הופעת העשור של עין הדג

פיניקס, מקדורמנד, סטון, אפלק, לארון, סימונס, פורטמן, דיפקריו, קולמן ועוד פעם פיניקס - בואו לבחור את הופעת העשור.

לרוב בסקרי השנה, סקרי ההופעות מגיעים לאחר סקר סרט העשור. אבל הפעם, לכבוד העשור, החלטנו לעשות דברים בהיפוך. במקום להתחיל עם סקר "סרט העשור", נתחיל דווקא עם הופעת העשור. אז מתוך 316 סרטים שהגיעו לגמר, הנה עשרת ההופעות שקיבלו את מירב הקולות:

הופעת העשור של עין הדג

מס' מצביעים: 561

Loading ... Loading ...

אחרי העשיריה המובילה מדורגים בסקר המוקדמות:

11. יו ג'קמן, לוגאן
12. ג'ייק ג'ילנהול, חיית הלילה
13. רוברט דאוני ג'וניור על תפקיד איירון מן בסרטים: הנוקמים, הנוקמים: מלחמת האינסוף, הנוקמים: סוף המשחק, איירון מן 3, קפטן אמריקה: מלחמת האזרחים
14. ריאן ריינולדס על תפקיד דדפול בשני סרטי דדפול
15. שרליז תרון, מקס הזועם: כביש הזעם
16. אדם דרייבר, סיפור נישואים
17. אנדי סרקיס על תפקיד סיזר בטרילוגית "כוכב הקופים"
18. חואקין פיניקס, המאסטר
19. סם רוקוול, שלושה שלטים מחוץ לאבינג, מיזורי
20. מייקל קיטון, בירדמן
21. טום הארדי, לוק
22. כריסטוף וולץ, ג'אנגו ללא מעצורים
23. לופיטה ניונגו, אנחנו
24. קירסטן דאנסט, מלנכוליה
25. רונית אלקבץ, גט
26. אוסקר אייזק, בתוך לואין דייויס
27. איימי אדאמס, המפגש
28. ג'ניפר לורנס, קר עד העצם
29. דאנה איבגי, את לי לילה
30. טילדה סווינטון, חייבים לדבר על קווין

כ-265 הופעות קיבלו קול אחד לפחות (אחרי סינון כפילויות, לפני סינון שטויות, עם לקיחת מרווח טעות של איזה אחד-שניים) מתוך 185 סרטים. 5 נשים ו-5 גברים מרכיבים את העשירייה הראשית. עשרים ההופעות שאחריה כבר פחות שוויוניות – יש 8 הופעות מתוך 20, ורובן המכריע נמצאים במקומות 23-30. העשירייה מאוד מתואמת עם האוסקר: 8 מההופעות זכו באוסקר, עוד אחת הייתה מועמדת ויש רק אחת שלא קיבלה יחס מהאקדמיה בכלל.

מבחינת שנים, יש חלוקה מעניינת: 6 הופעות בעשירייה הגיעו משתי שנים שונות – לארסון, אפלק וסטון הגיעו שלושתם מ-2016, ודיקפריו, סימונס ופיניקס מ"היא" הגיעו שלושתם מ-2014 (בהנחה שעובדים על פי שיטת ההפצה הישראלית, שזה אכן מה שאנחנו עושים). 2 הופעות הגיעו מהסקר של השנה האחרונה – קולמן ופיניקס על "ג'וקר",  ורק פורטמן ומקדורמנד הן הנציגות הבודדות של השנה שלהן (מקדורמנד מ-2018, פורטמן מ-2011).

מתחת לעשירייה, החלוקה לשנים היא כזו: 2010 התיישנה הכי פחות טוב – אף לא אחת מההופעות העשירייה של אותה שנה (או הופעה כלשהי בכלל) הגיעו ל-30 המקומות הראשונים, וגם לא היו ממש קרובות. בין השנים האחרות, 2013, 2014, 2017 ו-2018 הכניסו הופעה אחת נוספת למקומות 11-30. 2 הופעות מהמקומות הנ"ל הגיעו מ-2016 ו-3 הופעות הגיעו מ-2019, 2015 ומ-2011-12. שלוש הופעות מ-11-30 הגיעו טכנית מהשנה 2014, אבל לא היו בעשירייה באותה השנה: אוסקר אייזק ב"בתוך לואין דייויס", טום הארדי מ"לוק" ורונית אלקבץ מ"גט".

