עדכוני פרסים: DGA, סאנדנס

"הארטיסט" ממשיך בסבב הניצחון, ובסאנדנס זוכים סרטים מוזרים וישראליים

שרשרת הפרסים לקראת האוסקר נמשכת: גילדת הבמאים (DGA) חילקה את הפרסים שלה, והו כמה מפתיע, הזוכה הוא "הארטיסט". או, במקרה הזה, הבמאי של "הארטיסט", מישל הזנוויציוס. ומכיוון שהזנוויציוס הוא שם שהיה לגמרי לא מוכר בהוליווד עד השנה, ומכיוון שהמתחרים שלו היו דייויד פינצ'ר, אלכסנדר פיין, וודי אלן ומרטין סקורסזה, הזכיה הזאת אומרת משהו. מה שהיא אומרת זה: אתם מטורפים אם נדמה לכם שעוד יש סיכוי שסרט כלשהו מלבד "הארטיסט" יזכה בפרס הסרט הטוב ביותר באוסקר.

לרשימת הזוכים המלאה

בינתיים ננעל פסטיבל סאנדנס לסרטים עצמאיים, שעליו לא מדווח כאן הרבה כי אנחנו לא שם. הרבה פעמים הסרט שזוכה בפסטיבל הוא לאו דווקא הסרט המדובר ביותר בו, אבל הפעם הסרט שדיברו עליו הכי הרבה ושיבחו הכי הרבה הוא גם הסרט שזכה – "Beasts of the Southern Wild", מין סרט אפוקליפטי על ניו אורלינס עם דינוזאורים, או משהו.

רשימת הזוכים (הארוכה) כוללת גם נציגים ישראליים: במסגרת לסרטים תיעודיים בינלאומיים, שני הזוכים בפרסים הגדולים הם ישראליים. "שלטון החוק" של רענן אלכסנדרוביץ' זכה בפרס הסרט הטוב ביותר, ו"חמש מצלמות שבורות" קיבל את פרס הבימוי לגיא דוידי ועימאד בורנאט.

קודם כל, הרבה הרבה כבוד ומזל טוב לזוכים, וההכרה שהקולנוע הישראלי מקבל בשבועות האחרונים באמת מדהימה. אבל מה לעשות, עם כל הרצון הטוב וכל האהדה שיש, קשה מאוד להתעלם מהעובדה ששני הסרטים הזוכים הם סרטים פוליטיים מובהקים, מה שמעורר חשד שהפרסים ניתנו לסרטים הנכונים ביותר פוליטית. כמו שבקטגוריות מסוימות באוסקר תמיד זוכים אם מגיעים עם סרט שואה, אולי הדבר הנכון בסאנדנס הוא להגיע עם סרט על בילעין.

רשימת הזוכים המלאה