דארן ארונופסקי יביים את "וולברין 2"?!

מתברר שזה או הוא, או הבמאי של "דמדומים 3". כן, באמת

אם התגעגעתם לשיבוצים ביזאריים, הנה אחד מוצלח.

ניקי פינק ב-Deadline.com, שלה יש נטיה להיות צודקת בעניינים כאלה, טוענת שרשימת המועמדים למשרה הנחשקת (נגיד) של בימוי "וולברין 2" – הסיפריקוול, כלומר, ההמשך לפריקוול של אקס-מן – הצטמצמה לשניים: דייויד סלייד ודארן ארונופסקי. בניסוח אחר: המפיקים מתלבטים בין הבמאי של "רקוויאם לחלום" לבין הבמאי של "דמדומים 3: ליקוי חמה".

הרעיון של ארונופסקי כבמאי של בלוקבאסטר הוליוודי לא כזה מופרך כשלעצמו. בזמן האחרון יותר ויותר במאים (ותסריטאים) שנחשבים לאיכותיים לוקחים את מסלול הזיגזג: סרט אחד הוליוודי בשביל הכסף, סרט אחד עצמאי בשביל הנשמה. סרט אחד בשביל הדו"חקו, השני בשביל האוסקר. סטיבן סודרברג עשה את סדרת "אושן" וגם סרטים ניסיוניים זעירים. ספילברג הוציא באותה שנה את "פארק היורה" ואת "רשימת שינדלר". סם מנדז אמור לביים את ג'יימס בונד הבא. לארונופסקי, שהרזומה שלו כולל את "המעיין", "המתאבק" ו"ברבור שחור" שייצא בקרוב, לא יצא עדיין לעשות סרט פעלולים, אבל הוא לא היה רחוק מזה: במשך כמה שנים הוא היה הבמאי המיועד של "באטמן: השנה הראשונה".  אז השידוך בינו לבין וולברין נשמע הגיוני. הוא בטח יכול לעשות עבודה טובה יותר מהסרט הקודם.

אבל זה בדיוק העניין: למה להיכנס למיטה חולה? הדעה הכללית על "וולברין" היא שמדובר בסרט ככה-ככה במקרה הטוב. גם סרט אקס-מן הקודם, "אקס-מן 3" היה רחוק מלהיות יצירת מופת. האשם העיקרי בשני המקרים הוטל על האולפן, פוקס, שנוטה להתערב ולחטט בסרטים, להעדיף תמיד את האפשרות המסחרית יותר על המוצדקת יותר מבחינה סיפורית, וכך להרוס גם סרטים טובים בפוטנציאל. אין שום ספק שארונופסקי יודע את זה. אם הוא רוצה לביים סרט גיבורי-על, בשביל הכיף או בשביל הכסף, בטח יש אפשרויות אחרות, באולפנים פחות ידועים לשמצה. בשביל מה הוא צריך את זה?

לזכותו של סלייד, המועמד האחר לתפקיד, הוא אמנם ביים את אחד הסרטים המאוסים והמשעממים ביותר שראיתי בחודשים האחרונים, אבל גם הוא היה מוכר עד לא מזמן כבמאי איכותי: הוא עשה את "Hard Candy" ואת סרט הערפדים "40 יום של לילה", שלא היה – לדעתי – מוצלח במיוחד, אבל לפחות היה מצולם יפה, והערפדים לא נצנצו בו ולא העבירו שעות בשיחות נפש עם אנשי-זאב בלי חולצה.

יהיה הבמאי מי שיהיה, "וולברין 2" אמור לעסוק בתקופה שבילה לוגן/ג'קמן/וולברין ביפן (כמו שנרמז כבר באפילוג-שאחרי-הקרדיטים ב"וולברין"). הסרט ייצא כנראה בשנת 2012. במקביל, בפוקס מפתחים את "אקס-מן: מחלקה ראשונה" ("X-Men: First Class"), שייצא במאי 2011 בבימוי מתיו ווהן ("קיק-אס"), ואת "דדפול" שאותו (אולי) יביים רוברט רודריגז, ובו (אולי) יככב ריאן ריינולדס, שגילם את הדמות ב"וולברין", ומחלטר גם (אולי כדאי שתכינו לעצמכם איזה תרשים, או משהו) כגיבור-על אחר, גרין לאנטרן, בסרט שייצא בשנה הבאה. בתוך כל המבוך הסבוך הזה, הפריקוול המתוכנן העוסק במגניטו כנראה נזנח לעד.