טיזר: דנקרק, הנולאן של השנה הבאה

בעוד אנחנו מבכים את מותו ללא עת של קיץ 2016, תקווה ראשונה לקיץ הבא

קיץ 2016 מת. הקיץ הזה כלל שני סוגים של סרטים: כאלה שאיכזבו, וכאלה שלא איכזבו כי אף אחד לא ציפה מהם לכלום. "יחידת המתאבדים" היה התקווה הגדולה האחרונה של הקיץ הזה. הוא, אולי שמעתם, לא ממש עמד בציפיות (אני אגיע לזה בהרחבה בהקדם). גם הסרט החדש של ג'ייסון בורן, כנ"ל. היה סרט חדש של ספילברג וגם הוא נחשב לגרוע. "הסרט של פיקסאר" היה לא יותר מבסדר. "היום השלישי 2" היה זבל מוחלט. ובאמת, מלבד "מלחמת האזרחים" שעכשיו נראה כל כך רחוק, קשה לחשוב על סרט הוליוודי אחד הקיץ הזה שהיה יותר מבסדר, וקל לחשוב על רבים שהיו הרבה פחות מזה. יש עוד סיכוי לקצת תיקון עם סרטים שיגיעו אלינו במהלך אוגוסט: אומרים שהסטאר טרק החדש טוב, "מים לא שקטים" קיבל ביקורות טובות, ויש סרט חדש של לייקה. אבל ספק אם זה יעזור בהרבה: אני לא מגזים כשאני אומר שזה כנראה הקיץ הקולנועי הגרוע ביותר שאני זוכר.

אז בדיוק עכשיו הזמן להסתכל קדימה לקיץ הבא. שנה מראש, ב-2017 יהיה לנו את "שומרי הגלקסיה 2" – צירוף מילים שלבדו מעורר יותר תקווה ושמחה מכל דבר ששמעתי הקיץ הנוכחי, וגם הספיידרמן החדש, וונדר גל גדות והמשך נוסף ל"כוכב הקופים". וכן, יהיה גם הרבה זבל (הגירסה הקולנועית ל"משמר המפרץ" שכל כך חיכיתם לה, סרט האימוג'י – יש דבר כזה, סרט אימוג'י – וגם "רובוטריקים" חדש, בתור התחלה), אבל אפשר לקוות, מאוד בזהירות, שהקיץ הבא יהיה טוב יותר מהקיץ הנוכחי. אה, כן, ויש גם סרט חדש של כריסטופר נולאן.

על "דנקרק" כתבתי כשהוא הוכרז, בסוף השנה שעברה; זה כריסטופר נולאן עושה סרט מלחמה היסטורי, כפי הנראה בלי טוויסטים או טריקים מיוחדים. מוזר כמה שזה לא מוזר. אבל זאת הפקה גדולה חדשה של כריסטופר נולאן, וזה גם סרט מקורי, לא המשך ולא רימייק ולא כלום, והעובדה הזאת בפני עצמה הופכת אותו ליוצא דופן. הסרט ייצא בעוד שנה פחות שבועיים – וכבר עכשיו שוחרר טיזר ראשון, סימן מסוים לביטחון. אז זה המבט הראשון על "דנקרק" – כמה שניות של סרט, נטולות עלילה, שמהן אי אפשר ללמוד הרבה, מלבד העובדה שזה מצולם יפה מאוד. אבל זה לא העניין. העניין הוא התקווה. התקווה לסרטים הוליוודיים שאינם אידיוטיים. התקווה לקיץ קולנועי גרוע פחות מזה שהיה לנו. התקווה לחירות! שיוויון! וסרטים שמצדיקים יציאה מהבית, לעזאזל!