"מת לחיות 5" והבמאי הישראלי שלו

נועם מורו עושה סרטי אקשן הוליוודיים כבר שנים, רק שרובם באורך של פחות מדקה. עכשיו הוא יעשה "מת לחיות"

הלוואי שהייתי יכול להיות יותר נלהב מזה. חוקי הפירגון מחייבים אותי לקרוא הידד בכל פעם שישראלי מצליח בחו"ל, ולעשות סרט באחת מסדרת האקשן הגדולות של העשורים האחרונים זה בהחלט שיחוק. אז למה אני לא אופטימי?

קודם כל, העובדות: Deadline מדווחים שנועם מורו הוחתם לתפקיד הבמאי של "מת לחיות 5". מורו הוא ישראלי (לשעבר?) שמביים פרסומות יוקרתיות כבר שנים – עמדה טובה מאוד לקפוץ ממנה לבימוי סרטי קולנוע. כבר כמה פעמים הוא היה אמור, היה קשור, כמעט הוחתם או נקשר ואז עזב סרטים הוליוודיים גדולים. בין השאר, הוא היה אמור בשלב מסוים לביים את "הצלצול 2" – ובכל זאת עשה עד היום רק סרט קולנוע צנוע אחד, "אנשים חכמים". אז עכשיו הוא סוף סוף יקבל הזדמנות להוכיח את עצמו בגדול. סחתיין.

אבל "מת לחיות 5"? נראה שהיחיד באמת מעוניין לראות עוד סרטי "מת לחיות" הוא ברוס וויליס, שלא מסכים להפסיק לשחק בסרטי אקשן, ויודע שאנשים נוטים לראות אותם רק אם קוראים להם "מת לחיות". Vulture דיווח רק אתמול שהאולפן שכר את שרותיו של התסריטאי סקיפ וודס, שהשתתף בכתיבת – שימו לב, זה יהיה קשה – "שם קוד: דג חרב", "היטמן", "וולברין" ו"צוות לעניין". בחירת התסריטאי מבהירה שהם הולכים גם הפעם על אקשן מטומטם, עם דגש חזק ושלושה קווים מדגישים מתחת ל"מטומטם". לפי אותו דיווח אנשי האולפן היו "פחות מנלהבים" מטיוטת התסריט של וודס. אולי הכוונה היא שהתסריט לא היה אידיוטי מספיק לטעמם, כי קשה להאמין שהם היו פונים לתסריטאי של "היטמן" אם הם התכוונו לקבל תסריט טוב.

אז נשאר הבמאי, והאמת היא שהוא הנקודה הכי חיובית בכל מה שקשור לסרט הזה. לנועם מורו יש לא מעט ניסיון בבימוי סרטי אקשן ענקיים עם טונות של אפקטים, רק שעד היום כולם היו באורך של בין 30 שניות לשתי דקות. זאת היצירה האחרונה שלו, פרסומת ל-Kia ששודרה בסופרבול השבוע:

(לפרסומת הזאת יש גם סרטון מאחורי הקלעים).

מורו עשה גם סרטונים עבור המשחק Halo: Reach:

ואת זאת, לנייקי:

אז התחזית ל"מת לחיות 5": חרא תסריט, אחלה אקשן, הרבה פירגון.