הדוקטור הבא תהיה אישה

הדוקטור הבא תהיה אישה, ואלה חדשות די גדולות

הדוקטור הבא תהיה אישה, וזה דבר די גדול.

למי שלא מכיר, "דוקטור הו" היא אחת מסדרות המד"ב הפופולאריות ביותר של העשור האחרון בפרט והמאה האחרונה בכלל. מדובר בסדרה בריטית שעשתה את צעדיה בשנות ה60 כמעין תוכנית לימודית ומאז התפתחה לתופעה כלל עולמית. על רגל אחת, הסדרה מספרת על הדוקטור – חייזר אנושי למראה – שמסתובב ברחבי הזמן והמרחב בשלל הרפתקאות כאלה ואחרות ביחד בליווי מלוות ומלווים בני אנוש בעודו נלחם בשלל אויבים. המוכרים מביניהם, חייזרים הנקראים דאלקים, נראים כמו מלחיות שיצאו משליטה.

הסדרה משודרה מאז שנת 63' והופסקה ב89', רק כדי לחזור בגלגול המודרני והפופולרי שלה ב2005. מאז ועד היום, גילמו את הדוקטור שחקנים שהקריירה שלהם זינקה בעקבות התפקיד: כריסטופר אקלסטון, דייויד טננט ומאט סמית', עד אז שחקנים לא מאוד מוכרים וגם פיטר קאפאלדי, שדווקא היה יחסית מוכר עם התפקיד הנהדר של מלקולם טאקר בסדרה "The Thick of it" או בסרט "בסוד העניינים"  (כי עד שלא שמעתם את פיטר קאפאלדי מקלל, לא שמעתם יופי בחייכם) – ועכשיו, הדוקטור תהיה אישה.

יותר ספציפית – ג'ודי ויטאקר. לא, גם לי אין מושג מי זאת. מתברר שהיא גילמה את הדמות הראשית ב"השכונה VS החייזרים" (היא זאת שלא ג'ון בויגה) ושגם שיחקה ב"ברודצ'ארץ'" ובפרק של "מראה שחורה", אבל למי שבדיוק פספס את הסדרה וחצי בה שיחקה אין היכרות נרחבת עם השחקנית, וזה בסדר גמור.

יותר מזה – כל הסיפור הזה, מהעובדה שזה בכלל קורה וכולל הקטע ששחקנית יחסית אלמונית מגלמת את התפקיד הוא מגניב לאללה ואולי, סוף סוף, סימן טוב לבאות.

הרי הדוקטור זה אחד התפקידים. התפקידים – תפקיד שלא משנה לכמה פרק זמן מוגבל תגלם אותו, תזכה לאיקוניות בקרב קהילת מעריצים אדוקה שתדון באיכות הגילום שלך למשך שנים ועידנים בפורומים באינטרנט לעתיד לבוא. תפקיד שלא חשבנו שאי פעם נראה בו מישהו שהוא לא בחור לבן. ועכשיו, מראים לנו שאפשר. הליהוק רק הוכרז, כך שהוא עוד יכול להסתיים בכישלון גדול אבל אם הוא יצליח הוא יכול לפתוח לדברים נפלאים כגון "ג'יימס בונד שהוא אידריס אלבה", "קפטן אמריקה שהיא אישה" או סתם פתיחת ראש כללית של מלהקים ומפיקים בכל הגלובוס לעובדה שלא חייבים גברים לבנים לתפקידים הראשיים של הסרט או הסדרה שלכם. אומנם 2017 שנה לא קלה, ויש הרבה דברים שזקוקים לשיפור בעולם, אבל הליהוק הזה, ביחד עם ההצלחות של "תברח" ו"וונדר וומן" שמראים שיש קהל למדיה שלא מובלת ע"י גברים לבנים היא סימן מעודד ביותר בכל הנוגע להתקדמות העולמית. זה והעובדה שסטיבן מופאט כבר לא האחראי על הסדרה. ועל זה רק נותר לומר – ברוך שפטרנו.

תגיות: