כל החלק ה"אותנטי" של הסרט היה דרך ארוכה ומגושמת לומר לקהל "זה באמת, באמת-באמת אמיתי". זה עבד: אנשים היו משוכנעים שהסרט, או חלק ממנו, הוא אמיתי. אבל זה רק משום ששיקרו להם. מה החוכמה בזה? לא צריך להיות היצ'קוק כדי לשקר. אי אפשר כבר ליהנות מסרט מפחיד כמו שצריך בלי שילחשו לך באוזן כל הזמן שזה באמת קרה אבל באמת?

אני אצפה מן הסתם ב"לזמן את הרוע" כי כולם אומרים שהוא מעולה, אבל הטריילר הזה ממש הוציא לי את החשק.