מבחינת הופעות עשירייה משנות העבר, אפשר לראות 4 זוכי הופעת השנה מתחרים בעשירייה, 4 נמצאים במקומות 11-30, ועוד 2 הופעות לא זכו למיקום גבוה. הזוכה במיקום הכי נמוך היא קלואי גרייס מורץ על הופעתה ב"קיק-אס", שהשיגה רק  3 קולות. מתוך עשיריות העבר, היו 12 מועמדים שלא קיבלו קול אחד: ואלו הם: מרטין פרימן, "ההוביט"; ג'וזף גורדון לוויט, "לופר"; שרליז תרון, "תקועה"; ג'ניפר לורנס, "משחקי הרעב: התלקחות"; דניאל דיי לואיס, "לינקולן"; אן האתאווי, "עלובי החיים"; דייזי רידלי, "מלחמת הכוכבים: הכח מתעורר"; פול דאנו, "איש האולר"; אשר לקס, "פיגומים" ;גארי אולדמן, "שעה אפלה"; קיירן קאלקין, "סקוט פילגרים" וג'ורג' קלוני על "תלוי באוויר".

הסרט שהכניס הכי הרבה הופעות הוא "עלייתו של האביר האפל", שממנו קיבלו קולות ג'וזף גורדון לוויט, כריסטיאן בייל, מייקל קיין, טום הארדי, אן האתאוויי ו..אמממ.. הית' לדג'ר, שדווקא לא ממש היה שם. בכל זאת, גם בלי הית', מדובר ב-5 הופעות שונות.  צמד הסרטים הבא בתור, עם 4 הופעות כל אחד הוא  "הנוקמים: סוף המשחק" (המסוורת', אוונס, דאוני ג'וניור וג'והנסון) ו"שמונת השנואים" (גוגינס, ג'קסון, ג'ייסון לי וראסל). רק סרט אחד הצליח להביא שתי הופעות לרשימת 30 ההופעות הטובות ביותר: "שלושה שלטים מחוץ לאבינג, מיזורי".

מי היה שחקן העשור? תלוי איך סופרים. הן ליאונרדו דיקפריו והן ריאן גוסלינג קיבלו הצבעות ל-6 הופעות שונות שלהם. דיקפריו על "התחלה", "הזאב מוול סטריט", "שאטר איילנד", "היו זמנים בהוליווד", "האיש שנולד מחדש", ו"ג'אנגו ללא מעצורים" וגוסלינג על "דרייב", "בלייד ראנר 2049", "בלו ולנטיין", "טיפש, מטורף, מאוהב", "בלשים בע"מ" ו"לה לה לנד". אז לכאורה התואר צריך ללכת לאחד מהם, עם יתרון לדיקפריו שכן הוא הכניס אחת מההופעות שלו לעשירייה. מצד שני, חואקין פיניקס, שהצביעו לשלוש הופעות שלו בסך הכל, אבל הצביעו להן המון. שתיים מהן (!!) נמצאות בעשירייה, ואחת לא ממש רחוקה ממנה. שחקנית העשור, בכל מקרה, היא ג'ניפר לורנס – שאומנם קצת נעלמה בחצי השני שלו, אבל בכל זאת סיפקה 4 הופעות שאנשים בחרו לציין – "אופטימיות היא שם המשחק", "קר עד העצם", "ג'וי" ו"משחקי הרעב".

חוץ מהמבולבלים שבחרו בהית' לדגר על "עלייתו של האביר האפל", היו עוד כמה טעויות חביבות בסקר. כך למשל חואקין פיניקס קיבל הצבעה על הופעתו בסרט "היא" מ-2016 (כמעט אבל לא), קייט וינסלט על "יסמין הכחולה" (כל הקייט-יות אותו דבר), ואיתן הוק על "לפני השקיעה" (כל ה"לפני" אותו דבר). בפרס ההצבעה הכי מקורית יש תיקו בין "אין לי מושג איך לבחור חמש מתוך רשימה כל כך ענקית זה ממש ממש ממש ממש קשה" (משפט שהיה פרוס לאורך שלוש הצבעות שונות) , "נייר" מ"קובו: אגדה של סמוראי" ו"סימטריה" מ"מלון גרנד בודפסט". בפרס המחלוקת האידיאולוגית זוכה הקול לקייל מקלקלן על עבודתו ב"טווין פיקס" תוך התירוץ ש"זה סרט!! ארוך מאוד". מצטער להגיד לך ולמחברות הקולנוע אבל לא, זה לא.

לא מעט הופעות קול, ממוחשבות, עם לכידת תנועה או לא אנושיות קיבלו הצבעות. בגזרת לכידת התנועה אנדי סרקיס הגיע למקום הכי גבוה, ואחריו ג'וש ברולין על "הנוקמים: מלחמת האינסוף". בגזרת ההופעות הקוליות בלבד הובילה סקרלט ג'והנסון על "היא", אחריה דייוויד ת'יוליס על "אנומליסה", וויל ארנט על "לגו באטמן", אדינה מנזל על "לשבור את הקרח", מהרשלה עלי על "ספיידרמן: ממד העכביש", בן ווישאו על "פדינגטון 2", אנטוני גונזלס על "קוקו", ובראדלי קופר ו-וין דיזל על "שומרי הגלקסיה". האדם היחיד שקיבל הצבעה על הופעתו בסרט תיעודי הוא חודורובסקי על הופעתו ב"חולית של חודורבסקי". הרובוט היחיד שקיבל הצבעה הוא BB-8.