טריילר: הזהב של נורמן (החדש של ספייק לי)

ספייק לי חוזר עם עוד שם שלמפיצים הישראליים אין מושג מה לעשות איתו.

עברו שנתיים מאז הקאמבק שספייק לי סידר לעצמו עם "שחור על לבן" – קאמבק בו הוא זכה גם באוסקר וגם ביכולת לעשות את הדבר האהוב עליו: לעורר מהומות. ולאחר שהסרט החזיר את ספייק לי למפה, הוא גרם לאנשים לראשונה להתעניין מה יהיה הסרט הבא שלו. אז להלן הסרט הבא שלו:

הנהנ הבעיה עם סרטי ספייק לי:  מכיוון שמדובר ביוצר קצת מטורלל, קשה לדעת לאיזה כיוון כל העסק הזה יילך: הסרט יכול להיות כל דבר משיעמומון מוחץ, כשלון מסקרן, סרט כבד ופוליטי או סרט פיל גוד מהנה. והטריילר שלמעלה לא ממש מצמצם את האפשרויות.

כלומר, את העלילה הבסיסית הבנתי (נראה לי): חבורה של חיילים ממלחמת וייטנאם חוזרים למדינה לאחר כמה עשורים כדי למצוא זהב שהם קברו שם. מה שלא הבנתי זה לאיזה כיוון כל הסרט הזה יילך. אפשר להגיד בגלל זה שהטריילר עושה עבודה טובה, כי הוא משאיר מסתורין וערפל בנושא, אבל בכנות – כל הקטע של התמונות שמוצגות אחת על השנייה היה כל כך מציק, שאני רק מחזיק אצבעות שזה משהו שנשמר עבור הטריילר ושזה לא ימצא את עצמו בטעות בסרט. עם ספייק לי, אי אפשר אף פעם להיות בטוחים.

אבל בעצם הסיבה האמיתית שאני חושש מהסרט היא תאריך היציאה שלו: לא נובמבר.

כי אם בימינו כבר קשה לדעת מראש לגבי סרטים איך הם יהיו רק מתאריך היציאה שלהם, כמו שהיה אפשר לדעת בעבר, אז בנטפליקס זה עדיין קל: או שאכפת להם מהסרט, ואז הם מקדמים אותו בנובמבר, או שהוא קומדיה רומנטית, ואז זה לא משנה, או שלא אכפת להם באמת מהסרט, ואז הם משחררים אותו… מתישהו. "הזהב של נורמן" זכה ב"מתישהו" (ספציפית: ה-12 ליוני). לא סימן טוב במיוחד.

בנוסף, אני מבין שיש כאן זווית, לכאורה, חדשה על כל הנושא אבל אני לא באמת רואה את הצורך בעוד סרט על מלחמת וייטנאם, אחת המלחמות שנחרשו מכל כיוון שהוא בקולנוע האמריקאי עד שבאמת כבר יצא כל המיץ ממנה. למה להוציא סרט שההשוואות הראשוניות מולו יהיו כמה מהקלאסיקות הגדולות של הקולנוע?

מצד שני, הסרט כן קיבל את חותמתו (הוירטואלית) של פסטיבל קאן. כלומר, הפסטיבל לא יתקיים (שמעתם שיש קורונה?), אבל הוא כן אצר רשימה של סרטים שקיבלו את חותמת האיכות שלו ו"הזהב של נורמן" שם [בנוסף ל"נשמה" של פיקסאר, הסרט החדש של ווס אנדרסון, ועוד, ואת רובם נגלה בקרוב]. למרות שאני מניח שהוא היה אמור להיות שם במסגרת "מחוץ לתחרות", אחרת זה היה קצת מוזר שספייק לי היה שופט את הסרט של עצמו (הוא היה אמור להיות יושב ראש חבר השופטים השנה – תפקיד שנדחה לשנה שהבאה) אז אולי הסרט כן, לכל הפחות, מעניין. אבל אני מודה שבשלב הזה אני יותר חושש ממתרגש.

עוד סרט שיוצא ביוני בנטפליקס, אבל כזה שתאריך היציאה של "מתישהו" יותר הולם עבורו: סרט האירוויזיון של ויל פארל, שמקדם את עצמו בזכות השיר הפארודי "וולקנו מן", פארודיה חביבה על שירי אירוויזיון של לפני עשור.